Adana Mutfağının Vazgeçilmez Lezzetleri


İçindekiler

1. Adana Kebap

2. Adana Lahmacun

3. Analı Kızlı

4. Mumbar

5. Şırdan

6. Acebek Tarator

7. Babagannuş

8. Süllüm

9. Yüksek Çorbası

10. Bici Bici

11. Taş Kadayıf

 

  1. Adana Kebap

 

Elbette Adana denince akıllara ilk olarak Adana kebap geliyor. Her şehirde bulabileceğiniz bu lezzetin en güzelini ve özelini ise kendi memleketi sunuyor. Kendine has baharatları ve lezzeti ile enfes bir ziyafet seçeneği sunan Adana kebap memleketinde sevenleri ile kavuşmayı bekliyor.

2. Adana Lahmacun

 

 

İçerisinde et olan tüm ürünler Adana’da epey fazla. Adana lahmacun da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Urfa ve Antep lahmacunlarına oranla daha küçük boyutta olan Adana lahmacunun malzemesi de fazla fazla. Hamurunun daha ince olması ise ona ayrı bir tat katıyor.

3. Analı Kızlı

 

Birçok kişi bu çorbanın adını mutlaka duymuştur. Son dönemlerde sıkça dile gelen ve soğuk kış günlerinde oldukça doyurucu bir seçenek olan Analı Kızlı çorbası Adana’da inanılmaz meşhur. Çorbanın içerisinde bulunan büyüklü küçüklü köftelerin içerisinde et ve bulgur bulunuyor. Çorbanın doyuruculuğu da buradan geliyor. Adana’dan başka birçok yerde de bu çorbayı sahiplenir ancak bilinen gerçek ise bu çorbanın Adana’ya ait olması.

4. Mumbar

 

 

Farklı bir lezzet olan Mumbar dolması herkesin favori yemekleri arasında değil ne yazık ki. Yapılışı ve içeriği nedeniyle birçok kişi bu yemekten uzak duruyor. Ancak tadını merak edip tadanlar ise bu lezzetten bir daha kopamıyor. Mumbar dolmasının da böyle bir büyüsü var.

5. Şırdan

 

Sakatattan yapılan Şırdan için de ön yargılı sayısız düşünce var. Kimileri tarafından hiç sevilmeyen kimileri tarafından ise vazgeçilemeyen bu lezzet kuzu midesinden yapılıyor. Midelerin her birine baharatlı iç hazırlanıyor ve mideler bu iç ile dolduruluyor. Bunun ardından pişen Şırdan yenmeye hazırlanmış oluyor.

 

6. Acebek Tarator

 

İsmi bir hayli ilginç olan bu yemeğin içerisinde te arıyorsanız yanılıyorsunuz. Börülce ile yapılan acebek taratorun içerisinde sirke, sarımsak ve ekmek içi bulunuyor. Hepsinin bir araya toplanması ile masalarda yerini alan bu lezzet odlukça hafif bir seçenek sunuyor. Adana’nın bol kalorili ve etli yemeklerinden sonra böyle bir lezzet ile karşılaşanlar şaşırmadan edemiyor doğal olarak.

7. Babagannuş

 

Adana yöresine ait olan bu yemeğe aynı isim fakat farklı içerikle Gaziantep ve Hatay’da da rastlayabilirsiniz. Arap mutfağının esintilerini içerisinde taşıyan bu lezzet birçok kişiye hitap ediyor. Hem hafif hem de renkli bir içeriği olan babagannuş ismi ile de dikkat çekiyor. İçerisine soğan ekleyip soğuk bir meze olarak da tüketebileceğiniz bu yemek yaz aylarında sıkça tercih ediliyor.

8. Süllüm

 

Adana’da yeşil yemekler de yok değil. Kebabından lahmacununa kadar uzanan listenin aralarında süllüm gibi ıspanak ve ebe gümeci karışımı içeren tatlara da rastlayabilirsiniz. Yemeklerin yanına alternatif bir lezzet olarak eklenen süllümü damak zevkinize göre de çeşitlendirebilirsiniz. Dilerseniz sade tüketebilir dilerseniz de yoğurt ve sarımsak ikilisini yemeğinize ilave edebilirsiniz.

9. Yüksük Çorbası

 

Adana’da mantı çorbası olarak da duyabileceğiniz bir isme sahip olan yüksük çorbası oldukça şifalı bir seçenek sunuyor. Özellikle kış aylarında hastalıklardan koruyan, hastaları tedavi eden bu çorbanın içeriği de epey zengin. Küçük mantı parçalarının eşlik ettiği çorbanın içerisinde nohut ve baharatlar bulunuyor. Yüksük çorbası zengin içeriği sayesinde de doyurucu bir çorba olarak sofralarda yerini alıyor.

10. Bici Bici

 

Bu tadı bilmeyen kalmamıştır. Adana’ya özgü olan bu içecek özellikle yaz aylarının gelmeye başlaması ile ortay çıkıyor. Oldukça serinletici bir seçenek olan bici bici buz, pişmiş nişasta ve pudra şekerinden meydana gelen bir tat.

11. Taş Kadayıf

 

İçerisinde bolca ceviz bulunan bu tatlının dışı oldukça sert bir hamura sahip. Şerbetli bir tatlı olan Taş kadayıf yanında kaymak ile servis ediliyor ve lezzetli bir tat olarak yemek sonrası çayların yanına eşlik ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER