Nepal Turları

Çıkış Tarihi
NEPAL TURLARI LİSTELENİYOR
 • FIRSAT

  Katmandu Nepal Turu 5 Gece 7 Gün Jazeera Hava Yolları Ile

  Himalaya Bölgesi. Katmandu Nepal Turu belki de hayatınızın macera turunu yaşatacak size. Bu macera turunda Nepal kültürünü keşfedip, fillerin üzerinde orman safarisi…
  7 Gün
  Ucak
  1.190$
  Detaylar


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Nepal Turu ve Gezi Rehberi

Nepal'in merkezinde yer alan Katmandu Vadisi, muazzam kültürel ve tarihi öneme sahip bir bölgedir. Katmandu, Patan ve Bhaktapur olmak üzere üç büyük şehre ve çok sayıda küçük kasaba ve köye ev sahipliği yapan bu vadi, antik tapınaklar, saraylar ve anıtların hazinesidir. 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen Katmandu Vadisi, Nepal halkının zengin mirasını ve sanatsal başarılarını sergiliyor.

Şehirler

Katmandu Vadisi üç büyük şehre ev sahipliği yapmaktadır: Katmandu, Patan ve Bhaktapur. Her şehrin kendine özgü cazibesi ve bölgenin zengin tarihini ve kültürel mirasını yansıtan mimari harikaları vardır.

Nepal Turu İle Gezilecek Yerler

Katmandu

Nepal'in başkenti Katmandu, tarih ve maneviyatla dolu hareketli bir metropoldür. Karmaşık mimarisi, canlı pazarları ve antik tapınaklarıyla tanınan Katmandu, Nepal'in zengin kültürel duvar halısına bir bakış sunuyor. Şehrin Durbar Meydanı UNESCO Dünya Mirası Listesindedir ve Katmandu'nun tarihi ve kültürel öneminin kalbi olarak hizmet vermektedir. Şehrin hareketli turizm merkezi Thamel'in dar şeritlerinde dolaşın ve kendinizi bu büyüleyici şehrin manzaralarına, seslerine ve lezzetlerine bırakın.

Patan

Lalitpur olarak da bilinen Patan, zarif Newari mimarisi ve eski kraliyet sarayı ile ünlüdür. Şehrin Durbar Meydanı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alır ve karmaşık bir şekilde oyulmuş tapınaklar, saraylar ve avlular sergiler. Patan, metal işleri, ahşap oymacılığı ve taş heykelleriyle tanınan zanaatkarlarıyla geleneksel sanat ve el sanatlarının merkezidir. Şehrin dar sokaklarını keşfedin ve Newar topluluğunun yaşayan mirasına tanık olun.

Bhaktapur

Genellikle "Adanmışlar Şehri" olarak anılan Bhaktapur, ziyaretçileri zamanda geriye taşıyan iyi korunmuş bir ortaçağ şehridir. Şehrin Durbar Meydanı UNESCO Dünya Mirası Listesindedir ve çok sayıda tapınak, pagoda ve saraya ev sahipliği yapmaktadır. Bhaktapur çanak çömlek, ahşap oymacılığı ve geleneksel el sanatları ile ünlüdür. Şehrin dar sokaklarında dolaşın, binalardaki karmaşık sanat eserlerine hayran kalın ve yerel halkın canlı kültürünü deneyimleyin.

Tarihsel Önemi

Katmandu Vadisi, binlerce yıl öncesine dayanan zengin ve hikayelere konu olmuş bir geçmişe sahiptir. Bölge, her biri vadinin kültürel manzarasına damgasını vuran çeşitli hanedanların ve imparatorlukların yükselişine ve düşüşüne tanık oldu.

Vadinin tarihi, bölgede insan yerleşimi olduğuna dair kanıtlarla en az MÖ 300 ' e kadar izlenebilir. Hindistan, Pakistan, Tibet ve Çin arasında bir kavşak noktası olan Katmandu Vadisi, kültürlerin ve medeniyetlerin eritme potası haline geldi. Vadinin asıl sakinleri olduğuna inanılan Newa halkı, bölgenin dini ve mimari mirasının şekillenmesinde önemli bir rol oynadı.

Yazıtları MS 464 yılına dayanan Licchavi Hanedanı, vadi tarihinde önemli bir döneme işaret ediyordu. Hindistan'ın Gupta Hanedanlığı ile yakın bağları vardı ve vadinin sanatsal ve mimari başarılarına katkıda bulundular. Vadiyi MS 12. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar yöneten Malla Hanedanı, bölgenin kültürel mirasını daha da zenginleştirdi. Malla kralları, birçoğu bugün hala ihtişamlarının bir kanıtı olarak duran çok sayıda tapınak, saray ve halka açık meydan inşa ettiler.

Nepal Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Nepal hangi bölgededir?

Nepal, Coğrafi konum olarak Güney Asya, Çin ve Hindistan arasında kalır.

 • Nepal’in Yüzölçümü ne kadardır?

147.181 km²

 • Nepal’in iklimi nasıldır?

Kuzeyde serin yazlar ve şiddetli kışlar. Güneyde subtropikal yazlar ve ılıman kışlardır.

 • Nepal’in nüfus dağılımı nasıldır?

Nüfus genelde düşük yoğunluktadır. Nüfusun çoğu Tarai bölgesinin en güney ovalar ile orta tepelik bölge arasında neredeyse eşit şekilde yayılmıştır.

 • Nepal’in Nufus ne kadardır?

31,122,387

 • Nepal de hangi dil konuşulur?

Nepalce %44 oranla ağırlıklı olarak konuşulsa da ülkede ana dil olarak 123 farklı dil konuşulmaktadır.

 • Nepal de İnanç Dağılımı Nasıldır?

Hindu %81,2, Budist %8,2, Müslüman %5,1, Kıraat %3,2, Hristiyan %1,8, diğer %0,5 ( 2021 tahmini )

 • En İyi Nepal Turları Hangileridir?

Katmandu Nepal Turu 5 Gece 7 Gün Jazeera Hava Yolları İle