Bişkek Turları

Çıkış Tarihi
BİŞKEK TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Bişkek Turları ve Fiyatları 2024

Modatatil ile Bişkek Turları size düşlediğiniz Bişkek tatilini vaat ediyor. Hem çok uygun fiyatlarla ata yurtlarını ziyaret edip hem de sevdikleriniz için güzel anılar biriktirebilirsiniz. Üstelik anlaşmalı banka kredi kartı ile Modatatil.com üzerinden rezervasyon yapacağınız Bişkek Turu için uygun ödeme seçeneği de mevcut.

Bişkek Hakkında

Bişkek, Kırgızistan’ın en büyük şehri ve başkentidir. Siyasi, kültür ve ekonomi merkezi olarak ülkenin önemli yapılarına ev sahipliği yapan Bişkek, satranç tahtası şeklinde şehir planlamasıyla da dikkat çekmektedir.

Şehrin yapılaşması sırasında şehir planlamasına önem verilmesi ve aynı zamanda betonlaşmayı da önlemek adına apartman blokları çevresinde yer alan yeşil alanları yaz mevsiminde de oldukça avantaj saklamaktadır.

Sovyetler Birliği’nin sınırlarında olan fakat daha sonra Sovyetlerin yıkılmasının ardından da 1878 yılında kurulan şehir, Bolşevik önder Mihail Frunze anısına Frunze olarak da anılmaktadır.

Bişkek’te Gezilecek yerler

Bişkek’te gezilecek tarihi,  siyasi ve doğal yapılaşmanın getirdiği birçok yer bulunmaktadır.  1984 yılında inşa edilen şehir meydanı lan Ala –Too meydanı da bunlardan birisidir. Devasa Lenin heykeli de önceden bu meydandayken daha sorasında Özgürlük Anıtı inşa edilmiş bu meydan, şehrin en önemli noktasıdır.

Devlet Tarihi Müzesi, Ala-Too meydanında bulunan, şehir tarihini merak edenler için Bişkek’te gezilecek yerler arasında yer almaktadır.  Sovyetler döneminden eserlere ve dönemsel olarak tarihi eserlerin sergilendiği Devlet Tarihi müzesi Pazartesi dışında her gün saat 10:00 ve 18:00 arasında ziyaret edilebilir. Kış mevsiminde Kasım ve Şubat aylarında kapanış saati 17:00’dır.  Girişte de tam 150, indirimli 75 KGS ödemeniz gerekmektedir.

Kırgızistan’ın Beyaz Sarayı yani Parlemanto Binası ’da önemli bir siyasi merkez olmasının yanı sıra yapısıyla da dikkat çekmektedir. Ala-Too meydanında yer Parlemonto binası Sovyetler döneminden kalmadır ve Neo Klasik tarzda inşa edilmiştir.

Panfilov Parkı, içinde bulunan lunaparkla da dikkat çeken büyükten küçüğe herkesin gezebileceği ve eğlenebileceği yerelrden birisidir. Günün her saati ziyaret edilebilir.

Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’de her yıl milyonlarca sanat severi konuk etmektedir. Kırgızistan’ın sanat eserlerinin sergilendiği müze 1935 yılında açılmış ve 1944 yılından itibaren de müze olarak hizmet vermektedir. Rus, Sovyet ve Kırgız dönemlerine ait eserlerin bulunduğu Müze, Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri sabah 9.00- 17.00 saatlerinde, Cuma günleri ise 10.00 ve 16.00 saatleri arasında 50 KGS ve indirimli olarak da 25 KGS karşılığında ziyaret edilebilmektedir.

Bişkek’te gezebileceğiniz yerler arasında ayrıca Rus Ortadoks Kilisesi, Ala Marça Milli Parkı, Dordoy Pazar ve Çarşısı, Osh Pazarı’da yer almaktadır.  Turistik açıdan ve alışveriş noktaları olarak da pazarlar oldukça dikkat çekici ürünleri bulabileceğiniz yerler arasındadır.

Bişkek’te Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Bişkek’te dikkat edilmesi gerekenler arasında, özellikle Türkler için at eti yeme konusunda hassas olduğumuzdan, restoranlarda yemek sipariş verirken et içeriği hakkında bilgi almanız veya farklı bir tercihiniz varsa belirtmeniz gerekmektedir.

Bişkek’te toplu taşımalarda özellikle otobüste dikkat etmeniz gereken, iniş ve biniş yönleridir.  Türkiye’nin aksine ön kapı iniş, arka kapı ise biniş için kullanılmaktadır.

Bişkek’te taksi tercih ederseniz taksimetre açma konusunda ısrar etmenizi veya gideceğiniz yere göre ücret konusunda önceden anlaşmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’nin yaz saati uygulamasına göre Bişkek’le arasında 3 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Bişkek saati Türkiye yaz saatine göre 3 saat ileridir.

Kırgızistan’da ve başkent olan Bişkek’te para birimi Kırgızistan Som’udur.

Bişkek’te Hava Durumu

Bişkek, karasal iklim etkisindedir. Kış mevsimi soğuk ve karlı geçerken, yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Mayıs ayının ilk günlerine kadar da karın görülebileceği Bişkek’te, karasal iklim etkisinden dolayı kış turizmi daha yaygındır. Kış mevsiminde sıcaklık-40C civarındayken yaz mevsiminde ise sıcaklık 23 0C dolaylarındadır.

Bişkek ziyaretleriniz için en uygun zamanlar Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Bişkek’te Alışveriş

Bişkek’te alışveriş yapabileceğiniz, turistik açıdan da popüler olan Osh Pazar en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Kırgız ürünlerinden ziyade burada yer alan butik dükkânlarda da yöresel ürünleri bulabilirsiniz.

Osh Pazar gibi Dordoy Pazar’da yine Bişkek’te alışveriş yapabileceğiniz farklı ve güzel yerlerden birisidir.

Bişkek’te hediyelik olarak şapka tarzında özellikle çok soğuk havalarda korunmak için kullanılan kalpaklardan, el dokuması halı ve kilim satın alabilirsiniz. Pazarların dışında Bişkek’te Bişkek Park ve Tsum Center alışveriş merkezlerinde de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bişkek’te Ne, Nerede Yenir?

Bişkek’te hamur işi ve et yemekleri oldukça meşhurdur. At eti de yemeklerde kullanılmaktadır. Bu nedenle farklı bir tercihiniz varsa muhakkak yemek sipariş ederken söylemenizi tavsiye ederiz. Bişkek’d yemek yiyebileceğiniz Asya mutfağının lezzetli yemeklerini yiyebileceğiniz uygun fiyatlı bir restoran olan Cafe Faiza’yı tercih edebilirsiniz. Kırgız mutfağının yemeklerini de tadabileceğiz Cafe Faiza dışında Restoan Frunze’de şıklığı ile dikkat çekmektedir. Avrupa mutfağından yemekleri de bulabileceğiniz Frunze yerine İtalyan ve Akdeniz yemekleri için Bellagio Restoranı, Fransız tatları içinse wine Bar tercih edebilirsiniz. Et yemekleri için özellikle Barashek’i tercih etmenizi öneririz.

Bişkek’te Gece Hayatı / Eğlence

Bişkek’te öğrenci nüfusu oldukça fazladır ve bu nedenle de eğlence hayatı da oldukça renklidir. Barlar ve gece kulüplerinde eğlence tam olarak 21.00 saatlerinde başlayarak sabaha kadar sürmektedir. Bişkek’te yüksek alkollü bir içecek olan kımızı da mutlaka denemenizi öneririz. Bişkek’te eğlenmek için gidebileceğiniz yerler arasında, dans etmek isterseniz GQ Night Clup, golden Bull, Sweet 60’s ve Promzona Clup önerebileceğimiz yerlerdendir. Bunların yanı sıra 12 Bar, Blonder Pub, Retro Metro, Wine Bar, Zolden Beer,  Hookah Lounge Bar ve Red Cow’u da tercih edebilirsiniz.

Bişkek’te Konaklama

Bişkek’te konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlar oldukça fazla ve çeşitlidir. Konaklayacağınız otelden beklentinize göre bişkek’te en uygun oteli bulabilmeniz için Modatatil.com tur hizmetlerinden faydalanarak otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. [email protected] ‘a mail göndererek veya +90 (850) 532 15 22 telefon numarasını arayarak müşteri hizmetlerimizle görüşebilirsiniz.

Bişkek’te konaklayabileceğiniz otellerden Tunduk Otel, Travel House, Bed ve Breakfast, Kerben Palace, Rich Hotel, Futuro Hotel ve Grand Hotel sadece önerilerimizden bir kaçıdır. Daha fazla seçenek için tur hizmetleri kapsamında müşteri temsilcimizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Pegasus hava yollarının direk uçuşlarıyla yaklaşık olarak 6 saat süren bir uçuştan sonra havalimanına varabilirsiniz. Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım otobüs, taksi, minibüs, araç kiralama ve transfer hizmetleriyle sağlanmaktadır.

Taksi

Bişkek Manas Havalimanı’ndan şehir merkezine taksiyle ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanı içerisinde resmi olarak hizmet veren taksilerin yanı sıra özel taksi firmaları da bulunmaktadır. Yolcu çıkış noktasında hazır olarak bekleyen taksilerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz fakat bindiğiniz takside önceden ücret konusunda anlaşmanız veya taksimetreyi açmasını rica etmeniz gerekmektedir. Gece ve gündüz de ayrı tarife uygulanan taksiler de ücret ödeme sırasında dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Minibüs (Matrushka)

Bişkek Havalimanı’nda şehir merkezine minibüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Minibüslere matrushka da denmektedir. Bişkek Havalimanı’ndan şehir merkezine hizmet veren minibüsler yolcu çıkış noktalarında hazır olarak beklemektedir. Matrushkalar taksilere göre çok daha uygun fiyata seyahat edebilirsiniz. Minibüslerin hat bilgisi için akıllı telefonlarınıza Bişkek ulaşım uygulamasını indirebilirsiniz.

Otobüs

Bişkek Manas Havalimanı’ndan direk olarak otobüsler şehir merkezine kadar hizmet vermemektedir. Minibüs veya taksilerle otobüs veya troleybüs duraklarına kadar gelmeniz gerekmektedir. Şehir içi ulaşımda da otobüsler minibüslere göre çok daha kısıtlı bir alanda hizmet vermektedir.  

Araç Kiralama

Bişkek Havalimanı içerisinde hizmet veren araç kiralama ofislerinden, uçaktan indikten sonra veya öncesinde internet üzerinden de araç kiralama işleminizi gerçekleştirerek, size rezerve edilen araçla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bişkek Havalimanı’nda da uluslararası alanda hizmet veren Avis, Europcar ve Hertz gibi firmalar hizmet vermektedir.

Transfer

Bişkek Manas Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım da sizin için bütün düzenlemeleri gerçekleştiren ve konforlu bir şekilde seyahat etmenizi sağlayan Modatatil.com ’un tur hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.  Transfer hizmetinden grup seyahatlerinizde veya bireysel olarak da faydalanabilirsiniz.