Peru Turları

Çıkış Tarihi
PERU TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Peru Turu ve Gezi Fiyatları 2024

Başkent

Nüfus

Yüzölçümü

Para Birimi

Resmi Dil

Saat Farkı

Vize Durumu

Lima

31,77 milyon

1.285.000 km²

Nuevo Sol

Aymaraca, İspanyolca

(GMT-5)

8 saat fark

Vize istemiyor  90 Gün

Peru Turları size hayalinizdeki muhteşem Peru tatilini vaat ediyor. Hem en uygun fiyatlarla Peru’nun doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedip hem de sevdikleriniz için güzel anılar biriktirebilirsiniz. Üstelik anlaşmalı banka kredi kartı ile Modatatil.com üzerinden rezervasyon yapacağınız Peru Turu için uygun ödeme seçeneği de mevcut.

Peru Hakkında

Peru, Güney Amerika’da bulunur. Ülkenin sınırları kuzey tarafta Kolombiya ve Ekvador, doğu tarafta Brezilya, güneydoğu tarafta Bolivya, güney tarafta Şili ve batı taraftaysa Büyük Okyanus ile çizilmiş şekildedir. Ülke özerk yapıda yirmi altı bölgeye ayrılmış durumdadır. Ülkenin başkenti Lima’dır. Büyük şehirleri ise; Trujillo, Callao, Arequipa, Chiclayo ve Iquitos’tur.

Ülkenin 1993 Anayasası’na göre resmi dilleri; Keçuva, İspanyolca, Aymaraca ve yerlilerin yoğun olduğu bölgelerde de yerli dillerdir. Ülkede eğitimde, yönetimde ve ticarette İspanyolca kullanılır. En çok konuşulan ikinci dil ise Keçuva’dır. Keçuva ülkenin orta ve güney dağlarında daha yoğun olarak kullanılır. Sonrasında ise nüfusun yüzde 1,7’sinin kullandığı Aymaraca gelir.

On üçüncü yüzyılın başlarında İnka Krallığı kurulmuştur. (Kolomb öncesi Amerika’nın en büyük imparatorluğu) Bu imparatorluk Ekvador, Kolombiya, Bolivya, Peru, Şili ve Arjantin’i kapsar. Peru’da yer alan Cusco şehri, İnka Krallığı’nın baş şehri olmuştur. 1532 senesinde İspanya Krallığı’nın fethiyle, İnka Krallığının hükmü son bulmuştur. Peru 1821 senesine kadar İspanya valiliği olmuştur. 1821 yılında Simon Bolivar ve Jose de San Martin öncülüğünde bağımsızlığını kazanmıştır.

Peru’da Gezilecek Yerler

Peru’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Peru’ya sadece Cuzco kentindeki Machu Pichu için bile gidilebilir. Burası dünyanın yedi harikasından biridir. Başkent Lima kralların şehri diye anılır. Nefes kesen manzaralar, balta girmemiş yağmur ormanları, yerli halkın yaşamı, İnka’ların kültürel mirasları, Nazca şekilleri ve daha pek çok güzellik Peru’da ziyaretçilerini bekler. And Dağları’nın güzelliği ve gizemi de ayrıca ilginçtir.

Mancora, Peru’nun Ekvador sınırına yakın yerde bulunan bir sahil kasabasıdır. Özellikle sörf yapmayı sevenler için ideal bir adrestir. Chiclayo şehriyse Lima’ya doğru giderken karşılaşılan şehirdir. Museo de Tumpas Reales de Sipan, bu şehirde bulunan 1989 senesinde keşfedilen mezarların yer aldığı bölgedir. Eski Sican kültürünün başkenti olan Tucume, Lord of Sipan’a (Moche mumyasından ilki)dair pek çok şey görülebilecek olan Lord of Sipan Mezarlığı, Santa Maria Kilisesi, Plaza de Armas, San Antonio Kilisesi, Marcedo Modelo bu şehirde görülecek yerler arasındadır.

Trujillo kenti, dünyanın en büyük kerpiçten yapılan şehri olan Chan Chan’a ev sahipliği yapar. Tarihi ve arkeolojik açıdan oldukça önemli bir bölgedir. Chan Chan şehri 1300’lü yıllarda inşa edilmiştir. Burası dünyadaki en büyük kerpiçten şehirdir. Bu şehir Dünya Mirası Listesi’nde de yer alır. Trujillo ’ya sadece Chan Chan için bile gidilebilir. Trujillo ’da görülecek diğer noktalar ise Trujillo Katedrali, Moche Müzesi ve Plaza de Armas ’tır.

Lima şehri ülkenin başkentidir ve en yoğun nüfus da buradadır. Bu şehirde görülecek pek çok yer vardır. Lima’daki tarihi şehir yani Centro Historica de Lima mutlaka görülmelidir. Museo Larco, eski uygarlıklara ait olan eşyaların olduğu yerdir. Circuito Magico Del Agua parkı ise enfes su gösterilerinin ev sahibidir. Huaca Pucllana ise İnkalardan evvelki medeniyetlerin izlerinin sürüldüğü yerdir. Kolonyel döneme ait olan eserleri merak edenler içinse Lima Katedrali en doğru adrestir.

Huacachina, Peru çölü macerası isteyenler için ideal olan yerdir. ICA bölgesinde bir köy olan Huacachina, bir çöl ortasında bulunan gölün hemen etrafına kurulmuştur. Ülkenin en turistik yerlerinden biridir. Çöl ortasında vahayı yaşamak isteyenler ve kum sporları sevenler için mükemmel bir adrestir.

Cusco şehriyse, İnka Krallığının başkentidir. Bu şehirde İnkalardan kalma meydanlar, tarihi yapılar ve muhteşem bir kültür vardır. Kimilerine göre Peru’nun en güzel şehridir. Cusco şehrinin kalbi Plaza de Armas ‘tır. Tam merkez olan bu yerin etrafında birçok tarihi yapı yer alır. Meydanın tam ortasında da İnka Kralına ait olan bir anıt bulunur. Bu şehirde görülmesi gereken yerlerin en önemlilerinden biri de Coricancha Güneş Tapınağı’dır. Burası İnka İmparatorluğu zamanında Güneş Tanrısı olan İnti için yapılmıştır. Ayrıca Gökkuşağı Tepesi de mutlaka ziyaret edilmelidir. Bu tepeye gitmek için tur şirketlerinden faydalanılabilir. Dağın eteklerinden yukarı tırmanmak ve muhteşem bir manzarayla karşılaşmak harika bir deneyim olur. Ayrıca köylülerden at da kiralanabilir. San Blas Bölgesi ise Kolonyel dönemden kalma evleriyle harika bir yerdir.

Puno, bir göl kentidir. Titicaca Gölü kenarında kurulmuştur. Uro Kabilesinin izinin sürülebileceği ve yüzen köy yaşamlarına tanıklık edilebilecek bir yerdir. Uro Kabilesinin savaştan kaçmak için göl üzerinde kendilerine yaptıkları adacıklarla başlayan yaşam sürekli devam etmiştir. Bu adacıklar Totora isimli bir bitkiden yapılmıştır. Bölgede 41 adet adacık yer alır. Buraya ulaşım için genelde tur şirketlerinden fayda sağlanır. Adacıklarda sizleri yerel kıyafetleriyle Urolar karşılar.

Machu Picchu, Peru denilince akla ilk gelen yerdir. Burası tabiri caizse gezginlerin haccı olan yerdir. Burası dünyanın yeni yedi harikasından biridir. Burası gizemi hala devam eden ve muhteşem görüntüsüyle insanı büyüleyen bir İnka kentidir. Buraya bir sürü turist akın eder. And Dağları’nda yer alan bu antik kent mutlaka görülmelidir. Bu antik kent tam anlamıyla tekerlekten bile haberi olmayan bir krallığın mühendislik harikasıdır. Tonlarca ağırlığındaki taşlar betonsuz bir şekilde yerleştirilmiş, tarım alanları ve evler yapılmıştır.

Iquitos, Peru Amazonlarında yer alan mükemmel bir yerdir. Burası küçük bir kasabadır. Ancak doğanın ta kendisidir. Burada yer alan Kelebek Çiftliği birçok kelebeğin ve Amazon’a özgü pek çok hayvanın görülebileceği bir yerdir. Ayrıca yine burada yer alan Amazon Hayvan Kurtarma Merkezi’ne de mutlaka gidilmelidir. Burası bir hayvanat bahçesi değildir. Hayvanların rehabilite edilip doğaya salındığı bir yerdir. İçeride maymun, timsah, papağan gibi pek çok hayvan görülebilir.

Sacsayhuaman, İnka Kalesi’nin kalıntıların olduğu bölgedir. Cusco kenti yakınlarında yer alır. Burası bir savunma merkezidir. Şu an harabe bir yapıda olan bu bölge turistlerin ilgi odağıdır. Peru’nun diğer bir savunma kalesiyse Gerçek Felipe Kalesi’dir. Kale 1747-1774 yılları arasında inşa edilmiştir. Bölgede yer alan en önemli savunma kalelerinden biridir. Ampay National Sanctuary ise 36.35 kilometrelik bir alanı kapsar ve burası bir yaban hayatı yeridir. 1987 senesinden beri koruma altında bulunur. Doğaseverlerin Peru ziyaretinde gittikleri başlıca yerlerdendir.

Nazca, ülkede yer alan harika bir yerdir. Bu bölge gizeminin hala çözülemediği geometrik şekillerle ünlüdür. Bu şekillerin 2000 yıl evvel yapıldığı düşünülür. Şekillerin uzunluğu kilometreleri bulabilir. Teorilere bakıldığında şekillerin dini amaçla yapıldıkları anlaşılır. Ancak burası hala gizemini koruyan, dünyanın en garip yerlerinden biridir. Çöl yaylarında bulunan bu devasa şekilleri görmek harika bir deneyim olur.

Peru’da Yemek Kültürü

Peru mutfağı; Avrupa, Asya, Afrika ve diğer etnik gruplardan, ayrıca İspanyol ve Kızılderili geleneklerinden etkilenmiş bir mutfaktır. Bu durum da Peru’nun mutfak yelpazesini oldukça geniş bir hale getirmiştir. Ülkedeki temel gıda pirinçtir ve pek çok yemekte kullanılır. Peru’da geleneksel bir yemek de ettir. Ülkede tavuk, koyun, domuz ve sığır eti yaygın durumdadır. Şişte ızgara yapılan sığır kalbi Anticucho isimli yemektir. Bu yemek yol kenarında bulunan büfelerde bile bulunabilir. Peru mutfağında bulunan meşhur et ve tavuk yemekleri ördekli pilav (arroz con pato), tavuklu pilav (arroz con pollo), soslu tavuk eti (aji de gallina), sığır etiyle doldurulmuş papya biberi (rocoto relleno), kızartılmış sığır dilimleridir. (Lomo saltado)

Ülkedeki deniz kıyılarında ve oram bölgelerinde deniz ürünleri ve balık da bulunur. Ceviche ise en ünlü yemeklerdendir ve taze çiğ balıktan yapılır. Ayrıca Peru’da geniş bir patates skalası da vardır. Acılı ve peynir soslu olan patates dilimleri paap a la huancaina isimli bir yemektir ve oldukça lezzetlidir. Carapulcra, kurutulmuş patatesle yapılan et güvecidir. Papa rellana ise patates püresidir. Ülkenin yemekleri genel olarak ağır ve baharatlıdır.

Ülkede yerel üretilmiş pek çok bira vardır. Crista ve Cusquena bunların en meşhurlarıdır. Ayrıca Peru’da Inca isimli bir kola da üretilir. Pek çok bitki karışımından yapılır ve Coco Cola yakın zamanda bu içeceği satın almıştır. Peru aynı zamanda dünyaya en fazla organik kahve üreten yerdir. Peru’da yemek yerken su durumuna dikkat edilmelidir. Çünkü genellikle çeşme suyu kullanılır ve bu su pek çok hastalığı kapmak için elverişlidir. Özellikle salata ve içeceklerde dikkatli olmak gerekir.

Peru’da Eğlence ve Festivaller

Peru’da sokak sanatçıları oldukça aktiftir. Her an meydanlarda eğlenceli performanslar sergileyebilirler. Ülkede sakin bir gece arayanlar için en ideal yer, Pasifik Okyanusu’nun manzarasını karşısına almış pek çok kafe ve restoranlardır. Bu tarz yerlerde canlı müzik keyfi yapılabilir. İnka ezgilerinin İspanyol enstrümanlarla olan harmanı muhteşemdir.

Peru’da aktif bir gece hayatı da vardır. Barlar ve gece kulüpleri farklı tarzlarda olabilir. Bu sayede herkesin beğenisine uygun mekanlar bulunur. Barranco, Miraflores, San Isidro ve Limenos gecenin nabzının attığı mekanlardır. Ülkede gündüz de yapılabilecek pek çok aktivite bulunur. And Dağları’nın manzarasında yapılan yürüyüşler ve yamaç paraşütü, sörf ve eşsiz doğanın içinde kaybolmak bu aktivitelerden bir kaçıdır. Peru aynı zamanda pek çok festivale de ev sahipliği yapar.

Peru’da düzenlenen festivaller;

  1. Şubat / Mart /Nisan
  • Karnaval / Ülkenin en mühim festivallerindendir. Festival şubat-mart ayları boyunca devam eder. Karnavalda haftalar boyunca süren su savaşları yapılır. Ayrıca oldukça fazla dans, şölen, kostüm ve tören de bu festivalde mevcuttur. Yapılan kutlamaların en meşhuru Cajamarca’dadır.
  • Fiesta de la Vendimia / Mart ayında kutlanır. Festivalde geleneksel meyve şölenleri yapılır. Festivalde pek çok törene, yarışmaya ve üzüm ezme şenliklerine tanık olunabilir. Şarap içerken bu harika etkinlikleri izlemek oldukça keyiflidir.
  • Semana Santa / Ülkenin en dindar festivallerinden biridir ve mart ve nisan aylarında yapılan geçit törenleri izlenebilir. Bu festival, ülkedeki en çok ziyaretçiye sahip olan festivaldir.
  1. Haziran
  • Fiesta del Inti Raymi / Güneş Festivali’dir. Bu festival İnka ritüelleri ve yerel danslar eşliğinde kutlanır. Haziran ayında Peru’da bulunanlar bu festivali mutlaka görmelidir.
  1. Kasım
  • Puno Haftası / İspanya tarafından keşfedilmenin kutlamasıdır. Ayrıca festivalde İnka İmparatorluğu kurucularının görünümleri de fantastik bir biçimde canlandırılır.

Peru’da Alışveriş

Ülkede özellikle el yapımı ürünler oldukça meşhurdur ve bu ürünler ucuzdur. Alpaka yününden yapılan tekstil ürünler ve duvar halıları en meşhur olan hediyeliklerdir. Kabak, ahşap ve taş oymasından yapılan hediyelikler de oldukça popülerdir. Deri davullar ve pan flütler de ülkeden alınabilecek hediyelikler arasında yer alır.

Ülkede yerel içkiler oldukça meşhurdur. Kişiler Peru seyahatlerinde Inca Cola ya da Pisco içkilerini alabilirler. Hem farklı hem de güzel bir hediye seçeneğidir. Ayrıca bu ürünler kişiler tarafından kendileri için de sıklıkla alınır.

San Miguel semtinde yer alan Feria Artesanal Pazar’ı, İnka kültürüne dair el işleriyle ünlüdür. Kennedy Parkı’nda kurulan Mirofles Pazar’ı da oldukça iyidir ve burası yerel işleriyle ünlüdür. Ülkede büyük alışveriş merkezleri ve dünya markalarının yer aldığı mağazalar da bulunur. Jockey Plaza, bunların içinde en büyük olanlardandır ve Prado Meydanı’nda yer alır. Miraflores semtinde bulunan ve deniz manzarasına sahip olan Larco Mar ile Ripley Mağazaları da oldukça ünlü alışveriş yerleridir.

Peru’da Bilmeniz Gerekenler

Peru, dünyada çok yaygın olmayan bir zenginliğe ve çeşitliliğe sahiptir. Kolombiya öncesinden kalan arkeolojik yerleri, İnka İmparatorluğu gibi bir tarihi mirasa sahip olması, sömürge dönemi mimarileri, geniş mutfağı ve doğal kaynaklarıyla muhteşem bir ülkedir. Peru, İnka ve İspanya İmparatorluklarının baskısında kalan bir ülke olduğundan dolayı, şimdilerde bu sebepten kaynaklanan bir milliyetçiliğe sahiptir. Ülke vahşi yaşam alanında da oldukça zengindir. Gelenekleri ve çeşitli festivalleriyle de oldukça farklıdır.

Ülkeye seyahat edebilmek için birtakım koşullar bulunur. Ülkede medikal geçmiş çok belli değildir. Bu nedenle gidilecek olan bölgelere göre yaptırılması gereken aşılar vardır. Bu aşılar genel olarak tifo, tetanos, difteri, sarı humma, Hepatit A ve B, menenjit ve kuduz aşılarıdır.

Ülke halkının yüzde seksen biri Katolik’tir. Yüzde on ikisi ise Evangelical Protestanı’dır. Nüfusun kalan kesimini ise antik zamanlardan gelen doğa dinleri, Yahova Şahitleri, Yahudi, Ateistler ve Yedinci Gün Adventisleri oluşturur.

Ülke ekonomisi, üst orta gelirli diye tabir edilir. Peru, dünyadaki en büyük otuz dokuzuncu ekonomidir. Başta bakır ve altın olmak üzere zengin yeraltı kaynakları vardır. Ülkenin çevre bölgelerinde balıkçılık ve tarım önemlidir. Sierra’da hayvancılık yaygındır.  Lama ve Alpaka yetiştiriciliği de oldukça yaygındır. Ülkede çok miktarda kahve yetişir. Ayrıca ülke dünya üzerinde ilk patates ekilen coğrafyadır ancak ülke ihracatında patates önemli bir gelir şeklinde nitelendirilmez. Peru, ekolojik turizm için oldukça elverişlidir.

Peru’da koka ağacı yasa dışı değildir. Yerel halk bu bitkinin yapraklarını oldukça sık kullanır. Peru’nunkoka hasatında yüzde otuzluk bir payı vardır ve dünya koka hasatında ikinci sırada bulunur. Genel olarak bu bitkinin yüzde seksen beşi yasa dışı üretimlerde kullanılır.

Peru halkı genel olarak arkadaş canlısıdır. Ülkedeki merkez yerlerde ve turistik bölgelerde ATM’ler bulunur. Ancak küçük kasabalarda kartlar genelde kabul edilmez. Bundan dolayı turistlerin yeterli miktarda nakit taşımaları yararlarına olur. Ayrıca pazarlık etmek ülke genelinde oldukça yaygındır. Ülkede turist polisleri vardır ve bunlar yeşil yerine beyaz tişört giyerler. Herhangi bir sorunda, iyi bir İngilizceyle turistlere yardımcı olurlar.

Şehirde gezinirken çok fazla değerli eşya bulundurmamakta fayda vardır. Ayrıca yerlilere ‘’indios’’ ya da ‘’indio’’ kelimelerini söylemek çok hoş olmaz. Çünkü bu kelimeler yerliler tarafından aşağılayıcı anlam taşırlar. Ayrıca ülke genelinde insanların fotoğrafını izin almadan çekmek de sıkıntı oluşturabilen durumlardan biridir.

Peru’daki önemli günler ve tatiller;

Şubat- Mart Her Pazar Karnaval / 6 Ocak Üç Bilge Adam Günü(The Three Wise Man Day) / 24 Mart Kutsal Perşembe / 25 Mart Tanrı’nın Cuması/ 24-25-26-27 Mart Paskalya Bayramı / 1 Mayıs İşçi Bayramı / 7 Haziran Bayrak Günü / 24 Haziran Çiftçiler Günü / 24 Haziran Güneş Festivali(Inti Raymi Günü) / 29-30 Haziran Aziz Peter and Aziz Paul Günü / 28-39 Temmuz Ulusal Bağımsızlık Günü / 15 Ağustos Virgen de la Asuncion(Maria Miraci) / 30 Ağustos Santa Rosa de Lima / 24 Eylül Donanma Günü / 8 Ekim Angamos Savaşı’nın Yıldönümü / 1 Aralık Tüm Azizler Günü / 2 Aralık Tüm Ruhlar Günü / 8 Aralık Meryem Ana Günü / 24 Aralık Noel Arifesi / 25-26 Aralık Noel / 31 Aralık Aziz Silvestre Günü’dür.

Peru’da Şehir içi Ulaşım

Peru’da bulunulan yere göre sıklıkla kullanılan ulaşım araçları değişse de genel olarak ulaşımda sıkıntı yaşanmaz. Başkent Lima, ulaşım konusunda en rahat edilen şehirlerden biridir. Ülke genelinde otobüsler sıklıkla kullanılan ulaşım araçlardır. Kimi şehirlerde de bisikletle ulaşım çok popülerdir. Kimi şehirlerde metro ve metrobüs de kullanılır. Ancak bunları güzergahları çok yaygın bir bölgeyi kapsamaz.

Şehir içi ulaşımda tercih edilen araçlardan biri de taksilerdir. Genel olarak taksi ücretleri çok yüksek değildir. Ancak taksilerde taksimetre bulunmadığından dolayı, şoförle anlaşmak ve pazarlık etmek daha faydalı olur.

Peru’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Peru’ya gitmek için en uygun olan zaman bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle öncelikle Peru’da hangi bölgeye gidileceğine karar vermek gerekir. Başkent Lima yaz aylarında yağışlıdır ve yüzde seksen beş oranlarında neme sahiptir. Sierra Bölgesi ise kuru bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı sürekli değişebilir. Ülke geneli en çok yağış nisan ayında olur.

Türkiye’den Peru’ya aktarmasız uçuş yoktur. Ancak başkent Lima’ya gitmek için en az bir aktarması olan uçuşlar bulunabilir. Yolculuk süresi, yapılan aktarmaya göre 15-30 saat arasında değişebilir.

Ülkeye gitmenin bir diğer yoluysa Brezilya ve Kolombiya’dan Amazon Nehri’ni kullanarak gitmektir. Brezilya’dan yapılan bir seyahatin yaklaşık olarak on saat süreceği bilinir. 

Peru’da Nerede Kalınır?

Ülkede konaklama yapmak için pek çok alternatif bulunur. Sırt çantalı gezginler genelde hostelleri tercih ederler. Bunun başlıca sebebi hostellerin uygun fiyatlı olması ve insanlarla tanışmanın daha kolay olmasıdır. Ayrıca Peru genelinde kalınabilecek pek çok otel de mevcuttur. Kişiler bütçelerine göre ya lüks otellerde ya da daha ekonomik otellerde kalabilirler. Otellerin pek çoğu ekonomik fiyatlı olmasına rağmen oldukça iyi bir hizmet kalitesine sahiptir