Çanakkale Otelleri, Uygun Çanakkale Otel Fiyatları - Moda TatilÇanakkale Otelleri, Uygun Çanakkale Otel Fiyatları - Moda Tatil

Çanakkale Otelleri ve Fiyatları

Çanakkale, ülkemizde İstanbul’dan sonra boğaza kurulmuş olan ikinci şehir olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda dünyada İstanbul’dan sonra iki kıtada toprağı olan ikinci şehir olma unvanına da sahip. Çanakkale’nin tarihi Milattan Önce 3000’li yıllara kazar uzanıuor. Bu büyülü şehrin çevresinde birçok eski antik kent yer alıyor. Tarihi özelliklerinden başka tertemiz plajları ve lüks konaklama tesisleriyle de önde gelen turizm beldelerimizden biri olan Çanakkale’ye yakın zamanda gidecekseniz eğer bu kapsamlı gezi rehberini mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Çanakkale’de ziyaret edilecek yerler

Çanakkale’deki tarihi mekânlardan en önemlisi Truva Antik Kenti’dir. Uluslararası bir turizm merkezi olan Truva Antik Kenti, Truva efsanesinin anlatıldığı Brad Bitt’in filminden hatırladığımız ve meşhur sembolü olan Truva Atı ile biliniyor. Bu at, filmde kullanıldıktan sonra şehir merkezine getirildi. Truva Atı ve Truva Antik Kenti ile başladıktan sonra sıradaki antik kentlerle ziyaretinize devam edebilirsiniz.

Diğer önemli bir tarihi mekân ise Assos Antik Kenti’dir. Bu kent, volkan konisi üstüne kurulmuş. Çevresi muhkem surlarla çevrili ve bu sağlam surların koruma altında olması nedeniyle geçen uzun zamana ve tabiat şartlarına karşı direnebilmiştir. Antik kentlerden sonra yolculuğunuza Çanakkale Savaşı’nın en şiddetli anlarının yaşandığı yerler olan Arıburnu ve Conkbayırı ile devam edebilirsiniz. Bu arada milli park içindeki siperleri de ziyaret etmeniz mümkün. Bunların kapladığı alanların büyüklüğünü ve ayrıca savaş müzelerinde bulunan savaş kalıntılarını gördükten sonra Çanakkale’de yaşanan bu savaşın, savaşa dâhil olan ülkeler ve milletler için ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Çanakkale ziyaretinizde görmeniz gereken en önemli yerlerden biri Şehitler Anıtı’dır. Buraları ziyaret ederek bizim için canlarını veren dedelerimizin ruhunu rahmetle yâd edebilirsiniz. Yurt dışından gelen turistlerin birçoğu da Anzak mezarlığını ziyaret ediyorlar. Tarihi mekânlardaki ziyaretleriniz ister istemez duygu yüklü ve üzücü ama aynı zamanda şanlı ecdadımızı hatırlayarak heyecan verici olacaktır. Tarih derslerinde öğrendiğiniz olayları yerinde birebir görmek, hissetmek, sizler için unutulmayacak bir deneyim olacaktır. Tarihi mekânları ziyaretten sonra sırada güneş, deniz ve doğa var. Bunun için Çanakkale’nin en güzel şelale ve koylarının ziyaret edebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biri de Mıhlı Şelalesi Bu şelalenin beslediği çayı, Romalılar zamanından kalan taş köprüyü ve değirmeni kesinlikle görmelisiniz.

Marmaros Şelalesi de Gökçeada’da bulunan, hem serinlemek hem de çağlayanlar arasında yürüyüş yapmak isteyenler için harika bir yer. Denize girmek için birçok el değmemiş sahil arasından Bozcaada’da bulunan Ayazma Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Böylelikle Gökçeada’dan sonra Bozcaada’yı da görme imkânınız olacaktır. Burada denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Çanakkale tarih, doğa, güneş ve deniz gibi nimetlerden ve güzelliklerden başka, mutfağıyla da gönlünüzü fethetmeye aday bir şehir. Çanakkale şehir merkezinde sahil kenarında sıralanmış restoranlarda, boğazın eşsiz manzarasını izlerken balık ve deniz mahsulleri yiyebilirsiniz. Ispanak sarması, tarhanalı patlıcan veya çırpma gibi yöresel lezzetleri tatmanızı tavsiye ediyoruz. Çanakkale’nin peynirden yapılmış meşhur tatlıları da damak zevkinize hitap edecek. Peynir tatlısı ve peynir helvası bunlardan sadece birkaçı. Çanakkale’den ayrılırken bunlardan hediye olarak sevdikleriniz için de almayı unutmayın.

Çanakkale’de Konaklama İmkânları

Çanakkale’nin hem şehir merkezinde hem de ilçelerinde çok sayıda otel mevcut. Hem şehir kalabalığından uzakta olmak hem de küçük ve şirin ilçeleri görmek, oraların temiz ve misafirperver insanlarıyla tanışmak isterseniz ilçe merkezlerindeki otellerden birinde konaklayabilirsiniz.

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye kendi arabanızla veya şehirlerarası otobüsle farklı yollardan gitmek mümkün. Tekirdağ üzerinden yani Trakya’dan Gelibolu’ya kadar seyahat edebilir, oradan da Çanakkale’ye geçebilirsiniz. İstanbul üzerinden direkt Çanakkale’ye giden çok sayıda otobüs seferi var. Diğer bir seçenekse Bursa üzerinden özel aracınızla veya otobüsle Çanakkale’ye ulaşmak. Bir başka yol da, İstanbul Yenikapı’dan feribotla Bandırma’ya, oradan da araba ya da otobüsle Çanakkale’ye gitmek. Haftanın bazı günlerinde İstanbul’dan direkt Çanakkale Havalimanı varışlı uçak seferleri de bulunuyor. Tarih, doğa, güneş ve deniz… Hepsini bir arada bulabileceğiniz bu şehri ziyaret etmek için geç kalmayın deriz.