Ukrayna Vizesi


Ukrayna Vizesi

Karadeniz’in karşısında bulunan gelişmiş mimarisiyle, gotik tarz binalarıyla Ukrayna her zaman turizmciler birinci tercihi olmuştur. Ukrayna vizesi Türk vatandaşları için geçerli bir vize değildir. Türk vatandaşları Ukrayna Cumhuriyeti topraklarına vizesiz olarak girebiliyor ve diledikleri kadar vakit geçirebiliyorlar. Ukrayna- Türkiye arasında yapılan anlaşmalar neticesinde vize şartı kalkmıştır. Böylelikle Türk vatandaşlı çipli kimlik kartlarıyla Ukrayna’ya giriş yapabiliyorlar.

Uçak biletinizi almanız Ukrayna’ya girmek için yeterli olacaktır. Ukrayna ile yapılan anlaşmalar neticesinde 2017 yılından beridir Türk vatandaşlarına vize uygulaması kaldırılmıştır. Fakat kişilerin bu süreçte dikkat etmesi gereken en önemli husus çipli kimlik kartlarıdır. Eski kimlik kartlarıyla kişiler gitmek istediklerinde birçok sorunla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Ukrayna Vizesi Var Mı?

Ukrayna vizesi Türk vatandaşları için geçerli değildir. Türk vatandaşları çipli kimlik kartlarıyla istedikleri zaman dilimi içinde Ukrayna Cumhuriyeti topraklarına basabiliyorlar. Kişilerin Ukrayna seyahatlerinde yurt dışı çıkış harçlarını mutlaka yatırmaları gerekiyor. Bu harçları yatırmadığınız taktirde sorunlarla karşılaşmanız muhtemel olacaktır. Aynı zamanda bu süreçte gidiş- dönüş uçak biletinizin de hazır olması gerekmektedir.

Ukrayna’ya ziyaret edeceksiniz ülke sizden dönüş bileti de talep etmektedir. Böylelikle ne zaman döneceğinizi ülke mercilerine bildirmiş olursunuz. Bu dönemde Ukrayna’da konaklayacağınız otelin rezervasyon bilgilerinin çıktısını da almanız gerekmektedir. Ülkeye girişlerde kontrol sırasında sizlerden bu bilgiler talep edilmektedir. Böylelikle işlemlerinizi bu doğrultuda gerçekleştirerek oluşturulacaktır.

Ukrayna’ya Giderken Neler Yapılmalı?

 

Ukrayna’ya gideceğiniz zaman kimlik kartınız eskiyse çipli kimlik kartıyla yenilemeniz gerekmektedir. Eski kimlik kartlarıyla Ukrayna’ya giriş yapmak istediğinizde sorunlarla karşılaşmanız doğaldır. Dolayısıyla bu süreçte çipli kimlik kartlarının alınması son derece önemli bir oluşumdur.

Gidiş- dönüş biletinizi bir arada almanız gene bu süreçte önemli bir detay unsurudur. Gidiş- dönüş biletinizi almanız Ukrayna’da temelli olarak kalmayacağınızı gösteren oldukça önemli bir belgedir. Bunun yanında kalacağınız otelin rezervasyon bilgilerinin çıktısını da alarak yetkili makamlara teslim etmeniz gerekmektedir.

Bu süreçte yurt dışı çıkış harcının da mutlaka ödenmesi gerekiyor. Yurt dışı çıkış harçları günümüzde bankalar üzerinden gerçekleştiği gibi havalimanı bölgelerinde de gerçekleşiyor. Ukrayna vizesi almadan siz de bu protokollere uyarak ziyaretlerinizi gerçekleştirebilir fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 

 

 

 
 
KATEGORİLER