Kosova Turları

Çıkış Tarihi
KOSOVA TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Kosova Turları ve Fiyatları

Nüfusu                                :1.816 milyon

Yüzölçümü                         : 10.908 km²

Para Birimi                         : Euro

Resmi Dil                            : Arnavutça, Sırpça

Telefon Kodu                    : +383

Saat Farkı                           : (GMT+1) 2 saat fark. Türkiye saati Kosova saatinden 2 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri      : Priştine Büyükelçiliği, Prizren Başkonsolosluğu görev bölgesindedir.

Kıta                                       : Avrupa

Vize Durumu                     : Vizesiz / 90 gün

Kosova Hakkında

Kosova, Avrupa’nın güneydoğu tarafında ve Balkanların tam merkez konumunda yer alır. Ülke, Sırbistan ile yapmış olduğu büyük savaşın ardından 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Kosova’nın Karadağ, Sırbistan, Makedonya Cumhuriyeti ev Arnavutluk devletleri ile sınırı bulunur.

Ülke idari açıdan tek yapılı değildir. Kosova Cumhuriyeti 2008 senesinde tek taraflı bağımsızlık ilan etmiştir. Ülkede NATO’nun bölge yönetiminin kabul ettiği yapılanma (UNMIK-Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu) ile hala hak iddia eden Sırbistan Cumhuriyeti’ne ait yapılanma vardır. Ülkede kendi yapılanmasıyla birlikte toplamda üç adet yapılanma söz konusudur.

Ülkedekiilk şehir hem başkent olan hem de en kalabalık şehir olan Priştine’dir. Prizren şehri ise en kalabalık ikinci şehirdir ve bu şehir on dördüncü yüzyılda Sırbistan İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Prizren aynı zamanda Kosova’nın en tarihi kentidir. Bir diğer şehir Yakova ise Kosova Savaşı’nda en çok hasarı alan şehirdir. Ülkedeki diğer şehirler de İpek, Gilan, Ferizovik, Mitroviça, Poduyeva ve Vıçıtırın’dır.

Ülkenin resmi dilleri Arnavutça ve Sırpçadır. Ülke sınırları içerisinde Türkçe, Romanca, Boşnakça da konuşulur. Konuşulan bu diller de resmi dil olarak kabul görür. Bugün Mamuşa, Prizren, Mitroviça, Priştine, Gilan ve Vıçıtırın belediyelerince Türkçe resmi dil kabul edilir.

Kosova tarih boyunca Bulgar, Avar, Hun, Uz, Peçenek gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölge Roma İmparatorluğu zamanında, Dardanların yaşadığı ‘Dardania’ alanını kapsıyordu. Kosova 1444 yılında Arnavutluk ve Karadağ ile Osmanlı’ya karşı oldu ve uzun süreler boyunca Osmanlı hakimiyetinde kaldı. Ülke, 1389 senesinde Osmanlı topraklarına katılıp 1912 senesindeki I. Balkan Savaşı’nda Sırbistan’ın eline geçene dek Osmanlı toprağı olarak kaldı.

Daha sonra II. Dünya Savaşı döneminde Yugoslavya’ya bağlı eyalet statüsüne geçti. Ülke, Yugoslavya’nın parçalanma süresinde askeri müdahaleler ve Sırp baskısı yüzünden bağımsızlığına kavuşamadı. 1999 yılındaysa Sırbistan idaresinden NATO yardımıyla kurtarıldı. NATO, AB VE ABD Kosova’nın bağımsızlığını tanıma konusunda hemfikirdi. Ülkenin bağımsızlığına karşı çıkan ülkeler arasındaysa Yunanistan, Rusya, Sırbistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Azerbaycan ve İspanya vardı. Ülkenin bağımsızlığı ancak 17 Şubat 2008’de ilan edildi. Kosova çok genç bir ülkedir ve oldukça fazla siyasi mücadele atlattığından dolayı da çok zengin değildir.

Kosova’da Şehir içi Ulaşım

Ülke genç bir ülkedir ve ulaşım alanındaki yapılanması da bununla doğru orantılıdır. Geçirdiği siyasi mücadeleler gelişmesine önemli bir darbe indirmiştir. Ülke genelinde sıklıkla uğranılan pek çok şehirde otobüs hattı vardır. Şehri dolaşmak için bu otobüsler ideal olur. Aynı zamanda pek çok şehirde bisiklet kullanmak da oldukça keyiflidir. Saat başı ücretli olan bisikletler kiralanabilir ve ulaşım daha eğlenceli hale gelebilir. Tabi gezilebilecek alanların yaya olarak gezilmesi ayrıca önerilir. Uygun olan şehirler arasında tren yolculukları yapılır. Trenle yapılan yolculuklar biraz daha uzun sürer. Diğer bir ulaşım seçeneği de taksilerdir ve fiyatları çok yüksek değildir.

Kosova’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ilıman karasal iklimin hâkim olduğu Kosova’ya, mayıs ve eylül ayları arsında gitmek oldukça doğru bir tercih olur. Ülkede kışlar soğuk ve karlı yazlar ise sıcak geçer.

Ülkeye pek çok hava aracıyla direkt uçuş yapmak mümkündür. Kosova uçuşları Priştine, Prizren ya da Mitroviça havaalanlarına yapılır. 

Kosova’da Nerede Kalınır?

Kosova’da konaklama için mevcut olan seçenekler oldukça uygun fiyatlıdır. Elbette tercih edilen otele göre fiyatlar değişir. Ancak her bütçeden kişiler konaklama için uygun alternatifler bulabilirler. Otellerin yanı sıra tercih edilebilecek bir diğer alternatif de hostellerdir. Geceliği 30 lira olan hostel bile bulunabilir. Kısacası ülke genelinde lüks, orta ya da düşük bütçelerin hepsine uygun olabilecek konaklama seçenekleri mevcuttur.

Kosova’da Gezilecek Yerler

Kosova muhteşem güzellikleri, kısa süredeki yükselişi, tarih ve kültürü ile oldukça dikkat çeken bir ülkedir. Özellikle Türkiye’den gidenler için ayrı bir yeri vardır. Çünkü Türkiye’den gidenler kendilerini evlerinde gibi hissederler. Kosova’nın Priştine şehri başkenttir. Eğitim, ekonomi, sanat ve kültür ile yoğrulmuştur. Kosova bağımsızlığını kazandıktan sonra bu şehir oldukça hızlı bir yükselişe geçmiştir. Bu şehirde gezilecek yerler arasında Kosova’nın en büyük camisi olan Fatih Sultan Mehmet Camii bulunur. Cami, 1460-61 yıllarında Fatih Sultan Mehmet Han tarafından inşa ettirilmiştir. Kendi döneminin oldukça başarılı ve eşine rastlanılmayan mimarisine sahiptir. Priştine Müzesi, Büyük Hamam, Sultan Murad Türbesi, 62 kilometrelik bir alanı kaplayan Germia Parkı ve Nene Teresa Caddesi şehirde görülebilecek diğer yerlerdir. Nene Teresa Caddesi, bizim için İstiklal Caddesi ne demekse onlar için de öyle olan bir caddedir ve bu caddeye mutlaka uğranmalıdır.

Prizren, ülkedeki en önemli şehirlerdendir. Hatta çoğu zaman turistlerin ilgisini başken Priştine ’den daha fazla çeker. Şehirde Osmanlı izlerine sıklıkla rastlanır ve burada Türkçe konuşanlar oldukça fazladır. Fatih’in açık hava camii şeklinde yaptırdığı namazgah, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan oldukça gösterişli bir yapı Cuma Camii, Terzi Baba Türbesi, Osmanlı- Türk dini eserlerinden biri olan Halveti Takkesi, şehrin merkezi olan Şadırvan Bölgesi, Arnavutluk Müzesi ve Sinan Paşa Camii şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Visoki Decani, Deçan Kasabası’nda yer alır ve Sırp Ortodoks Hristiyan manastırıdır. Manastır 1327 senesinde yapılmıştır ve 2004 senesinden bu yana da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunur. Kosova’nın tarihi ve turistik yerlerinden biridir. Pec Patrikhanesi ise Sırp-Ortodoks manastırıdır. Tarihi manastır on üçüncü ve on dördüncü yüzyıllarda inşa edilerek ibadete açılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne ‘Kosova Ortaçağ Anıtları’ndan biri olarak girmiştir. Mükemmel bir mimariye sahiptir.  6. yüzyıldan kalma bir bazilika üzerine 1321 senesinde inşa edilen GracanicaManastırı ise UNESCO Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Bu önemli yapı mutlaka görülmelidir.

Temiz hava ve güzel manzara sevenler içinse Miruşa Şelaleleri mükemmel bir yerdir. Şelalelerin aktıkları bölgede kanyonlar ve mağaralar oluşmuştur. Şelaleler 12 kademeden oluşur ve en yüksek kademesinin yüksekliği 22 metredir. Doğa harikası bir nehir kanyonu olan RugovaKanyonu da görülmesi gereken noktalardır. Kimi yerde 1000 metreyi bulan derinliği vardır ve 25 kilometre uzunluğu ile Avrupa’nın en derin ve uzun kanyonları arasında yer alır. 1985 senesinde ulusal doğal miras ilan edilen kanyon mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Kosova’da Yemek Kültürü

Ülkede Arnavutluk, Sırbistan, Türkiye ve Yunan mutfağından esintiler görülür. Ülkede yer alan restoranların en iyileri genel olarak şehirlerin yakınlarında bulunan köylerdir. Kosova mutfağında et yemekleri ve deniz ürünleri de oldukça ağırlıklıdır. Levrek, alabalık  ve somon ülkede oldukça popülerdir. Kosova mutfağında oldukça fazla börek çeşidi vardır. Ülkede yaprak sarma ve ayran gibi Türk mutfağından lezzetler de bulunmaktadır. Hemen hemen her restoranda fli isimli hamur işini bulmak mümkündür.

Ülkede daha çok ev yemeği türü yemekler bulunur. Her salatanın içinde salatalık, biber ve yeşil domates bulunur. Geleneksel lezzetlerin arasında ise raznjici isimli şişe geçirilmiş et ve cevapcici isimli kömürde yapılmış ve baharatlarla tatlandırılmış et yemeği denenmesi gereken tatlardır.

Ülkenin en bilinen içecekler arasında erik konyağı olan slivovica ve daha çok Priştine ’de yetişen üzümlerden elde edilen vranac şarabı vardır. Ayrıca boza, Türk kahvesi ve rakıya benzeyen rakija da ülkede oldukça sık tüketilir. 

Kosova’da Eğlence ve Festivaller

Kosova’da günümüz gece hayatı oldukça aktiftir. Gece hayatı için ziyaret edilen en popüler şehirler Priştine ve Prizren’dir. Hatta Prizren şehri Priştine şehrine göre çok daha aktif bir yerdir. Şadırvan isimli bölge bar ve gece kulüplerinin yoğun olarak bulunduğu bölgedir. Özelikle yaz mevsiminde eğlence sokaklara kadar taşar. Ülkede aynı zamanda oldukça fazla kültür sanat festivali düzenlenir. Festivallerin genel amacı Balkan sanatçıların desteklenmesi ve Balkan kültürünün ilişkilendirilmesidir. Bunlardan ilki Priştine ’de yapılan Gençlik Festivalidir. Festival Uluslararası Balkan Dernekleri tarafından düzenlenir. Bu festival Balkan topraklarında bulunan pek çok ülkeyi bir araya getirir. Geleneksel drama oyunları, yöresel müzikler, halk oyunları ve daha pek çok etkinliğin sergilendiği festival oldukça keyiflidir.

Kosova’da düzenlenen festivaller;

Ağustos

Dokufest / Ülkede düzenlenen film festivalleri arasında en geniş çaplı olandır. Belgesel festivalidir ve festivalde açık havada sinema gösterimleri, sergiler ve konserler organize edilir. Her yıl başkent sokaklarını renklendiren festivale ilgi büyüktür.

Animasyon Film Festivali / Peja’da düzenlenen festival özellikle genç yetenekler için büyük bir fırsattır.

Ocak

Kosova Uluslararası Film Festivali / Yerli, yabancı pek çok film izleyicilerle buluşur.

Mayıs

Sanatla Uyanmak Festivali / Balkan ressamların buluştuğu oldukça keyifli bir festivaldir.

Kosova’da Alışveriş

Ülkede alışveriş yapmak için en çok seçeneğin bulunduğu şehirler İpek, Yakova ve Priştine’dir. Kosova’da el işçiliği oldukça yaygındır. Ülkeden alınabilecek hediyelerin başında metal işler gelir. Aynı zamanda ülkede tel işlemeciliği de sıkça yapılır. Pirinç, bakır ve gümüşten yapılan pek çok hediye alternatifi bulmak mümkündür. Ahşap oymaları ve müzik enstrümanları ülkeden alınabilecek en popüler ürünlerdir. Yerel ürünler arasındaysa nakış ve örgü işleri oldukça meşhurdur.

Kosova’da Bilmeniz Gerekenler

Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu Müslümanlar oluşturur. Nüfusun yüzde doksan beşlik bir kesimi Müslümandır. Ülkenin resmi bir dini yoktur. Bektaşilik ve Sufizm oldukça yaygındır. Nüfusun geri kalan kesiminde yüzde dört oranında Hristiyanlar yaşar. Hristiyanların büyük bir kısmı Sırbistan Ortodoks Kilisesi’ne bağlıdır. Bunun yanı sıra Hristiyan nüfus içinde Roman Katolik Kilisesi’ne bağlı olanlar da bulunur.

Avrupa’da işsizliğin en yüksek olduğu ülke Kosova’dır. Kosova bu sorunu aşabilmek için kendisini Amerikalı ve Avrupalı yatırımcılara açmış durumdadır. Ülke son on senede istikrarlı bir büyüme göstermiştir ancak ülkede enerji kaynaklarıyla ilgili sürdürülebilirlik sorunu, alt yapı yetersizlikleri gibi sorunlar hala söz konusu olur. Ülke metal işleme, basit makine üretimi, deri ve ağaç işlemeciliği gibi sektörlerde faaliyet gösterir. Kosova 2009 yılında IMF ve Dünya Bankası’na üye olmuştur.

Ülkede politik konulardan konuşmak genelde tansiyonu yükseltir. Ülke halkı genel olarak kültürleriyle ve misafirperverlikleriyle gurur duyar. Ayrıca ülkede yaşlılara saygı göstermek oldukça önemli bir konudur. Ülkede genç nüfus oldukça fazladır. Nüfusun neredeyse yüzde yetmişi, otuz beş yaş altıdır. Kosova, Avrupa’daki genç nüfusun en yoğun olduğu yerdir. Ülkede askeri tesis fotoğrafı çekmek çok hoş karşılanmaz. Bununla birlikte evlerin fotoğrafı çekilmek istendiğinde de tepki alınabilir.

Kosova’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / 7 Ocak Ortodoks Noel Günü / 17 Şubat Bağımsızlık Günü / Pazartesi Paskalyası (Martın Son Pazartesi Günü) / 9 Nisan Anayasa Günü / 1 Mayıs İşçi Günü / 2 Mayıs Ortodoks Pazartesi Paskalyası / 9 Mayıs Avrupa Günü / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı / 25 Aralık Noel Günü’dür.