Antwerp Turları

Çıkış Tarihi
ANTWERP TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Antwerp Turu ve Gezi Fiyatları

Brüksel’in 45 kilometre kadar güneyinde yer alan Antwerp, aynı zamanda Belçika’nın en kalabalık ikinci şehri. Öte yandan Avrupa’nın da en büyük 2. liman şehri olma unvanını elinde bulunduran bu güzel şehir, küçük olmasına karşın oldukça popüler. Bu popülerliğin en büyük sebebi ise Antwerp’in Avrupa elmas endüstrisindeki yeri. İsterseniz gelin, ünlü alışveriş caddeleriyle yılın her vakti yüz binlerce turist çekmeyi başaran Antwerp için hazırladığımız gezi rehberine bir de beraber göz atalım.

Antwerp’e Nasıl Gidilir?

Eğer aracınız ile bir Avrupa turu planlıyorsanız, Belçika otobanındaki tabelaları takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz Antwerp’e. Yok ben uçak ile gideceğim diyorsanız birkaç aktarma yapmanız gerekebilir. Londra, Malaga ve Barselona gibi şehirlerden direkt olarak uçabileceğiniz Antwerp’e önceden uçak bileti bakmanızda fayda var. Öte yandan otobüs ile seyahat etmeyi tercih edecekseniz, hemen her otobüs firması ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Brüksel’in içinden bineceğiniz otobüsler yardımıyla 2 avroya seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ama bize sorarsanız kullanmanız gereken yegâne ulaşım aracı tren. Zira Antwerp Tren İstasyonu’nu görünce ne dediğimizi anlayacaksınız. Yine Avrupa’nın birçok tren garından da rahatlıkla ulaşabilirsiniz Antwerp’e.

Antwerp’te Konaklama

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Antwerp’te uzun uzun vakit geçirmenize ya da konaklamanıza bize sorarsanız gerek yok. Çünkü şehrin tüm gezilecek yerlerini 1 gün içerisinde rahatlıkla bitirebiliyorsunuz. Hal böyle olunca başka bir şehirde kalıp onlarca farklı ulaşım aracı ile günübirlik turlar düzenlemek daha mantıklı olur. Fakat ben Antwerp’i çok beğendim, kesinlikle kalmak istiyorum diyorsanız da şehir merkezinde kalarak daha ekonomik bir şekilde tatilinizi yapabilirsiniz. Hilton ve Ramada gibi lüks otellerde konaklayabileceğiniz gibi De Wilde Zee ve Meir bölgelerindeki daha uygun fiyatlı otellerde de konaklayabilirsiniz.

Antwerp’te Ne Yenir?

Belçika’da olduğunuz için Belçika birası ve waffleı ilk sırada geliyor tabi ki... Antwerp’e özel bir yiyecek maalesef ki yok fakat tatile geldim, güzel bir yerde yiyip içeyim diyorsanız De Kleine Bourla, Het Elfde Gebod ve Pottenbrug bizim tercih ettiğimiz güzel mekânlar.

Antwerp’te Alışveriş

Daha önce de söylediğimiz gibi küçük bir şehir olmasına karşın Antwerp, Belçika modasının kalbinin attığı yer. Öte yandan bira, waffle, çikolata ve en meşhuru olan elmaslar Antwerp’ten alınabilecek hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. İkinci el olmasının bir mahsuru yok, biraz daha ucuz olsun alacaklarım derseniz de Kammenstraat ve Nationalestraat caddeleri arasında kalan De Modewijk’i tavsiye edebiliriz.

Antwerp’te Gezilecek Yerler

Antwerp Tren İstasyonu: Antwerpen Centraal olarak da bilinen bu eşsiz tren istasyonu, 1895 ve 1905 yılları arasında Mimar Louis Delacenserie tarafından tasarlanmış. Ayrıca dünyanın da en büyük dördüncü tren istasyonu olarak kabul edilen Antwerpen Centraal, gotik mimari tarzıyla da gören herkesi büyülemeyi başarıyor.

Standhuis: Antwerp’in belediye sarayı olarak da bilinen bu bina, büyük pazar meydanının batı tarafında yer alıyor. 1561 ve 1565 yılları arasında inşası tamamlanan ve Gotik bir tarza sahip olan Standhuis, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdırmış durumda.

Grote Markt: Eski şehir merkezinin tam göbeğinde yer alan Grote Markt, alışveriş yapabileceğiniz onlarca dükkâna ve yemek yiyebileceğiniz kafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Scheldt Nehri boyunca uzanıp giden meydan, Antwerp’in yüzlerce yıllık yapılarını da görme imkânı sağlıyor.

Mayer Van Den Bergh Müzesi: Bir sanat koleksiyoncusu olan Fritz Mayer Van Den Bergh’e ait yaklaşık bin parçalık bir koleksiyonu bünyesinde barındıran müze, Bergh öldükten sonra 1904 yılında annesi tarafından açılmış. Sonraki dönemlerde Belçika ve Hollanda’dan getirilen Gotik ve Rönesans dönemlerine ait eserler ile zenginleştirilen müze, pazartesi hariç her gün ziyaret edilebiliyor.

Cathedral of Our Lady: 1352’de yapımına başlanan ve bir Katolik kilisesi olan Our Lady Katedrali’nin inşası neredeyse 200 yıl sonra, 1521’de tamamlanıyor. Jan ve Pieter Appelmans tarafından Gotik tarzda tasarlanan katedral, Benelüks Bölgesi’ndeki en büyük katedral olma unvanını da elinde tutuyor. Ayrıca UNESCO tarafından da korunan bu katedral, birçok ünlü sanatçının tablosuna da ev sahipliği yapıyor.