Buram Buram Kahve Kokuları Gelen 8 Avrupa Şehri


Sabahın ilk ışıklarına şahitlik eden, sohbet ortamlarının vazgeçilmezi, yorgunluğa ilaç niyetine ve daha sayamadığımız pek çok nedenle evimizden eksik olmayan, içmeden duramadığımız kahveler var bugün gündemimizde. Kokusu ayrı tadı ayrı şahane olan kahve çeşitleri ile hangi Avrupa şehirleri kendinden bahsettiriyor; haydi gelin inceleyip görelim.

Roma, İtalya

 

İtalya’nın hangi şehrine giderseniz gidin, kahve kokusu sokaklardan eksik olmadan gezeceksiniz. Ancak özellikle kahve diyarı diye adlandırabileceğimiz Roma, bu konuda en başı çeken şehir. Daracık sokaklarında bile adım başı minik ve tıklım tıklım kahve dükkânlarına rastlama olasılığınız oldukça fazla. Avrupa şehirleri arasında kahve konusundaki köklülüğü ile hep bahsedilen Roma’da en çok tüketilen kahve çeşitleri arasında espresso ve cappuccino bulunuyor. Yalnız biz gibi sıcak sıcak değil, daha ılık olarak tüketmeyi seviyorlar kahveleri.

Viyana, Avusturya

 

2011 yılında UNESCO Soyut Miraslar Listesi’ndeki yerini alan Viyana, kahve konusunda kendini tescillemiş bir şehir. Oldukça leziz ve birbirinden farklı kahvelere imza atan şehirde ister klasik kahveleri tüketin isterseniz de Viyana’ya özgü olanları. Hepsinden alacağınız tat bambaşka olacak. Özellikle yeni kahve çeşitlerini denemeyi seven, başucundan kahveyi ayıramayanların mutlaka Wiener Melango isimli şehre özgü kahveyi denemesi gerekli. Hem içimi çok yumuşak hem de cappuccino lezzetine yakın bir tadı var.

Bratislava, Slovakya

 

Bratislava, ‘’kahve cenneti’’ olarak tanımlanan Slovakya’nın en gözde şehirlerinden biri. Şahane dekorlar ile hem göze hem mideye hitap edecek kahveler yapmaya bayılıyorlar. Özellikle espresso ve o tarza benzeyen kahveleri çok tüketiyorlar. Ancak farklı değişik metotlar uygulayarak servis ettikleri sunumlar ile kazanıyorlar.

Amsterdam, Hollanda

 

Yine kahve aşığı bir ülke olan Hollanda, günde 3 bardak kahve tüketen nesiller ile dolup taşıyor. Her öğün arasına, sokak muhabbetlerinin vazgeçilmezi olarak taçlandırdığı kahveleri ile ünlenen Amsterdam’a yolunuz düşerse mutlaka kısacık bir kahve molası verin. İster sert içimli ister yumuşak çeşitleri ile ağızda enfes tatlar bırakan kahveleri denemeden buradan ayrılırsanız çok üzüleceğiniz kesin.

Oslo, Norveç

 

Soğukların iç titrettiği ülkede en çok tüketilen içecek türü olarak kahvenin ilk sıralarda yer alması bir tesadüf değil. İnsanların gözü kapalı koştur koştur kahve içmeye koştuğu Oslo sokaklarında, her köşe başını ayrı bir kahve dükkânı renklendiriyor.  Özellikle yöresel bir kahveleri var ki, kahveye başka bir soğuk getirmiş durumda. Kahve çekirdeklerini birden kavurup acı bir tat oluşturmadan, yavaş yavaş ve adeta bir çay demleme edası ile ortaya çıkardıkları şahane kahvelerini kesin deneyin.

Helsinki, Finlandiya

 

Bir kahve tiryakisi günde kaç bardak kahve tüketiyor bilemiyoruz ancak, Finlandiyalılar günde en az beş bardak tüketiyor. Bu kadar kahve sevip doya doya tüketilen bir ülkede de varın siz düşünün nasıl kahveler ortaya çıkar. İster ülkenin başkenti olan Helsinki’nin lüks restoranlarında ister daha uygun fiyatlı satışlar yapan endüstriyel merkezde seçim yapın ama mutlaka bir bardak da olsa kahvelerinin tadına bakın. Özel makinalar ve yüksek teknolojik ürünlerin yardımı ile ortaya çıkardıkları kahveler dünyanın dört bir yanında yankı uyandırıyor.

Ljubljana, Slovenya

 

Kafein aşığı Slovenya halkı, içkilerine kadar pek çok şeye kafein ilave ediyor. Yine bu bölgede yetişen ve içerisinde oldukça fazla oranda kafein bulunan Guarano bitkisi, onlar için vazgeçilmezler arasında. ‘’Kafa’’ ismini verdikleri kahveleri ise tam bir favori oluyor. İsmi kendini ele veren kahve tam anlamı ile az buçuk da olsa kafa yapan cinsten. Çok az şeker ile servis edilen kahve insanda bağımlılık yaratıyor.

Budapeşte, Macaristan

 

Kahve kültürü ile harmanlanan Budapeşte, sunduğu kahve lezzetinin yanında hazırladığı şahane kahve mekânları ile de ön planda bir şehir. Şahane bir ortamda şahane kahveler içip doyasıya şehrin tadını çıkartabileceğiniz sayısız lüks dükkân var. Özellikle ‘’siyah çorba’’ isimli kahvesi ile içmek isteyenlerin sıraya geldiği şehirde her yıl kahve festivalleri düzenleniyor. Birbirinden şahane ve farklı kahveleri aynı anda görüp tadabileceğiniz bu festivallere de denk gelirseniz, değmeyin keyfinize.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER