Litvanya Turları

Çıkış Tarihi
LİTVANYA TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Litvanya Turları ve Gezi Fiyatları

Letonya ve Estonya ile birlikte üç Baltık ülkesinden biri olan Litvanya topraklarının %30'u ormanlık araziden oluşuyor. 12. yüzyılın sonlarına doğru oluşan milli bilinç sayesinde 13. yüzyılın ortalarında Litvanya Grandüklüğü kurulmuş. 14. yüzyıla kadar Paganizm inancı hakimken, Hristiyanlık Litvanya topraklarında yayılmaya başlamış. 18. yüzyılda Ruslar tarafınsan işgal edilen Litvanya, 1918'de bağımsızlığını ilan etmiş. Ardından 1945'te  Sovyet Rusya tarafından bir kez daha işgal edilen ülke 11 Mart 1990'da yeniden bağımsızlığına kavuşmuş.

Litvanya da Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler listesinin ilk sırasında, 1994 yılında UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne alınan Vilnius Old Town geliyor. Burası Kuzey Avrupa'da yer alan, Orta Çağ'dan kalma en eski yapılardan bir tanesi. Gotik, Neo-Klasik, Barok ve Rönesans dönemi mimarilerini bir arada bulunduran binalardan oluşuyor.

Galve Gölü'ndeki bir adada konumlanan Trakai Kalesi'nin inşasına 14. yüzyılda bölgenin hükümdarı Kestutis'in emriyle başlanmış. Stratejik açıdan ülkenin en önemli noktalarından bir tanesi olan kalenin yan tarafındaki kuleler gotik mimari tarzda kırmızı tuğlalarla örülmüş.

Litvanya'ya gelip de ziyaret etmeden dönmemeniz gereken diğer doğal ve tarihi yerler ise; M. K. Ciurlionis Ulusal Sanat Müzesi, Aziz Anna Kilisesi, Şafak Kapısı, Gediminas Kulesi, Kursiu Nerija Milli Parkı, Kaunas Katedral Bazilikası, Litvanya Ulusal Müzesi ve Yeşil Göller.

Litvanya Yeme İçme Rehberi

Litvanya mutfağının temel malzemeleri; çavdar, patates, mantar, yerel süt ve süt ürünleri. Macar, Gürcü ve Alman mutfaklarıyla birçok ortak özellik taşıyan Litvanya mutfağında en çok tüketilen yiyecekler ise krep ve çörek.

Ülkede deniz mahsulleri ve çorba çeşitleri de bolca tüketiliyor. Levrek, çipura, pika ve yılan balığı, Litvanya'da yiyebileceğiniz en lezzetli balıklar. Ülkenin kendine has çorbalarından; salatalık çorbası, juka ve kabak çorbası ise insanların en çok tükettiği ve tavsiye ettiği lezzetler arasında.

Litvanya Konaklama Tesisleri

Litvanya her bütçeye uygun konaklama seçeneğini ziyaretçilerine sunuyor. Ziyaret edilen tarihe göre fiyatlar değişirken, ortalama bir gece konaklama fiyatı 200 TL civarında. Kryzbarkas ve Accommodation Rokiškyje'de 107 TL'ye 2 kişi 1 gece konaklayabiliyor. Daha iyi hizmet almak isteyenler ise geceliği 194 TL'den başlayan Green Vilnius Hotel'i veya geceliği 320 TL'ye Hotel Hermis'i tercih edebilirler.

Litvanya da Alışveriş

Alışveriş merkezleri, fuarlar, pazarlar ve tezgahlardan oluşan alışveriş bölgelerinde turistler genellikle magnet, el yapımı tişört, bardak gibi ürünleri tercih ediyor. Sokakta yerel halkın açtığı stant ve tezgahlarda ise kehribar takılardan sokak sanatçılarının yaptıkları resimlere kadar pek çok ürün bulabiliyorsunuz.

Ülkenin halka açık fuarlarında ise el yapımı geleneksel ürünlerin yanı sıra el emeği göz nuru işlemeler ve örgülere de rastlamak mümkün. El yapımı heykeller, ahşaptan yapılma dini sanat ürünleri, geometrik tasarımlar, hasırdan malzemeler, bere, patik, eldiven gibi eşyalardan dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Litvanya Eğlence ve Gece Hayatı

Litvanya'da eğlence deyince akla ilk olarak festivaller geliyor. Halk festivallerinin en önemlilerinden Kaziuko müge'de (Kaziukas Fuarı), her yıl mart ayında düzenleniyor ve yerel halkın el emeği geleneksel ürünleri sergileniyor. Müzik festivallerinin de oldukça ilgi gördüğü Litvanya'da, eğer tatilinizi denk getirirseniz Street Music Day, Kaunas Caz Festivali veya Tamsta Müzik Festivali'nden mutlaka en az birini gitmelisiniz.

Litvanya'da gece hayatı en renkli haliyle başkent Vilnius'ta yaşanıyor. Genç nüfusun ağırlıkta olduğu şehrin en büyük gece kulübü Loftas. Elektronik müzik sevenler Opium'u, genç ve başarılı müzisyenleri canlı dinlemek isteyenler ise Tamsta Club'ı tercih ediyor. 

Litvanya da Ulaşım

Litvanya'ya Türkiye üzerinden otobüsle, uçakla veya trenle seyahat edebilirsiniz. Aktarmasız uçuşların genellikle 2.5 saat sürdüğü seferler başkent Vilinius ve Palanga'ya gerçekleştiriliyor. Otobüs veya trenle seyahat etmek isteyenlerse Letonya'nın başkenti Riga üzerinden Litvanya'ya ulaşabilirler.

Litvanya uçak bileti fiyatları, seyahat edilecek tarih ve hava yolu firmalarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Ortalama uçak bileti fiyatı tek yön 299 EUR. Ülkeye en çok sefer düzenleyen havayolu firmaları ise; Wizz Air, AirBaltic, Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları.