Ürdün Turları

Çıkış Tarihi
ÜRDÜN TURLARI LİSTELENİYOR


KATEGORİLER
SÜRE
BöLGELER
TOPLAM FİYAT

Ürdün Turları ve Fiyatları

Ürdün Turları ile gezilecek pek çok yer vardır. Bunların başında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alan Petra Antik Kenti gelir. Tarihi ve arkeolojik dokusu ile dikkat çeken bir kent turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Ayrıca Hadrian geçidi, Manastır ve etrafındaki yapılarda görülmeye değer yerlerdir.

Nüfusu                                 : 9,456 milyon

Yüzölçümü                         : 89.342 km²

Para Birimi                         : Ürdün Dinarı ( JOD)

Resmi Dil                            : Arapça

Telefon Kodu                    : +962

Saat Farkı                           : (GMT+2) 1 Saat fark. Türkiye saati Ürdün saatinden 1 saat ileridedir.

Konsolosluk Bilgileri      :  

Kıta                                       : Asya kıtası

Vize Durumu                     : Vizesiz/ 90 Gün

Ürdün Hakkında

Orta Doğu’da yer alan Ürdün, tarih boyunca birçok krallığa ev sahipliği yapmıştır. Pers, Asur, Babil ve Roma gibi medeniyetler Orta Asya’da yaşamışlardır. Arapların eline geçen Ürdün, 16. Yüzyılda Osmanlı hâkimiyetine geçerek, 1. Dünya savaşı sonrasında da İngilizlerin eline geçmiştir. Son olarak Arap hâkimiyetine giren Ürdün, krallık ile yönetilmeye devam etmektedir.

Ürdün’de genellikle çöl iklimi hâkimken, Bölgenin Güney ve Kuzey bölgesinde Akdeniz iklimi görülür. Özellikle yaz aylarında bölgede yüksek sıcaklıklar hâkimdir. Ovanın yüksek bölgelerinde sıcaklık değişimleri görülür.

Ürdün’de İslam dini yaygındır. Halkın %95’lik kısmı Sünni Müslüman iken, İslam’dan sonra yayılan Hıristiyanlık dini de geriye kalan yüzdelik dilimde yerel halkın benimsediği dindir. Ülkede Dürzilik ve Bahailik dinini benimseyen kesimler de bulunur.

Orta doğuda bir Arap ülkesi olan Ürdün, 3 din olan Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi halkı için kutsal sayılan bir bölgede yer alır. Ülkenin başkenti Amman, ekonomik açıdan gelişmiş modern bir şehir olarak karşımıza çıkar.

Ürdün tarihi geçmişinde, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve birçok ülke tarafından sömürü altında kalmıştır. Son olarak Arapların hâkimiyetine geçerek, uzun yıllardır krallıkla yönetilen bir ülkedir. Orta doğuda çöl ikliminin hâkim olduğu topraklara sahiptir. Ürdün’ün başkenti olan Amman, en gelişmiş bölgelerden birisidir. Ürdün halkının çoğunluğu İngilizce dilini konuşabilir seviyededir. Halkın yarısı Filistinlilerden oluşmuş olsa da, kültür farklılıkları bulunmamaktadır.

Ürdün tarihine tanıklık etmek için gidilebilecek şehirleri arasında, başkenti olan Amman bulunurken, Petra, İrbin, Akabe ve Zerka eyaletleri de gezilebilecek yerler arasındadır. Ürdün’ünde çöl ikliminin hâkim olması, bunaltıcı sıcaklardan dolayı seyahati zorlaştırmaktadır. En uygun seyahat zamanları, bahar aylarıdır.

Ürdün’de Şehir içi Ulaşım?

Ürdün’de toplu taşıma araçları fazla gelişmediğinden, taksi ve özel araçlarla şehir içi ulaşım sağlanmaktadır. Tramvay, metrobüs ve metro gibi araçlar bulunmamaktadır. Otobüs hatları, sınırlı güzergâhlarda yol alarak, pahalı ve konforsuz ulaşım araçlarıdır. Ürdün’de trafik ışıkları bulunmamaktadır. Ülkeyi gezmek için özel araç kiralayarak veya taksi ile gezebilirsiniz.

Ürdün’e Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ürdün’de Akdeniz ve çöl ikliminin hâkim olduğu bölgeler bulunur. Yükselti farkından dolayı ve bulunduğu konum gereği her bölgede farklı iklim ile karşılaşmak mümkündür. Genellikle sıcaklığın yoğun olduğu iklim hâkimken, kış ayları da ılık geçer. Nisan ve Kasım aylarında mevsim yağışlı geçer. Ürdün seyahatinden önce hangi bölgede uzun süre konaklayacağınız konusunda iyi bir araştırma yapmalısınız. Bölgenin iklimine göre seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Her yıl Temmuz ayında sanat, dans ve kültür festivalleri gerçekleşir. Festivaller genellikle Ceraş Antik tiyatroda gerçekleşir.

Türkiye’den Ürdün’e vizesiz seyahat gerçekleşebilmektedir. Ankara ve İstanbul üzerinden Ürdün’e direk uçak seferleri bulunur. Yaklaşık olarak 2 saatlik bir sürede Ürdün’e ulaşmak mümkündür. Ürdün’e ulaştıktan sonra araç kiralayarak veya taksiler ile şehir merkezine kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Direk uçuş seferleri olduğu gibi aktarmalı seferler de bulunuyor. Aktarmalı olarak değişen saat farkına göre Ürdün’e ulaşma sürenizde değişiklik olacaktır. Online uçak bileti satın almak için ucuza.com adresine ulaşarak, bilgi alabilirsiniz.

Ürdün’de Nerede Kalınır?

Ürdün pahalı bir ülke olarak bilinir. Bölgede konaklama için bulunan oteller, batı bölgesi ve doğu bölgesi olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Doğu bölgesinde yer alan konaklama yerlerinde, bütçeye uygun oteller bulabilmek mümkündür. Özellikle tarihi dokuya sahip mimarisi ve otelleri ile daha uygun bütçelerde olması, otellerin hemen dolmasına neden olmaktadır. Ürdün’ün batı bölümünde yer alan oteller daha lüks ve pahalıdır. Oda ve hizmet kapasitesi yüksek olan batı bölümünün modern otelleri, batı tarzında mimarisi ve gösterişi ile hizmet veriyor. Uygun fiyatlarda otel seçenekleri için Ürdün’ün doğu bölümü tercih edilebilir. Fakat konaklama ücretinin uygun olmasından dolayı, odaların hemen dolmaması için önceden rezervasyon yapılması önerilir.

Ürdün seyahati için birçok eyalette konaklama imkânı bulunur. Hangi bölgede seyahat edecekseniz, o bölgede otel tercih etmeniz gerekir. Otel fiyatları bölgenin konumuna göre değişiklik göstermektedir.

Ürdün’ün batı bölümünde yer alan 5 yıldızlı otellerde kişi başı 60 dolar ödeyerek, konforlu ve temiz konaklama imkânına sahip olabilirsiniz. Doğ bölümü daha geleneksel ve mimarisi tarihi yapıdadır. Kişi başı 30 dolara 2 veya 3 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Bütçeye uygun otel fiyatlarıyla temiz ve güvenilir konaklama imkânı sunulmaktadır.

Ürdün’de Gezilecek Yerler

Ürdün’de güvenlik üst seviyede olduğundan, seyahat esnasında bir sorunla karşılaşmazsınız. Her yerde asker ve polis güvenliği sağlıyor. Ürdün gezisi için mutlaka önceden rota belirlenmesi gerekiyor. Ürdün’e kuzey ve güneyden iki giriş bulunuyor. Gezi için öncelikle başkent olan Amman’dan başlayabilirsiniz. Amman’da Roma döneminden kalma birçok tarihi kalıntıyı görebilirsiniz. Tarihi atmosfer içerisinde dar sokakları ve pazarı görülmesi gereken yerler arasındadır.

Amman bölgesine yarım saatlik mesafede yer alan Jerash, Roma döneminden kalma mimari yapısı ile fotoğraf severleri karşılıyor.

Özellikle Madaba; dünyada yer alan ilk mozaiklerin görülmesi için gidilmeye değer bölgelerden biridir. Bölgede Hıristiyanlar yaşar. Mozaiklerden oluşan haritada, İncil’de yer alan Filistin tasvir edilmiştir.

Nebo dağı, Hz. Musa’nın öldüğü dağ olarak bilindiğinden, kutsal sayılan yerlerden birisi olarak, en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Nebo dağının sağında Filistin’i, solunda da ölü denizi( Lut gölü) görebilirsiniz.

Baptism Area; İsrail sınırı olarak görülen bölge Hz. İsa’nın vaftiz edildiği yer olarak bilindiğinden, kutsal sayılan bir bölgedir. Ziyaret sırasında çocukların vaftiz edilişine şahit olabilirsiniz.

Lut gölü diğer adı ölü denizin hikâyesini duyduktan sonra, deniz size daha farklı görünecektir. Lut kavminin yok olduğu ölü deniz, çok tuzlu olduğundan, hiçbir canlı yaşamamaktadır.

Ürdün’ün denize açılan kapısı olan Akabe; yer altı su kaynakları ile de turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. Dalış gibi su aktiviteleri ile eğlence dolu zamanlar geçirebilirsiniz. Ürdün’de çöl havasının verdiği bunaltıcı sıcaktan, su altı güzellikleri yaşayarak, tatilin keyfini çıkartabilirsiniz.

Ürdün’de Yemek kültürü

Ürdün mutfağında en çok tavuk ve koyun eti kullanılır. Salata ile sunulan Humus, pilavlı Maklube yemeği en meşhur yemekleri arasında yer almaktadır. Shawarma ve kuzu tandır en meşhur yemekleri arasında yer alır.

Ürdün’de içecek olarak naneli limonata ve çay en çok tüketilen içeceklerdendir. Arak ve Carakale adlı alkolleri bulunur. Nargile yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ürdün’de Eğlence ve Festivaller

Ürdün’de genellikle festivallerin kutlandığı alan, Ceraş antik kentidir. Temmuz aylarında kültür sanat ve dans festivalleri kutlanır. Mayıs aylarında Lut gölü festivalleri de düzenlenir. Ürdün’ün festivallerini kaçırmamak için ziyaret edeceğiniz tarihi önceden belirlemelisiniz.

Ürdün’de kutlanan festivaller;

  1. Mayıs
    • Lut Gölü Festivali ( ölü deniz )
  2. Temmuz
  • Ceraş Kültür Ve Sanat Festivali
  1. Nisan
  • Ürdün Çağdaş Dans Festivali

      

Ürdün’de Alışveriş

Ürdün’ün Amman eyaletinde birçok hediyelik eşya dükkânı, bit pazarı, sanat galerileri ve alışveriş merkezleri ile karşılaşabilirsiniz. Burada yer alan ürünlerin tarihi değeri ve anısı olsun isterseniz, hediyelik eşya dükkânlarında birçok ürün satın alabilirsiniz.

Amman sokaklarında yer alan hediyelik eşya dükkânlarından; Lut gölünün tuzu ile yapılmış doğal sabunları satın alabilirsiniz.

Sokakta kurulan bitpazarından, farklı kumaşlar ve kıyafetler satın alabilirsiniz. Ayrıca sanat galerilerindeki Araplara özgü yağlıboya tablolar da hediye seçenekleri arasında bulunabilir.

Ürdün ’de Bilmeniz Gerekenler

Ürdün seyahati için Ankara ve İstanbul üzerinden uçak bileti satın alarak seyahat yapabilirsiniz. Uçak biletleri kişi başına 1500 TL ve yaklaşık 2 buçuk saatlik bir sürede direk Ürdün’e varabilirsiniz. Aktarmalı uçuş seçenekleri de bulunuyor. Uygun uçak bileti bulmak için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz.

Ürdün seyahati gerçekleştirecekseniz, seyahat ayını mutlaka önceden belirlemelisiniz. Temmuz ve Ağustos aylarında kesinlikle seyahat önerilmez. Orta doğunun en sıcak bölgesi olan Ürdün’de çöl sıcakları hâkimdir. Ülkeye ziyaret için en uygun aylar Ekim ve kasım aylarıdır.

Ürdün gezisi için araç kiralamak en doğru yol olacaktır. Çünkü Ürdün’de benzin çok ucuzdur. Kiraladığınız aracın kaliteli olması ve ucuz benzin ile çok uygun fiyatlarda Ürdün’ü gezebilirsiniz.

Amman merkez çoğunlukla turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Buraya gelen turistler açık kıyafet giydiklerinde, alışık olmadıklarından dikkatlerini çekerek, size bakabilirler. Gündüz saatlerinde sıcak olan ülke, akşam serinliğinde daha kalabalıklaşmaktadır. Çok fazla açık sekçik giyinilmeden ve gece geç saatlere kadar dolaşmadan, Amman seyahati güvenle gerçekleşebilir. Özellikle bayanlar giyim ve davranış konusunda daha dikkatli olmak zorundadır.

Ürdün bulunduğu coğrafi konumu gereği, tüm düşman ülkelerinin tam ortasında yer alır. Bu yüzden güvenlik önlemleri alınarak, halk ve turistler sorun yaşamamaktadır.

Ürdün’ün önemli günleri ve tatilleri;

1 Ocak yeni yıl, 30 Ocak Kral Abdullah’ın doğum günü, 1 Mayıs işçi bayramı, 25 Aralık Noel, Mevlit Kandili, Miraç Kandili, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı kutlanır.