Kamboçya Turları

Çıkış Tarihi
KAMBOÇYA TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Kamboçya Turları ve Fiyatları 2024

Başkent

Nüfus

Yüzölçümü

Para Birimi

Resmi Dil

Saat Farkı

Vize Durumu

Punom Pen

15.76 milyon

181.035 km²

Riel

Kmerce

(UTC+7) -4 saat fark

Kapıda Vize  30 Gün

 

Kamboçya Turu size hayalinizdeki egzotik Kamboçya de balayı tatilini vaat ediyor. Hem en uygun fiyatlarla Kamboçya’nın muhteşem güzelliklerini keşfedip hem de sevdikleriniz için güzel anılar biriktirebilirsiniz. Üstelik anlaşmalı banka kredi kartı ile Modatatil.com üzerinden rezervasyon yapacağınız 

  1. Kamboçya Hakkında
  2. Kamboçya’da Gezilecek Yerler
  3. Kamboçya’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?
  4. Kamboçya’da Yemek kültürü
  5. Kamboçya’da Eğlence ve Festivaller
  6. Kamboçya’da Bilmeniz Gerekenler
  7. Kamboçya’da Şehir içi Ulaşım
  8. Kamboçya’da Nerede Kalınır?

Kamboçya Hakkında

1953 yılında Fransa’da özgürlüğünü kazanan Kamboçya ülkesi, Güney Asya’da yer alıyor. Kamboçya uzun yıllar, Japonya İmparatorluğu tarafından işgal edilmiştir. Ülkede sosyo-politik sorunlardan kaynaklanan fakirlik ve açlık hüküm sürerken, son zamanlarda ekonomisi güçlenmeye başlamıştır. Ülke hayvan ve bitki çeşitliliği bakımından zengindir. Genellikle orman ile kaplı olan ülke zamanla orman yapısını yitirmeye başlasa da turist ağırlamaya devam ediyor.

Kamboçya; Güney Asya’da dünya UNESCO listesine girmiş bölgelere sahiptir. Doğal güzelliği ve farklı hayvan ve bitki türüne sahip olması, ülkeyi cazip bölgelerden biri yapıyor. Bölge mayınlar konusunda tehlike arz etse de, bölgenin çoğu yeri mayınlardan arındırılmıştır. Özellikle turistlerin olduğu bölgeler tehlikeden arındırılmıştır.

Ülkede; menenjit, hepatit A ve B, tetanos ve difteri gibi sağlık sorunları görülüyor. Bu yüzden ülkeye seyahat etmeden önce bu aşıların olunması gerekiyor. Bölgede gezilecek birçok kalıntı ve müzeler bulunuyor.

Kamboçya 25 belediyeye ve 150 ilçeye sahip ülkelerden biridir. Başkenti Phnom Penh en büyük şehirlerinden biri olarak yer alıyor. Ülkede düzlük ovalar çok fazla yer alıyor. Güney Asya’da yer alması ve düzlük ovalara sahip olması, kış mevsiminin yaşanmamasına neden oluyor. Genel olarak sıcaklıklar, en fazla 35 dereceye kadar çıkıyor. Ülkede yıl boyunca sıcaklıklara rastlanabiliyor.

Kamboçya’da Gezilecek Yerler

Kamboçya’nın temiz sokaklarına sahip ve leziz yemeklerinin sunulduğu restoranların bulunduğu Siem  Reap, gece hayatı, restoranları, barları ve tapınakları ile dikkat çeken yerler arasındadır. Angkor Wat tapınakları her yıl yüzlerce turisti ağırlıyor. 

Güney Asya’nın tatlı su gölü olan Tonle Sap gölü, göl üzerinde gezinti yaparak, kıyıda yaşamlarını süren insanları gözlemleyebilmek için gidilebilecek yerler arasındadır. Burada yol boyunca Chong Khneas , Kompong Khleang ve Kompong Phluk  köyleriyle karşılaşıyorsunuz. Yağmurun çok yağdığı zamanlarda suların yükselmesiyle birlikte, evlerin tabanları sular altında kalıyor.

Siem Reap bölgesinde yer alan rahiplerin yaşamlarını daha yakından görmek için seyahat listenize, rahipleri eklemeyi unutmayın. Kamboçya’nın doğal ve kültürel güzelliklerinin görülebileceği yerlerden biri de Phnom Kulen Ulusal parkıdır.

Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bölgelerden biri de Ölüm tarlalarıdır. Buraya ziyaret için araç veya motosiklet kiralamalısınız. Tarlalarda pirinç üretimi için insanların sürgün edildiği bölge olarak yer alıyor.

Kamboçya’nın Sıhanoukvılle bölgesinin denize kıyısı bulunuyor. Tropik adalara ve temiz kumasala sahip olması nedeniyle, turistlerin tatil için tercih ettiği bölgelerden biri olarak geçiyor. Ream ulusal parkında safari turu yapabilir, diğer sahillerde deniz ve kumun keyfini çıkartabilirsiniz.

Kamboçya’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Kamboçya Güney Asya’da yüksek sıcaklıklara maruz kaldığından her yıl sıcaklığını koruyabiliyor. Bazı aylarda sağanak yağışlara maruz kalmamak adına, Aralık ve Nisan aylarında ziyaret edilebiliyor. Asya’da yer alan ülkeye seyahat için direk uçuşlar bulunmuyor. Bunun için öncelikle Tayland’a seyahat edilmesi gerekiyor. İran üzerinden de aktarmalı uçuşlar yer alıyor. Uygun bilet fiyatları satın almak için erken rezervasyon sisteminden yararlanmalısınız.

Kamboçya’da Yemek kültürü

Kamboçya’da plaj, sokak ve pazarlarda yemek yeme kültürü bulunuyor. Özellikle taşınabilir tezgâhlarda deniz ürünleri, et ve tavuk pişiriliyor. Sebze yemeklerinin yok denecek kadar az olduğu görülüyor. Bazı çorbaların içerisinde sebze konulsa da et eksik olmuyor.

Tezgâhlarda görülebilecek bir diğer yiyecekler de; kara Fatma, örümcek, akrep, gibi atıştırmalık böcekler yer alıyor. İçecek olarak da şeker kamışı suyu sunuluyor.

Turistler için hazırlanan ördek yumurtası, yılan, kurbağa, köpek, kuş ve yarasalar, mutfaklarında yer alıyor. Kamboçya’da yer alan bir diğer ünlü yemek Happy Pizza’dır. İçerisinde kenevir bitkisinin ve sanrısal etkiye sahip mantarın bulunması, pizzanın dikkatli tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Kamboçya’da Eğlence ve Festivaller

Kamboçya’da 13-15 Nisan ayında yeni yıl festivali kutlanır. Festivallerde su tabancası veya içi su dolu kovalarla, herkes birbirini su ile ıslatarak eğlenir. Kamboçya’da tarihi ve kültürel birçok festival bulunuyor.

Kamboçya’da yapılan festivaller;

  1. Mayıs
  • Kraliyet Çiftlik günü/ Toprağa her yıl ekim-dikim günü kutlanır. Kutlamalar ulusal parkın önünde gerçekleşir.

              Eylül- Ekim

                     .      Ölüleri Anma günü/ Herkes evlerinde yemek hazırlayarak, tapınak ziyaretlerinde bulunup, keşişlere yemeklerden ikram edilir. Bu şekilde ölülerin ruhları anılır.

              Kasım

                     .      Su Festivali/ her yıl Kasım ayında düzenli olarak su festivali düzenlenir. Su tabancası veya kovalarla herkes birbirini ıslatarak eğlenir.

      

Kamboçya’da Bilmeniz Gerekenler

Kamboçya sömürüye uğramış bölge olarak, uzun yıllar fakir ve aç bir ülke olarak yaşamını sürdürmüştür. Doğal güzelliği ve sıcakkanlı insanları ile dikkat çekiyor. Özellikle birçok turistik bölgeye sahip olması, gece hayatının renklenmesine neden oluyor. Kamboçya halkı ne kadar sıcakkanlı ve misafirperver olsalar da, burada yer alan kurallara dikkat edilmesi gerekiyor.

Kamboçya’nın bazı kesimleri turistlere karşı misafirperverken, bazı kesimleri turistleri hoş karşılamıyor. Fotoğraf çekmeden önce mutlaka izin alınması gerekiyor. Fotoğraf çekilmekten hoşlanmayan kesimlerde rahatsızlık oluşabiliyor. Hatta ücret karşılığı fotoğraf çekilmek isteyenlerle de karşılaşabilirsiniz.

Ülkede kadın erkek giyimi muhafazakâr ve uzundur. Genellikle güneşten korunmak amacıyla uzun giyinilse de, denize de kıyafetle girildiğini görebilirsiniz.

Ülke halkı geleneklerine bağlı bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Özellikle tapınaklara girerken ayakkabı çıkartılıyor. Düğün gibi eğlencelerde mutlaka nakit para bulundurmak gerekiyor. Ev ziyaretlerine giderken, meyve veya küçük tatlıların götürülmesi, saygı olarak görülerek, beklenen davranışlar arasında yer alıyor.

Kamboçya’ya seyahat edecekseniz, yemek kültürü pek hoşunuza gitmeyebilir. Özellikle atıştırmalık olarak kızarmış örümcek, karafatma ve yılan gibi canlılar tüketiliyor. Her yemeklerinde mutlaka et veya deniz ürünlerini kullanıyorlar.

İklimi tropikal olan bölgelerle birlikte kural bölgelerde hâkimdir. Her yıl ziyaret edilebilir bölgeler arasında yer alıyor. Sonbahar aylarında yağışın çok olduğu zamanlarda evlerin tabanları su altında kalabiliyor.

Kamboçya’da önemli günler ve tatiller;

7 Ocak Soykırımdan kurtuluş günü/ 12 Mart Meak Bochea günü/ 13-17 Nisan Kamboçya yeni yılı/ 1 Mayıs İşçi günü/ 10 Mayıs Buddha’nın doğum günü/ 18 Mayıs Kraliyet çiftlik günü / 14-16 Mayıs Kral Norodom Sihamoni’nin doğum günü/  1 Haziran Ulusal çocuklar ve Kamboçyalı çocuklar günü / 18 Haziran Kraliçe Norodom Monineath’ın doğum günü/19 Eylül Atalar günü / 24 Eylül Anayasa Bayramı/ 15 Ekim Kral Norodom Sihamoni’yi Anma günü/23 Ekim Paris Anlaşması Anısı / 29 Ekim Kral Norodom Sihamoni’nun Taç giydirme günü / 4-7 Kasım Su festivali / 9 Kasım Bağımsızlık günü / 10 Aralık Ulusal İnsan Hakları günü olarak kutlanır.  

Kamboçya’da Şehir içi Ulaşım

Kamboçya’nın en büyük şehirleri arasında yer alan Phnom Penh şehrinde; motosiklet, otobüs ve taksi ile seyahat edilebiliyor. Fransız sömürgesine maruz kalan Kamboçya’da ulaşım ve seyahat imkânları biraz karışıktır. Şehir içersinde kendi dillerinde ve farklı dillerde yer alan yön tabelaları bulunur. Bu yüzden seyahat öncesinde bir harita ile gezmek mantıklıdır. 

Kamboçya’da Nerede Kalınır?

Kamboçya uzun yıllar Fransız sömürgesine maruz kalmış bir bölge olarak, çok fazla katliam yaşamıştır. Bölgede fakirlik, yoksulluk ve sakinlik hâkimdir. Diğer turistlik ülkeler gibi lüks otellere ve restoranlara sahip olmasa da sakinlik ve huzur veren doğası ve sıcakkanlı insanları ile düzenli olarak turistleri ağırlıyor.

Ülkede bulunan Kep kasabası, Kamboçya’da konaklama için uğrak yerlerden biridir. Burada Fransız mimari tarzını, restoranları ve muhteşem doğasını yaşamak mümkündür. Ayrıca bölgeye yakın plajı ile de turistlere huzurlu bir tatil imkânı sunuyor.