Slovenya Vizesi


Slovenya Vizesi

Slovenya’ nın asıl adı Slovenya Cumhuriyetidir. Bazı ülke vatandaşlarından vize istemeyen ülke, seyahatlerde Türk vatandaşlarından Umumi pasaporta sahip olanlardan Slovenya vizesi istemektedir. Hususi (yeşil), Diplomatik (siyah) ve Hizmet (gri) pasaport sahibi Türk vatandaşlarından altı ay içerisinde yapacağı seyahatlerinde 90 günü geçmeyen seyahatler için vize istememektedir.

Slovenya vizesi alacak olanlar seyahat sebeplerine uygun olan vize için başvuru yapmalıdır. Slovenya vizesi türleri; Slovenya turist vizesi, Slovenya arkadaş veya aile ziyareti vizesi, Slovenya ticari vizesi şeklindedir. Vize başvurusu yapmak isteyenler gerekli evrakları eksiz ve doğru şekilde hazırladıktan sonra Ankara Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin yanında İstanbul Slovenya Konsolosluğuna da başvurusunu yapabilir. Sadece bu iki yer başvuru almaktadır.

Slovenya Cumhuriyeti Vizesi Almak İçin Gereken Evraklar

Her ülkede olduğu gibi Slovenya vizesi içinde çeşitli evraklar gerekmektedir. Evrakların doğru ve eksiksiz olması vize çıkma sürecinin doğru ilerlemesi için gereklidir. Evrakların yanlış hazırlanması süreci uzatacak ve seyahat planınızı riske atacaktır. Slovenya vizesi için önce başvuru formu doldurularak randevu alınmaktadır.

Slovenya vizesi için gereken evraklar şöyledir;

  • Pasaport; 10 yıldan eski olmamak koşulu ile seyahatten dönüşte üç ay daha pasaportun geçerlilik süresi olması gerekir. Aynı zamanda pasaportun arkasında en az iki adet boş sayfa bulunmalıdır.
  • Eksiksiz ve doğru doldurulmuş Slovenya vizesi başvuru formu,
  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraftan iki adet,
  • Slovenya içerisinde geçerli seyahat sağlık sigortası,
  • Çalışanlar için ek olarak; son üç aya ait maaş bordrosu, çalıştıkları şirket yönetiminin Slovenya Büyükelçiliğine yazdığı bir bildiri gereklidir.
  • Ayrıca SGK işe giriş bildirgesi yanında, 4A hizmet dökümü evraklarının da olması gerekmektedir.

Slovenya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Slovenya vizesi başvurusu yapmadan önce ilgili ülkenin başkonsolosluk sayfasından istenen belgeler tekrar kontrol edilmelidir. Slovenya vizesi evrakların doğru ve eksiksiz şekilde hazırlanması ve büyükelçiliğe teslim edilmesinden yaklaşık olarak 15 gün sonra sonuçlanmaktadır. Sonuçlanma süresinin uzunluğu ve aksi bir durumda sürecin yeniden başlayacağı göz önüne alınarak başvuru erken bir tarihte yapılmalıdır. Sizlerde fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Fırsatlardan yararlanmak için geç kalmayınız.

 

 

KATEGORİLER