İç Anadolu Gezi Rehberi


İç Anadolu bölgesi, tabii güzellikleri kadar, tarihi yerleri ile de gezilmesi gereken yerler içerisindedir. Binlerce yıllık tarihinde farklı kültürlerin izlerini görmek mümkündür. Hititler, Frigyalılar, Bizans ve Selçuklu izleri, yörede çok sayıda eser bırakmıştır. İç Anadolu Bölgesi’nde Konya, Kapadokya, Eskişehir gezi planına mutlaka dâhil edilmesi gereken yerler içerisindedir. Bu yöreye gidenler daha çok kültür turu yapmakta, yörenin farklı coğrafi alanlarını gezip öğrenmektedir. Her yaş grubundan insanın severek gezip gördüğü yerler içerisindedir. Anıtkabir ile öne çıkan Ankara içerisinde, çok farklı tarihi yerleri de görmek mümkündür.

Kapadokya Gezisi

Nevşehir içerisinde yer alan Kapadokya, ilk Hıristiyanlık Dönemine ait eserlerle doludur. Tarihi açık hava müzeleri, farklı coğrafi yapısı ile gezilmesi önerilecek yerler arasındadır. Rüzgârın şekillendirmesi ile oluşan tüf kayaları, yöreye farklı bir hava katmıştır. Hiçbir kesici ve kazıcı malzeme kullanmadan bu kayalara el yardımı ile şekil vermek son derece kolay olmaktadır. Burada yapılacak balon gezisi, vadiyi kuşbakışı görmek isteyenler için de önerilecek geziler arasındadır. Ihlara Vadisi, Ürgüp Açık Hava Müzesi de görülmesi gereken yerler arasındadır. Güzel Atlar Diyarı diye anılan yörenin farklı bir atmosferi ve yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Yörede ipek halı yapımı ve çanak çömlekten yapılan süs eşyaları, önemli turistik eşyalar arasındadır.  

Konya’da Gezilecek Yerler

Konya, Türkiye’nin en fazla yüz ölçümüne sahip ilidir. Konya denildiği zaman akla, Mevlana gelecektir. Mevlana Türbesi’nin ziyaret edilmesi, yöreye özgü lezzetlerin tadılması tavsiye edilmektedir. Selçuklu Dönemi’ne ait çok sayda cami, türbe ve tarihi eseri Konya’da görmek mümkündür. Şeb-i Arus Töreni denilen Mevlana’nın ölüm günü olan 17 Aralık günü, törenler yapılmaktadır. Mevlevi Felsefesinin vücut bulduğu bu ili yakından tanımak için, Aralık ayı gezilmesi önerilen zamanlardandır. Bu zamanda Mevlevi gösterileri ve ney dinletileri ile gelenlere tasavvuf gelenekleri ve inanışları yaşatılmaktadır. Meke Gölü de Konya’da yer alan büyük krater göllerindendir.

Eskişehir’in Güzellikleri

Eskişehir, Orta Anadolu’nun incisi konumunda illerden biridir. Çok sayıda parkları ve müzeleri ile Batılı görünümde olan illerden biridir. Su kanalları, Balmumu Müzesi ve insan eliyle yapılan suni plajı ile gezilmesi önerilen yerler içerisindedir. Eskişehir Balmumu Müzesi’nde çok sayıda ünlünün gerçeğe yakın formda yapılmış balmumu heykelleri yer almaktadır. Devrim Arabası ve çok sayıda park ve yeşil alanı ile mutlaka gezilmesi tavsiye edilen yerler içerisindedir.

Sivas Ve Kayseri İllerinde Gezilecek Yerler

Sivas Balıklı Kaplıcası ile doğal şifa kaynağı olan yerler içerisindedir. Ayrıca, Divriği Ulu Camii, Mengüçoğulları Dönemi’nde yapılan en önemli taş işçiliğine sahip yapıtlardan biridir. Kayseri İli sınırları içerisinde bulunan Erciyes Dağı, sönmüş büyük volkanik dağlardandır. Burası son zamanlarda talep gören en büyük kayak merkezleri içerinde de yer almaktadır. Ayrıca, yöreye özgü çok sayıda hamur işleri, mantı ve kete türü lezzetler bulunmaktadır.

KATEGORİLER