Arnavutluk Turları

Çıkış Tarihi
ARNAVUTLUK TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Arnavutluk Turları ve Fiyatları

Nüfusu                                : 2,876 milyon

Yüzölçümü                         : 28.748 km²

Para Birimi                         : Arnavut Leki

Resmi Dil                            : Arnavutça

Telefon Kodu                    : +355

Saat Farkı                           : (GMT+1) 2 saat fark. Türkiye saati Arnavutluk saatinden 2 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri      : Arnavutluk’ta bulunan dış temsilciliğimiz Tiran Büyükelçilik görev bölgesindedir.

Kıta                                       : Avrupa

Vize Durumu                     :Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport hamilleriher altı ay içinde, ilk girilen tarihten itibaren 90 günü aşmayan seyahatlerde ve transit geçişlerde vize almadan giriş yapabiliyorlar.

Arnavutluk Hakkında

Arnavutluk, Güney Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Sınırları kuzey tarafta Karadağ, kuzeydoğuda Sırbistan, doğu tarafta Makedonya ve güney tarafta da Yunanistan ile çizilmiş şekildedir. Ayrıca ülkenin batı tarafta Adriyatik Denizi’ne ve güneybatıda ise İyonya Denizi’ne kıyıları bulunuyor. Arnavutluk halkını çoğunlukla Müslüman kökenli halk oluşturuluyor. Ancak ülkede azımsanamayacak ölçüde Hristiyan dinine mensup kişilerde yaşıyor.

Bağımsız halde olan Arnavutluk 1939 yılında İtalya, 1943 senesinde de Nazi Almanya’sı tarafından işgale uğruyor. 1944 senesinde işgalin ona ermesiyle birlikte Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti kuruluyor. 1991 senesinde ise sosyalist dönem sona eriyor ve Arnavutluk Cumhuriyeti kurularak çok partili döneme geçiliyor.

Arnavutluk’ta Şehir İçi Ulaşım

Ülkede en fazla furgons isimli özel minibüsler kullanılıyor. Bunun yanı sıra halk otobüsü ile seyahat etmek de oldukça yaygındır. Trenle de ulaşım mümkündür ve tren biletleri ucuzdur. Ayrıca tren biletlerinin ucuz olması bir avantajken, tren yolculuğunda Arnavutluk manzarasını izlemek de ayır bir avantajdır. Ülkede otostop çekmek yaygın bir durum değildir. Ülkede bisikletle de ulaşım sağlanabilir. Hatta bisiklet kullanan kişilere oldukça saygılı davranılır.

Arnavutluk’a Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkede Akdeniz iklimi hakimiyet sürüyor. Ülkenin kıyı taraflarında sıcaklık daha fazla oluyor. Kış mevsiminde ise orta derece sıcaklıklarla, hafif yağmurlar görülebiliyor. Ülkenin durumu genel olarak ele alındığında Arnavutluk’u ziyaret etmek için en uygun olan aylar; mayıs, haziran ve eylül ayları oluyor.

Ülkemizden Arnavutluk’a gitmek için denenebilecek üç farklı yol bulunuyor. Elbette en çok tercih edilenlerden biri Arnavutluk’a hava yolu ile gitmek oluyor. Ortalama 1,5 saatlik direk uçuş sonrasında Arnavutluk Tiran Rinas Havaalanı’na ulaşılıyor. Arnavutluk’a karayoluyla da gitmek mümkündür. Kişiler ülkeye kendi araçlarıyla gidebildikleri gibi otobüslerle de gidebiliyorlar.

Arnavutluk’ta Nerede Kalınır?

Ülkede, özellikle de Tiran’da kalacak yer bulmak sıkıntı olmuyor. Pek çok otel seçeneği bu konuda oldukça iyi hizmetler sunuyor. Ayrıca beş yıldızlı oteller bulunabildiği gibi düşük bütçeli oteller de bulunabiliyor. Ayrıca otel dışında apart evler de konaklama sağlanabiliyor. Apart evler genelde tek katlı oluyor ve çoğunda bahçe bulunuyor. Bu şirin evler sayesinde Arnavutluk seyahati bambaşka bir havaya bürünüyor.

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Arnavutluk’ta gezilecek yerlerin başında ülkenin başkenti Tiran geliyor. Tiran, Dajti dağlarının eteğinde yer alıyor. Ayrıca Tiran’ın içinden nehir geçiyor. Bu haliyle de şehir oldukça çekici hale geliyor. Şehrin meydanında İskender Bey heykeli yer alıyor. Bu heykel Arnavutluk’un simgesi haline gelmiştir. Ayrıca şehirde yer alan ve duvar resimleriyle ünlenmiş olan Ethem Bey Camii ve saat kulesi de görülmeye değer yerler arasındadır. Saat kulesinin tepesine çıkılıp şehir manzarası izlenebilir. Şehrin içinden geçen nehrin yakınında eski Osmanlı kalesinin kalıntıları görülebilir. Ayrıca ülkenin kültürünü tanımak için Milli Tarih Müzesi de ziyaret edilmelidir. Müzenin girişinde mozaik şeklinde bir resim yer alır ve bu resimde Arnavutluk tarihindeki önemli kişiler tasvir edilmiştir.

Ülkenin pek çok kentinde Osmanlıya ait yapıları görmek mümkündür. Elbasan şehrinde de saat kulesi, Kral Cami ve Nazire Cami görülmeye değer yerlerdendir. Şehirdeki Elbasan kalesi ayakta kalabilmeyi başarmış tarihi bir yapıdır ve bu yönüyle de oldukça önemlidir. Ülkenin Berat şehriyse evleri ve sokakları ile ünlüdür. Bu bölgede Osmanlı beş asra yakın hüküm sürmüştür. Berat tarihi açıdan da turistik açıdan da önemli bir yerdir. Burada da camiler oldukça güzeldir ve Ulusal Etnografya Müzesi gezilebilir.

Kruje Kalesi, Arnavutluk seyahatinde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. Kale içerisinde İskender Bey Müzesi yer alır. Ayrıca kale girişinde de Eski Osmanlı Çarşısı bulunur. Bu sayede hem gezmek hem de alışveriş yapmak mümkün olur. Burası kalenin dibinde bulunan su kaynağıyla, tarihi bir dokuyla, muhteşem bir manzarayla ve alışveriş çarşısıyla mükemmel bir yerdir. Sahil sevenler için Ksamil adete cennetten bir köşe gibidir. Burası yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça sık ziyaret edilir. Balkanların en büyük ikinci kalesi olan Gjirokastër Kalesi, deniz tatilini sevenler için Vlora, sakin ve huzurlu bir kıyı arayanlar için Saranda, pek çok cami, katedral, kale ve tarihi yapı görmek isteyenler için İşkodra gidilebilecek yerler arasındadır.

Arnavutluk’ta Yemek Kültürü

Ülkedeki yemek kültürü oldukça eski ve güçlü bir tarihin yansımalarını taşıyor. Arnavutluk bölgesine farklı zamanlarda İtalya, Sırbistan, Osmanlı ve Yunanistan sahip oluyor. Her medeniyet bu bölgede kendi kültürlerinden izler bırakıyor. Bu sayede Arnavutluk yemek kültürü oldukça gelişiyor ve içinde tarihin derin izlerinden yansımalar barındırıyor. Halk ana yemeklerini genellikle zeytin, domates, salatalık, zeytinyağı ve taze sebzeler eşliğinde yiyor. En meşhur meyveleri üzümdür. Arnavut halkı üzümleri rakı yapmak için kullanıyor.

Ülkede çok fazla güveç yemekleri yapılıyor ve bu yemekler oldukça doyurucu özelikte oluyor. Ayrıca ülkede en popüler yemekler, içleri sebzelerle doldurulan yemeklerdir. Ülkenin börekleri ve peynirleri oldukça çeşitlidir ve çok lezzetlidir. En meşhur içkileri de rakıdır ve pek çok evde üretilir. Ulusal içkileri de bozadır.

Arnavutluk’ta Eğlence ve Festivaller

Ülkede Tiran şehri eğlence bakımından oldukça dinamiktir. Her bütçeye ve her eğlence anlayışına uygun mekanlar bulunabilir. Şehirde hareketli barlar yer aldığı gibi daha sakin mekanlar da vardır. Ayrıca kimi mekanlarda giriş ücreti de olabilir. Ülkede kişiler eğlence anlayışlarına göre oldukça keyifli zamanlar geçirebilirler.

Arnavutluk’ta Kutlanan Festivaller

  1. Mart
  • Pagan Yaz Festivali / 14 Mart’ta kutlanıyor. Festivalin amacı kışın bitişini ve baharın gelişiyle yeniden doğuşu kutlamak oluyor. Arnavutluk halkı bu festivali bir yenilenme olarak görüyor.
  1. Kasım
  • Bağımsızlık Günü Bayramı / 28 Kasım tarihinde ve Osmanlı hakimiyetinin bitmesinin adına kutlanıyor.

  1. Gjirokastër National Folklore Festival / Festival her beş yılda bir gerçekleşiyor. Festivalin yapılacağı kesim bir tarih yoktur. Bu sanatsal müzik festivali, ülke kültürünün en önemli olaylarından birisidir. O kadar ki bu festivale tüm Arnavutluk halkı katılıyor. Festivalde geleneksel giysiler sergileniyor, dans ve müzik eşliğinde eğlenceler düzenleniyor.

  1. Kenga Magjike (Büyülü Şarkı) / Arnavutluk topraklarında yapılan ve oldukça önemli olan müzik festivalidir. Festivale Arnavutluk’tan ve komşu ülkelerden pek çok şarkıcı ve şarkıcı grupları geliyor. Festival oldukça büyük bir toplulukla kutlanıyor.

Arnavutluk’ta Alışveriş

Tüm ülke hediyelik eşyaların bulunabileceği bir yapıdadır. Özellikle Tiran’dan ve Kruja Çarşısı’ndan pek çok hediyelik eşya bulunabilir. Popüler olan hediyelik eşyalar arasında ahşap pipolar, motifli ve nakışlı örtüler, çifteli ve buna benzer müzik aletleri vardır. Ülkeden içecek götürülmek istenilirse en iyi tercihler yerel üzümden yapılmış olan Rakı Skrapari, Scanderbeg isimli Arnavut konyağı ve yerel şaraplar olur.

Arnavutluk’ta Bilmeniz Gerekenler

 

Arnavutlar oldukça yardımsever ve misafirperver insanlardır. Bu yönleriyle ülkelerine gelen ziyaretçilerin yabancılık çekmelerine izin vermezler. Bu ülkede farklı inançlara sahip olan pek çok kişi bir arada yaşar ve bu durum da hoşgörüyü oldukça üst seviyede tutar. Ülkede oldukça lezzetli Türk kahvesi yapılır. Arnavutluk ziyaretinde mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Ülke, Avrupa ülkelerinin arasında en güvenilir olanlardan biridir. Ülke insanları din ve politika hakkında konuşmaktan çok hoşlanmazlar. Çok hoşlandıkları şeylerden birisi dans etmektir. Eğer herhangi bir parti, eğlence ya da düğüne denk gelirseniz bol bol dans edene insan görebilirsiniz.

Arnavutluk’un ekonomisinde en önemli gelirler tarımdan elde edilir. Ancak ülkede tarım hala geleneksel yollarla yapılır ve bu durum da verimsizliği artırır. Ülkede din ve inanç alanında oldukça geniş bir yelpaze vardır. Nüfusun yüzde altmışlara vara kısmı kendisini İslam’ bağlı görür. Nüfusun geri kalanında inançsızlar, Katolik Hristiyanlar, Ortodokslar ve Ateistler yer alır. Hatta bunlar dışında, çok az bir kesim de olsa başka dinlere inananlar da mevcuttur.

Arnavutluk’un önemli günleri ve tatilleri;

14 Mart Yaz Günü Tatili/ 22 Mart Nevruz Bayramı/ 25-28 Mart Paskalya/ 1-2 Mayıs İşçi Bayramı/ Ramazan Bayramı/ 13 Eylül Kurban Bayramı/ 19 Ekim Rahibe Tereza’nın Kutsanması Günü/ 28 Kasım Arnavutluk Milli Günü/ 29 Kasım Kurtuluş Günü/ 8 Aralık Ulusal Gençlik Günü/ 24-26 Aralık Noel’dir.