Dünyanın En Ünlü Caddeleri


Kimi zaman bir filmin, kimi zaman bir dizinin arka fonunu süsleyen ve çoğu kült müzik albümüne kapak olarak can veren caddeler; aynı zamanda bir şehrin ruhunu da taşır. Dünyanın en ünlü caddeleri listemizde gezinirken, kendinize bir seyahat rotası çıkarmamanız işten bile değil.


Lombart Street, Amerika


San Francisco’nun sembolleri arasında yer alan ve Crookedest olarak bilinen bu cadde; tepeye uzanan yolda yürümeyi kolaylaştırmak için 1920’li yıllarda 8 virajı olan merdiveni andıran bir yol olarak şekillendirildi.


Abbey Road, İngiltere


Beatles hayranlarının daha adını duyar duymaz yüzünü gülümseten bu cadde, Kuzey Londra’da yer alıyor.


Wall Street, Amerika


Pek çok filme konu olması bir yana isim de veren Amerika’nın meşhur borsa caddesi Wall Street; Manhattan’ın güneyinde yer alıyor ve ülkenin önde gelen finans şirketlerini bünyesinde barındırıyor.


Hollywood Bulvarı, Amerika


Los Angeles’ın parıltılı gece hayatının yanı sıra sahip olduğu yıldızlar, Hollywood Bulvarı’ndan kaynaklanır. Turistlerin yoğun bir sirkülasyon ile uğrak noktası olan Hollywood Bulvarı, hayatta olan veya olmayan yüzlerce ünlüden izlere sahip.


La Rambla, İspanya


La Rambla, ortalama 1.6 km uzunluğa sahip olan ve Barselona’nın o naif dokusunu taşıyan ünlü caddesi. Yürüme alanı, manzarası ve kafeleriyle; İspanya’nın içinde bir vaha konumunda.


Michigan Bulvarı, Amerika


Bu ünlü bulvar, Michigan Gölü’ne paralel bir yürüyüş parkuru sunuyor ve Amerika’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerleri arasında yer alıyor.


Bourbon Street, Amerika


Bourbon Street; barları ve dolayısıyla gece hayatıyla meşhur olan New Orleans’ın en işlek caddesi olma özelliğine sahip. İçki fiyatlarının uygunluğunun yanı sıra, tarihi binalar arasında sunduğu yürüyüş keyfiyle de turistlerin uğrak bölgesi.


Champ Elysees (Şanzelize), Fransa


Fransa’nın başkenti Paris’in, kalbi olarak nitelendirilebilecek merkezî bir konumuna işaret eden Champ Elysees; alışveriş merkezleri ve kafeleriyle göz kamaştırıyor. Ulaşım konusunda da pek çok güzergahın odağında yer alan bu merkeze uğramayan, Paris’e gittiğini iddia edemez.


Broadway, Amerika


New York bu kadar güzelse, biraz da Broadway yüzünden olsa gerek. Unutulmaz aşk ve aksiyon filmlerinin gizli başrolü olan bu cadde; dünya üzerinde gidilmesi gereken yerler listesinde hep ilk sıralarda…


İstiklal Caddesi, Türkiye


İstanbul’un her ülkeden turiste ev sahipliği yapan kozmopolit dokusunun en güzel ispatıdır İstiklal Caddesi. Tramvayıyla, Taksim Meydanı ile; tarihsel dokusunu bugüne kadar taşıyabilmesi ile İstanbullular için şehrin ruhunu bu kadar net ortaya koyabilen başka bir yer yok.


Ermou, Yunanistan


Yunanistan’ın başkenti Atina’nın, ülkenin mimari dokusunu ayan beyan ortaya koyan en meşhur caddesi Ermou turistleri geniş ve etrafı yeşilliklerle çevrili nezih mermer yürüyüş yoluyla karşılıyor.


George Street, Avustralya


Sydney’in tam ortasında, şehrin en görkemli binalarının iki yanda sıralandığı ve bilhassa Avustralya’nın millî günlerinde rengarenk donatılan George Street; bilhassa bir yılbaşında mutlaka bulunulması gereken adresler arasında.


Chandni Chowk, Hindistan


Hindistan’ın renkli dokusu ve pazar yerlerinin büyüleyici atmosferi, Delhi’nin en kalabalık merkezlerinden olan Chandni Chowk’da fazlasıyla mevcut!


Buchanan Street, İskoçya


Glasgow’un, her ülkeden turistle karşılaşabileceğiniz ve İskoçya’nın yürüyüş açısından seyir zevki en yüksek güzergahını kapsayan Buchanan Street’te ilerlerken, şehrin ruhunu sonuna kadar hissedeceksiniz.


Boulevard Ring, Rusya


Boulevar Ring; Moskova’da yer alan, iki yanı ağaçlarla örülü ve bilhassa yoğun kar yağışlı geçen bir kış mevsiminde ziyaret ettiğinizde unutulmaz bir keyfi size sunacak olan meşhur yol.


Oscar Freire, Brezilya


Sao Paolo’nun kalabalık trafiğini, Brezilya’nın kendisine has şirin dokusunu sonuna kadar tecrübe edebileceğiniz; ülkenin türlü çeşit kahvelerini tadabileceğiniz kafeleri ile bezenmiş Oscar Freire’de kaybolmamanız elde değil!


PC Hooftstraat, Hollanda


Van Gogh Müzesi’ne yakınlığı ile sanatseverlerin, alışveriş merkezlerinin yoğunluğu ile de gündelik koşturmacayı seven turistlerin kalbini fethedebilen PC Hoofstraat, Amsterdam’da yer alıyor.

KATEGORİLER