Şile Otelleri, Çeşitleri ve Fiyatları – Moda TatilŞile Otelleri, Çeşitleri ve Fiyatları – Moda Tatil

Şile Otelleri ve Fiyatları

İstanbul iline bağlı olan Şile, Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda, Karadeniz’in kıyılarında bulunan şirin bir ilçe. Küçük köylerin yer aldığı ilçe, 60 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahip. Yapılan arkeolojik faaliyetler, ilçenin tarihini Buzul Çağı ve Cilalı Taş Devri sonrası döneme kadar dayandırıyor. İçerisinde birçok medeniyetten farklı farklı izler barındıran Şile, sadece denizleri ile değil, ormanları, kalesi ve köy evleri ile de görülmeye değer yerler arasında.

Gezilecek Yerler

Cenevizliler tarafından yapılan ve olası saldırılara karşı gözetleme kulesi olarak kullanılan Şile Kalesi, güzelliği ile ilçenin görülmeye değer yerleri arasında bulunuyor. Cenevizlilerden sonra Osmanlı devleti tarafından da kullanılan Kale, berrak ve lacivert deniziyle birlikte ziyaretçileri için güzel bir manzara sunuyor. Yanı başında bulunan limanda ve çevresinde oturanlar için şile kalesi, denizle birlikte akıllarda kalacak görüntüler oluşturuyor.

Şile’nin görülmesi gereken bir diğer yeri ise Şile Feneri. Dünyanın en büyük 2. ve Türkiye’nin ise en büyük feneri olma özelliğini taşıyan Şile Feneri, sekizgen bir yapıda ve siyah beyaz bir görünüme sahip. Deniz kenarında sarp ve yüksek kayaların üzerine inşa edilen bu fener özellikle geceleri uzunca yayılan ışıkları ile izleyenleri büyülüyor. Sultan 1. Abdülmecit tarafından yapılan fener, ziyaret etmek isteyenler için şimdilerde müze olarak da kullanılıyor.

Şile’de fener ve kalenin dışında görülmeye değer bir diğer yeri ise, Göksu Nehri. Son dönemlerde nehir boyunca uzanan butik otelleri ve restoranları ile çokça rağbet gören mekanlar arasında bulunan Göksu Nehri, doğası ve güzelliği ile Şile’nin gözbebeği konumunda. Nehir mükemmel güzelliği ve sağlı sollu nehri kaplayan ağaçları ile görsel bir şölen sunuyor.

Yapılacak Aktiviteler

Şile aktivite konusunda ziyaretçilerine birçok imkân sunuyor. Burada bulunan nehirler üzerinde deniz bisikletiyle güzelce etrafı turlayabilir ve nefes kesen manzaranın seyrine dalabilirsiniz. Bu biraz sizi yorabilir ama emin olun buna değer. Deniz değil de kara bisikleti tercih edenler için de burada bisiklet sürmek için oldukça güzel yollar bulunuyor. Civarda bulunan bisikletçilerden bir bisiklet kiralayıp buraların güzelliklerini keşfetmek için kendi rotanızı da belirleyebilirsiniz. Ayrıca av takımı yanında olanlar burada bulunan Göksu ve Yeşilçay nehirlerinde balık tutmak için oltalarını denize salabilirler.

Yeme İçme

Şile’de yeni güne başlarken sizi tadına doyum olmayacak bir kahvaltı için Papatya Kır Bahçesi’ne davet ediyoruz. Bu oksijen deposu yerde; doğanın tam kucağına güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ayrıca Ağva’da bulunan “Çorumlunun Yeri Gözleme & Mantı” adlı mekânda hemen oracıkta açılan hamurlar ile yapılan gözlemelerin tadına bakmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Buradaki gözlemeler hakikaten tadı damağınızda kalacak cinsten. Akşam yemeği için ise sahil kenarında ve iç kesimlerde uğrayıp yemeklerin tadına bakabileceğiniz birçok restoran bulunuyor.

Konaklama

Şile’de lüks otellerden tutun da günlük pansiyonlara kadar birçok konaklama seçeneği sunuluyor. Yeşilin ve mavinin bin bir tonunu görebileceğiniz Şile’deki en lüks mekanlar Treetops Park ve Pehellos Suites. Ortalama bir konaklama için ise Şeref Şile, Alacalı Butik Otel VE Agva Sunset adlı mekanları tercih edebilirsiniz. Sunulan konaklama seçenekleri 133 TL ile 440 TL arasında değişiyor.

Alışveriş

Şile deyince aklımıza burada bulunan yöre kadınları tarafından yapılan meşhur Şile Bezi geliyor. Yazın aşırı sıcaklarda bile serin tutma özelliğine sahip olan bu bezi, bölgede birçok dükkân ve mağazada bulmanız mümkün. Ayrıca burada işlemeli Şile bezleri ve Şile bezinden yapılan kıyafetleri, çeşitli tekstil ürünleri ve farklı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz birçok esnaf bulunuyor.

Eğlence ve Gece Hayatı

Şile, genellikle sakin ve sessiz bir tatil sevenler tarafından tercih ediliyor. Ancak burada eğlence ve gece ortamı sevenler için de çeşitli seçenekler bulunuyor. Sahil kenarında yer alan eğlence mekanları ve denize nazır çayınızı ve akşam kahvenizi içebileceğiniz şık kafelerde harika vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca nehirde güzel dakikalar geçirip eğlenebileceğiniz tekne turları da düzenleniyor.

Ulaşım

İstanbul’a 60 kilometre mesafede bulunan bu güzel ilçeye özel araçlarınız ile ya da İstanbul’dan ilçeye düzenlenen şehir içi otobüs seferleri ile ortalama 3 saatte ulaşabilirsiniz.