Slovakya Vizesi


Slovakya Vizesi

Slovakya 1989 yılında Çekoslovakya ülkesinin bölünmesi ile ülke olmuştur. 2004 yılında ise önce NATO’ya sonra da Avrupa Birliğine girmiştir. Slovakya ülkesine gelen bazı ülke turistlerinden vize istemezken bazı ülke turistlerinden istemektedir. Slovakya Cumhuriyetini ziyaret edecek olan Türk vatandaşlarından umumi (bordo) pasaporta sahip olanlardan vize istemektedir. 2007 yılında kara sınırları sebebiyle Schengen vizesini zorunlu kılmıştır. Slovakya aldığı kararlar gereği altı ay içerisinde maksimum 90 güne kadar vize verir. Diplomatik (siyah), Hizmet (gri), Hususi (yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşlarından 90 günden az kalacaklarsa Slovakya vizesi istemez.

Üç farklı Slovakya Cumhuriyeti vizesi vardır. Bunlar; Slovakya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Slovakya turist vizesi, Slovakya ticari vizesidir. Slovakya Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız vize için gereken evrakları tamamladıktan sonra Ankara Slovakya Büyükelçiliğine ya da Slovakya İstanbul Büyükelçiliğine başvuru yapmalıdır. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip olanlar Slovakya vizesi almaktan muaftır. Bu bilgiler ışığında seyahat planı yapmalısınız.

Slovakya Vizesi Alabilmek İçin Gereken Evraklar

Slovakya vizesi almak isteyenler başvuru sürecini başlatmadan önce gereken evrakları tamamlamalıdır. Zamanında tamamlanan evraklar sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlar. Geciken vize alma süreci seyahat planını ötelemeye sebep olabilir. Slovakya vizesi için gerekenler;

  • Slovakya turistlik gezilerde pasaportun son on yıl içerisinde alınmasına dikkat etmektedir. Ayrıca pasaportun süresinin seyahat bitiminden bir yıl daha kullanım süresi olması gerekir.
  • Nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Tam tescilli nüfus kağıt örneği (aile fertlerinin de adreslerinin bulunduğu evrak),
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet biometrik fotoğraf,
  • Gidiş dönüş uçak bileti,
  • Slovakya’da konaklayacağınızın yerin adresi ve rezervasyonunuz gerekmektedir.
  • Ayrıca Slovakya’da geçerli olan belirli bir miktar teminatlı seyahat sağlık sigortası yapılmış olması gerekir.

Slovakya Vizesi Fırsatları

Slovakya vizesi için başvuranların sonuçları yaklaşık olarak 7 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Seyahat planına göre daha önce vize başvurusu yapılmış olmalıdır. Herhangi bir problemde işlem başa dönecektir. Ayrıca alacağınız Slovakya vize süresi daha önce aldığınız ve kullandığınız vize sürelerine yakın olacaktır. Sizlerde fırsatlardan yararlanmak için hızlı davranın. Fırsatları kaçırmayınız.

 

KATEGORİLER