Kırgızistan Turları

Çıkış Tarihi
KIRGIZİSTAN TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Kırgızistan Turu ve Gezi Fiyatları 2024

Başkenti

Nüfusu

Yüzölçümü

Para Birimi

Saat Farkı

Kıta

Resmi Dil

Vize

Bişkek

6,083 milyon

199.900 km²

Kırgızistan Somu

-3 Saat

Asya

Kırgızca, Rusça

Vizesiz

Modatatil ile Kırgızistan Turları size hayalinizdeki Kırgızistan tatilini vaad ediyor. Hem çok uygun fiyatlarla ata yurtlarını ziyaret edip hem de sevdikleriniz için güzel anılar biriktirebilirsiniz. Üstelik anlaşmalı banka kredi kartı ile Modatatil.com üzerinden rezervasyon yapacağınız Kırgızistan Turu için vade farksız 3 taksit ödeme seçeneği de mevcut.

 

Kırgızistan Hakkında

Türk Konseyi ve TÜRKSOY üyesi olan Kırgızistan; Azerbaycan, KKTC, Kazakistan, Türkiye, Özbekistan ve Türkmenistan ile birlikte yedi bağımsız Türk devletlerinden birisidir. Orta Asya’da yer alan ülkenin isminin ‘’kırk boy’’dan geldiği düşünülür. Dağlarla çevrelenmiş olan ülke, doğal güzellikleriyle oldukça etkilidir.

Ülke, Orta Asya’daki en liberal turist vize uygulamasına sahiptir. Ülkede araba kazaları oldukça fazla yaşanır. Ülkede Kırgızların nüfusu, ülke nüfusunun yüzde altmış dördü kadardır. Ülkede bulunan etnik gruplar içindeki diğer en büyük paysa Özbeklerdir. Bunları Ruslar takip eder ve geriye kalan küçük gruplar da Uygurlar, Tatarlar, Ukraynalılar ve Tatarlardır.

Kırgızistan bir Orta Asya ülkesidir ve ülkenin denize kıyısı yoktur. Tanrı Dağları ile çevrelenmiş olan ülke kuzey tarafta Kazakistan, batı tarafta Özbekistan, güneydoğuda Tacikistan ve güneybatı tarafta Çin ile komşudur. Ülkenin yüzde altmış beşini dağlar kaplar. Bu nedenle Kırgızistan’a ‘’Orta Asya’nın İsviçre’si’’ denilir. Bişkek, ülkenin başkentidir. Ülke kuzey ve güney bölge olmak üzere ikiye ayrılır. Bişkek dışındaki diğer önemli şehirlerse Talas ve Oş şehirleridir.

Ülkenin resmi dili Kırgızca’dır. Ülkede Kazakça, Özbekçe, Türkmence dışında Rusça ’da konuşulur. Ruslar daha çok ülkenin kuzey bölgesinde yaşarlar ve Rusya Devleti tarafından koruma altındadırlar. Ülkede en çok konuşulan yabancı dil ise İngilizcedir.

Kırgızlar, Göktürk Devleti döneminde Kögmen Dağları’nda yaşamışlar. 840 senesinde Uygurları yenmişler ve bu bölgede kendi devletlerini kurmuşlar. Daha sonrasındaysa bugünkü yaşadıkları topraklara gelmişler. 1919 senesinde bölgede Sovyet gücü kabul görmüş ve Kırgızlar bu kültürden etkilenerek 1936 senesinde Kırgız Sovyet Sosyalist Devleti’ni kurmuşlar. Ancak 1990 senesinde Özbeklerle aralarında gerginlik çıkmış ve ülke ismini Kırgızistan Cumhuriyeti olarak değiştirmiş. Ülke Eski Sovyetler Birliği’nden ayrılmaya uzun süre direnmiştir.

Ülkede 1991 senesinde bağımsızlık ilan edilmiştir. Kırgızistan aynı sene Bağımsız Devletler Topluluğu’na, ertesi yıl da Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na katılmıştır.  Ülke parlamenter demokrasiyle yönetilir ve bağımsızlık kazandıktan sonra serbest piyasa ekonomisine geçmiştir.

Vizesiz / Girişte vize yoktur. Ülkeye girişten en geç beş gün içerisinde Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığı’na kayıt yaptırmanız halinde süresiz ve vizesiz olarak istediğiniz kadar ülkede kalabiliyorsunuz. 

Kırgızistan’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal olan dönem mayıs ve ekim ayları arasındaki dönemdir. Trekking sevenler için en ideal zaman ise haziran ve eylül ayları arasındaki dönemdir. Kırgızistan ağustos ayında da oldukça yoğun olan bir ülkedir. Ancak bu dönemin oldukça sıcak olabildiği bir gerçektir ve sıcaklık rahatsız edici boyutlarda olabilir. Bu sebeple ilkbahar ve sonbahar dönemleri, Kırgızistan seyahati için en uygun olan zamanlardır.

Ülkeye Türkiye’den düzenli uçuşlar yapılır. İstanbul ve Bişkek arasında doğrudan uçuşlar vardır ancak ülkeye aktarmalı olarak da gitmek mümkündür. Ayrıca ülkeye gitmek için tren yolu da kullanılabilir. Tren seferleri Moskova üzerinden aktarmayla yapılır ve ortalama olarak 10 gün sürer.

Kırgızistan Turları ile Gezilecek Yerler Nereleridir?

Ülke dağlık ve yeşil bir coğrafyada yer alır. Ayrıca ülkede pek çok alan koruma altındadır. Yemyeşil parklar, müzeler, doğal güzellikler, yaban hayat, eşsiz kültür ve daha pek çok güzellik bu şehirde ziyaretçilerini bekler. Bişkek, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan şehirde Ala-Too Meydanı, gösteri ve festivallere ev sahipliği yapan oldukça ünlü bir meydandır. Ala- Too Meydanı’nda bulunan Manas Heykeli, Kırgızların efsane kahramanı ve hakkında bir sürü destan yazılan Manas’ın heykelidir. Meydanla Meclis Binası arasında Ulusal Müze bulunur. Kuzey tarafta da Lenin Heykeli vardır.  Kent merkezinde yer alan tarihi yapılar arasında Devlet Tarih Müzesi de bulunur. Burası ülkenin en önemli müzelerinden biridir. Ayrıca görülmesi gereken diğer yerler ise 1946 senesinde Alman esirler tarafından yapılan Bişkek Tren İstasyonu, oldukça gösterişli olan ve mermerden yapılan Devlet Binası ve Mikhail Frunze Heykeli’dir.Devlet Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Kırgız kültürünü daha yakından tanımak isteyenlerin uğradığı bir yerdir. Dinlenmek ve huzur bulmak isteyenler içinse Panfilov Park ve Chimes Tower doğal alanlardır.

Oş, ülkenin ikinci büyük kentidir. Şehir hem Türk tarihi açısından önemlidir hem de İslam dini açısından kutsal sayılır. Şehrin etrafı Süleyman Dağı ve Tanrı Dağları ile çevrilidir. Burası Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir ve İpek Yolu boyunca ipek üretim merkezi olarak tanınırmış. Akbura Nehri tarafından ikiye bölünen kent tam manasıyla kültür, sanat, ekonomi ve eğitim merkezidir. Şehirde, on altıncı yüzyıl tarihli Rabat Abdullah Han Camii, on ikinci yüzyıldan kalma Asaf İbn Burhiya Türbesi ve ülkenin en büyük camisi olan Şehit Tepe Camii gezilmesi gereken yerlerdir. Şehirde bulunan en ünlü heykel Kırgızların ulusal kadın kahramanı olan Kurmancan Datka’nın Heykeli’dir. Şehir aynı zamanda, ülkenin en eski ve en büyük üniversitelerinden biri olan Oş Devlet Üniversitesini bünyesinde bulundurur. 

Süleyman Dağı, Oş ’ta yer alan ve Süleyman Peygamber’in ziyaret ettiğine inanılan bir dağdır. Tarihi İpek yolu üzerinde bulunur. Süleyman Dağı, Oş kentinin sembolü halindedir. Süleyman Dağı, Unesco Kutsal Dağlar Listesi’nde yer alır ve bu listede dünyada sadece üç dağ bulunur. Orta Asya’da bulunan Müslümanlara göre bu dağ Mekke ve Medine’den sonraki en kutsal yerdir. Dağın etrafında birbirine patikalarla bağlı bulunan ibadet mekanları, mağaralar, eski zamanlardan kalmış camiler de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.

Issık Göl, tektonik bir çukurda bulunur. Göl, deniz seviyesinden 1606 metre yüksekte konumlanmıştır. Issık Göl, Titicaca Gölü’nden sonraki (Güney Amerika) dünyanın en büyük ikinci dağ gölüdür. Turizm açısından geleceği oldukça parlak olan bu bölge mutlaka görülmesi gereken noktalardan biridir. 1976 senesinden bu yana koruma altında bulunan Ala-Arça Milli Parkı, doğa ile baş başa kalmak isteyen ziyaretçilerin sevdiği oldukça özel bir adrestir. Parkın içinde ayrıca Zooloji Müzesi yer alır. Ayrıca Karahanlılar döneminde gözetleme ve minare işlevi gören BuranaKulesi de oldukça eski ve tarihi bir yapıdır. Dokuzuncu yüzyıl sonlarında inşa edilen kule, Kırgızistan ziyaretinde görülmelidir.

Kırgızistan’da Yemek Kültürü Nasıldır?

Ülke mutfağı ağırlıklı olarak et yemeklerinden meydana gelir. Kırgızlar göçebe kültürüne sahiptirler ve bu kültür yemek alışkanlıklarına da yansımıştır. Ülkede ekmek ve koyun eti tüketimi oldukça fazladır. Bunlar yanında sebze yemekleri de sık pişirilir. Kırgızistan mutfağı Çin, Kore, Özbek ve Rus mutfağından etkilenmiştir. Kırgız mutfağında badem, fıstık gibi kuruyemişler de kullanılır.

Beshbarmak (beş parmak) ülkenin en meşhur yemeklerinden biridir. Koyun ya da at etiyle hazırlanan bu yemek ülkenin ulusal yemeği olarak da kabul edilir. Şaşlık ise bir diğer geleneksel yemektir. Bu yemek ülkede her köşe başında karşınıza çıkabilir. Şaşlık, şişe geçirilmiş irice koyun etlerinden hazırlanır ve ekmek arası servis edilir. Plov (pilav) isimli yemekse bir pirinç yemeğidir ve koyun etiyle birlikte servis edilir.

Ülkedeki en popüler içecek çaydır. Etnik kökene bakıldığında Kırgızlar yeşil çayı, Ruslar ise siyah çayı tercih ederler. Ülkede, özellikle de Issık Gölü civarında kımız (fermante edilmiş at sütü) bolca tüketilir. Bozo ise birayı anımsatan düşük alkollü bir içecektir. Bunun yanı sıra votka, bira ve konyak çeşitlerine oldukça sık rastlanır ve bu içecekler oldukça uygun fiyatlıdır. Ülkede alkol tüketimi için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Kırgızistan da Eğlence ve Festivaller Hangi Tarihte, Nerelerde Yapılır?

Bişkek, ülkede gece hayatının merkezidir. Burada bir sürü bar, cafe, restoran, clup kısacası eğlenceye dair hangi mekânı isterseniz o mekân bulunur. Ülkede genel olarak gece hayatı eğlencelidir. Ülke geceleri hafta içi hareketli olsa da daha çok cuma ve cumartesi geceleri aktiftir. Ülkede aynı zamanda birbirinden değerli ve güzel festivaller gerçekleşir. Yapılan festivallerin çoğu göçebe kültürüne ve ülke tarihinde dair izler taşır. Festivallerde erkekler avcılık alanındaki yeteneklerini kadınlar da el işi marifetlerini sergilerler.

Kırgızistan’da düzenlenen festivaller;

  1. Temmuz
  • Göçebe Hareketi ve Ulusal At Oyunları Festivali / Etkinlikler Alay’da düzenlenir. Festivalde aynı zamanda Kırgız yemekleri de ziyaretçilerle buluşur.
  • Kırgız Gelenekleri ve Seremonileri Festivali / Festival kapsamında geleneksel yemekler test edilir ve el yapımı ürünler sergilenir.
  1. Ağustos
  • Taigan ve Burkut Festivali / Issık Göl yakınında gerçekleşir. Bu festivalin amacı kartal avlamaktır.
  1. Mayıs
  • Bisiklet Yarışı / Ülkede düzenlenen büyük çaplı bir festivaldir. Arslanbob Köyü’nde düzenlenen festivalde dünyadan pek çok sporcu ağırlanır. Dağları da içine alan uzun bir rota üzerinde sporcular buluşur.

Kırgızistan da Alışveriş Yerleri Neresidir?

Ülkede alışveriş için en ideal olan Kentler Bişkek, Alamedin ve Oş’dur. Kırgızistan’da zanaat veyemekürünleri çok fazla satılır. Ayrıca ülkede Manas Caddesi üzerinde bulunan dükkanlara da mutlaka uğranmalıdır. Kırgızistan’da sanat galerine sıkça rastlanır ve buralardan geleneksel Kırgız resimleri alınabilir. Ayrıca deri ürünler, kalpak, satranç takımları ve mücevherler ülkede en çok rağbet gören hediyelik eşyalardır. Eğer ülkeden antika bir eşya alınacaksa, özellikle yurtdışı sertifikası olmasına dikkat etmek gerekir.

Kırgızistan Seyahatinde Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Ülkedeki en yaygın dini inanç Müslümanlıktır. Müslümanlar ülke nüfusunun yaklaşık yüzde seksenini oluştururlar ve aralarında Sünnilik yaygın durumdadır. Aynı zamanda ülke nüfusunun yüzde on yedisi Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı olan Hristiyan nüfustan meydana gelir. Bu iki din dışında küçük bir kesim Ateizm ve Budizm dinlerine de inanır.

Ülke ekonomisi temelde tarım ve turizm olmak üzere iki sektör üzerine kuruludur. Ülkede şekerpancarı, buğday ve tütün gibi ürünler yetiştirilir. Bununla birlikte hayvancılık oldukça yaygındır. Kırgızistan’da yarış atları yetiştirilmesinin aynı sıra arıcılık ve tavşan besiciliği de yapılır.  Ülke 1970 yıllarında maden sektöründe ciddi atılımlar yapmıştır. Ülkedeki dağlık yapı ulaşımı kısıtlar niteliktedir. Özellikle kış dönemlerinde yüksek kesimlere ulaşım neredeyse olanaksız hale gelir. Ülkenin en turistik bölgesi Issık Gölü ve civarıdır. Ülke turizmi, geniş ormanlık alanları ve kış sporlarıyla da canlanmıştır.

Kırgızistan Müslüman bir ülkedir ancak Batı kültüründen de epeyce etkilenmiştir. Ülkede kadınların giyim kuşamıyla ilgili bir kısıtlama yoktur. Ancak yine de kadınlar, özellikle kırsal alanlarda daha kapalı giyinirler. Ülke halkı genel olarak misafirperverdir ve misafirin memnuniyeti çok önemlidir. Ülkede erkekler arası el sıkışma yaygındır. Ancak karşı cinsten iki kişi birbiriyle el sıkışmaz. Ekmek kutsal kabul edilir ve bu nedenle asla yere konmaz. Ülkede eve girerken ayakkabılar çıkar ve yemek sağ el ile yenir.

Kırgızistan’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl / 7 Ocak Rus Ortodoks Noeli / 8 Mart Kadınlar Günü / 21 Mart Nevruz / 1 Mayıs İşçi Günü / 5 Mayıs Kuruluş Günü / 9 Mayıs Zafer Günü / 31 Ağustos Bağımsızlık Günü / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı’dır.

Kırgızistan’da Şehir içi Ulaşım Nasıldır?

Ülkeyi gezmenin en kolay yollarından biri araç kiralamaktır. Kiralanan araçlar şoförlü ya da şoförsüz olabilir. Bunun dışında otobüsle ulaşım da mevcuttur. Ülkede bazı bölgelerde trenle yolculuk yapılabilir. Tabi tren seçeneği daha yavaş bir ulaşım sağlar.

Marshrutka isimli yerel dolmuşlar şehir içi ulaşımda oldukça sık kullanılırlar. Özellikle de Bişkek’te her yerde görülebilir. Bunun dışında taksilerle de istenilen her yere ulaşmak mümkündür. Kısa mesafelerde taksi tercih edilebildiği gibi uzun mesafelerde de tercih edilebilir.

Kırgızistan’da Nerede Kalınır?

Ülkede konaklama içingenel olarak oteller tercih edilir. Hele ki büyük şehirlerde her bütçeye uygun otel bulunabilir. Daha küçük kentlerde ise CBT yani Kırgızistan Community Based Tourism Birliği tarafından desteklenen evlerde konaklamak mümkündür. Ayrıca bozüy isimli bir çadırda da farklı bir konaklama deneyimi yaşanabilir.