Portekiz Vizesi


Portekiz Vizesi

Resmi olarak Portekiz Cumhuriyeti, Portekiz vizesi Avrupa kıtasının en batı ucunda yer alan bir ülkedir. Portekiz'in başkenti Lizbon, esas olarak 308 belediyeden oluşmakta olup, diğer önemli şehirleri ise; Porto, Coimbra, Braga, Faro, Guimaraes ve Funchal. 2018 nüfus sayımına göre 92.212 km² yüzölçümüne sahip ülkenin nüfusu  10,29 milyondur.

Portekiz’in Vizeye İhtiyacı Var mı?

Portekiz’i ziyaret etmek isteyen Türk uyruklulardan umuma mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin vize, hizmet (gri), ihtisas (mavi) ve dış hizmet (gri), ihtisas (mavi) ve yabancı pasaport hamillerinin vize almaları gerekmektedir. Vize teslimi (siyah) 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz. Schengen vizesi sahipleri yeniden vize başvurusunda bulunmadan Portekiz’i ziyaret edebilirler, ancak seyahatin Schengen vizesini alan ülkeden başlaması gerekir.

Portekiz Vize Türleri

Portekiz’e seyahat edecek kişilerin seyahat nedenlerine göre başvurabilecekleri vize türleri aşağıdaki gibidir:   

  • Portekiz’de turist      

 • Portekiz’de iş vizesi

• Portekiz’de aile ziyareti vizesi

• Portekiz Transit vizesi

• Portekiz eğitim vizesi

• Portekiz kültürel etkinlik vizesi

• Portekiz mürettebat vizesi • Portekiz Altın Vizesi (Ev veya iş yeri satın alacak kişiler tarafından bu  vize alınabilir)

Portekiz Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz vizesi başvurusu yapılıyorsa, kısa süreli Schengen vizesi başvurusunun 90 günü aşmayan bir kalış için yapılması gerekmektedir. Portekiz’e 90 günden daha uzun süreli ziyaretler için, Portekiz için uzun vadeli bir ulusal vizeye sahip olmanız gerekir (vize D tipi). Portekiz için vize başvuruları, Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Macaristan Konsolosluğu’na yapılabilir. Alternatif olarak vize başvuruları  vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilir.

Portekiz Schengen bölgesinde olduğu için biyometrik verilerin işlenmesi zorunludur. Biyometrik veriler (parmak izi taraması ve fotoğraf) için de randevu alınması gerekmektedir. Vize  işlemleri için randevu alındıktan sonra randevu tarihinde vize başvurusunun tamamlanması ve gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Belgelerin ibraz edilmesi ile  biyometrik veri işlemleri gerçekleştirilerek süreç tamamlanır. Portekiz vize sonuçları ortalama 15 gün sürmektedir ancak yoğunluk vb. Koşullara bağlı olarak, bu süreç uzun olabilir. Bu süreler ile vize başvurularının en az 1 ay önceden yapılması gerekmektedir. Portekiz vizesi alıp fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
KATEGORİLER