Vize İşlemleri


Vize İşlemleri

Turizm amaçlı yapılan ziyaretler ile iş görüşmeleri ile mesleki ve eğitim amaçlı yapılan ziyaretler için uygulanan vize rejimi arasında fark bulunmaktadır. Vize işlemleri  Türkiye'nin farklı ülke vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi, karşılıklılık esasına göre ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Bazı ülkelerin vatandaşları seyahat ederken vizeden muaftır; Öte yandan, turist vizeleri belirli ülkelerin vatandaşlarına elektronik ortamda verilmektedir. Her türlü çalışma ve öğrenim vizesi başvuruları elektronik ortamda yapılabilmekle birlikte, başvuru sahiplerinin ilgili dış temsilciliklerimize şahsen başvurmaları gerekmektedir. Vize başvurusu en yakın ikamet yerinden yapılmalıdır. Vize başvuruları konsolosluklarda bireysel yapılabileceği gibi vize danışmanlık firmaları aracılığıyla da yapılabilmekte ve tüm vize başvuru süreçleri yönetilebilmektedir.

Vize Başvuru İşlem Süresi Kaç Gündür?

Vize başvuru işlem süresi genellikle 3-15 iş günüdür. Ancak süre ülkeye ve kuruluşların yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, uygulamaları yavaşlatmamak önemlidir. Talep edilen vize türüne göre vize başvuru süresi değişiklik gösterecektir. Uzun süreli ulusal vize başvuruları daha sonra tamamlanabilir. Vize işlemleri kısa süreli vizeler için de aynı ortalama sonuçlar söylenebilir. Başvurunuzda gecikme yaşamamak için vize randevunuzu en az 15 gün önceden almanız gerekmektedir. Hareket tarihine az bir süre kaldığında başvurulardan olumsuz geri bildirim alınabilir.

Vize Türleri Hakkında Bilgi

Hangi ülkeye giderseniz gidin gideceğiniz ülkeyi  ziyaret etmek istediğiniz amaca bağlı olarak farklı vize türleri vardır. Bu ülkeye turizm, eğitim veya çalışma gibi amaçlarla girmek istediğinizi başvurunuzdaki belgelerle göstermelisiniz. Vize türleri belirli kodlarla belirtilir. Bu kodları aracı kurum veya konsolosluklardan başvuru yaparken öğrenebilirsiniz. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerine seyahat ederken Schengen vizesine başvurarak, birliğe üye ülkelerin çoğuna vizenizin süresi boyunca seyahat etme hakkınız bulunmaktadır.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular doğrudan konsolosluklara, konsoloslukların resmi olarak yetkilendirdiği kuruluşlara veya aracı kuruluşlar aracılığıyla yapılabilir. Vize başvurusunda bulunmak için konsolosluk tarafından belirlenen belgeleri hazırlamanız ve vize için gerekli ücretleri ödemeniz gerekmektedir.

Başvuruları   E-vize üzerinden de yapılabilir. Konsolosluğa gitmek için yeterli vaktiniz yoksa ve bu adımlar ile dikkatinizin dağılmasını istemiyorsanız, vize işlemleri aracı kurumlar ile başvuru sürecini kolaylıkla yönetebilir ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

KATEGORİLER