Transilvanya Turları

Çıkış Tarihi
TRANSİLVANYA TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Transilvanya Turları ve Efsanevi Drakula Şatosu

Transilvanya, Osmanlı döneminde Romanya’nın kuzeybatısına verilen isimdi. Bazı kaynaklarda Erdel olarak da geçmekte olan bu bölge, tarihte Macaristan ve Romanya arasında defalarca el değiştirmiş, son olarak Romanya’nın elinde kalmış. Transilvanya, Romanya’nın “Vampir Turları”na ev sahipliği yapan, şatoları, kaleleri, eski kasabaları ve muhteşem doğal güzellikleri ile ülkenin en çok turist çeken yeri. Bölge, içinde “Drakula Şatosu" olarak bildiğimiz, asıl adıyla Bran Kalesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Kale, gerek efsanevi hikâyesi, gerekse ihtişamlı görünümüyle yerli yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor.

Filmlere konu olan Drakula efsanesi ile Bran Kalesi arasında aslında tahmin ettiğinizden daha farklı bir ilişki var. Osmanlı tarihine Kazıklı Voyvoda olarak geçen III. Vlad, tahtta bulunduğu yıllarda Müslümanları kazığa vurdurup işkencelerle öldürmüş. Bu sebeple III. Vlad, Türk tarihinde Kazıklı Voyvoda adıyla anılıyor. 1212 yılında inşa edilen Bran Kalesi ise Kazıklı Voyvoda’nın burayı sık sık ziyaret etmesi sebebiyle “Drakula’nın Şatosu” olarak biliniyor. Kazıklı Voyvoda’dan ilham alınan Drakula karakteri, İrlandalı yazar Bram Stoker'ın aynı isimli romanı ile tarihe geçmiş.

Kendi özel aracınızla, turlarla, tren veya uçakla Transilvanya’ya gidebilirsiniz. Transilvanya ve şatolar turu her bütçeye uygun ve yılın birçok döneminde Modatatil üzerinden tur paketleri bulabilirsiniz. Eğer Drakula atmosferini yaşamak ve bu muhteşem güzelliğe tanıklık etmek üzere şatoya doğru yola çıktıysanız, sizi ağaçlıklı, upuzun bir yol bekliyor; hazır olun. Küçük ve şirin Bran köyünün Braşova’ya uzaklığı 45 dakika, Bükreş’e ise yaklaşık 3 saat. Yolda sık sık “Wampire Camping” tabelalarına rastlayabilirsiniz. Yolu bitirip dağların arasına konumlanmış bu şatonun içine girdiğinizde ise sizi tahta merdivenler ve dar geçitler karşılayacak. İsminin hakkını veren bu ürkütücü şatonun duvarlarını Romen Kraliyeti’nin resimlerinden oluşan tablolar süslüyor. Şato gezinizi bitirdiyseniz, ülkenize dönmeden önce şatonun etrafında ve genellikle bölgenin köylüleri tarafından el emeği yapılmış hediyelik eşyalardan almanızı tavsiye ediyoruz. Sıra yemek yemeye geldiyse eğer şatonun hemen aşağısında mükemmel bir konuma sahip olan Bran şehrinin işlek caddelerinde yer alan çok sayıda restoran ve kafeden birine gidebilirsiniz. Bizim tavsiyemizse, bölgenin en meşhur yemeği olan Mamamliga’yı ilk fırsatta denemeniz. Her yıl 500 bini aşkın ziyaretçiyi ağırlayan şato, son olarak geçtiğimiz yıllarda 80 milyon dolara satışa sunulması ile haberlere konu olmasıyla da ön plana çıkıyor.

  • Transilvanya Drakula Şatosuna Nasıl Gidilir?

Modatatil üzerinden Transilvanya Turu fiyatlarını inceleyebilir, en uygun Transilvanya Şatolar turu programını seçerek Drakula efsanesini Drakula’nın şatosunda yaşayabilirsiniz.

Eğer tur paketleri haricinde kendiniz gidecekseniz, İstanbul – Braşov arası mesafenin 828 km olduğunu hatırlatalım. Trenle gitmek isteyenler Balkan Flexipass biletiyle şehre seyahat edebilir. Buradan şatoya geçmek isteyenler için Braşov’dan minibüsler kalkıyor. Şato Braşova’ya 45 dakika, Bükreş’e ise yaklaşık 3 saat uzaklıkta konumlanıyor. Bilet ücreti ise 10 Lei’dir.

  • Transilvanya Seyahatine Ne Zaman Gidilir?

Drakula Şatosu’na gidebileceğiniz en güzel zaman tabi ki Cadılar Bayramı dönemi.  31 Ekim’e denk gelen bu dönemde birçok şirket bölgeye tur düzenliyor.

  • Transilvanya Gezisi İçin Ne kadar Bütçe Ayrılır?

Eğer Modatatil tur paketlerinden birini tercih edecekseniz, hem çok fazla hem de çok uygun fiyatlı seçenekler karşınıza çıkacak. Transilvanya turları ortalama 89 Euro civarında olmakla birlikte turun kapsadığı bölgeye göre fiyatlar 189 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Bölgede hostel fiyatları günlük 10 Euro’dan, otel fiyatları ise 20 Euro ‘dan başlıyor. Araç kiralamak istiyorsanız, Bükreş’ten günlüğü 12-15 avro ödeyerek araç kiralayabileceğinizi hatırlatalım. Ülkenin para birimi Lei’dir. 1 Lei ise 3,77 TL’ye denk geliyor.

  • Transilvanya Tatilinde Ne alınır?

Bölge turistik olması sebebiyle çevresinde çok fazla hediyelik eşya dükkânı barındırıyor. Buradan Drakula ile ilgili hatıralık eşyaları kolaylıkla bulabilirsiniz.

  • Transilvanya da Ne yenir?

Yemek için önerilerimiz ise Sarmale ve Mamaliga. Sarmale aslında bildiğimiz lahana sarması ve bölgenin en popüler yemeği. Mamaliga ise mısırdan yapılan bir çeşit leziz yemek.

Transilvanya Turu ile Yapmadan Dönme!

  • Kanlı Drakula tişörtlerinden almadan,
  • İsli peynir yemeden,
  • Eski Romen evlerini gezmeden,
  • Sarmale ve Mamaliga’yı denemeden dönmeyin…