Pakistan Vizesi


Pakistan Vizesi

Pakistan’ a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından Umumi (bordo) pasaporta sahip olanların vize alması gerekir. Hususi (yeşil), Diplomatik(siyah), Hizmet (gri) pasaport sahibi Türk vatandaşları bir yıl içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde seyahat planladıklarında vize istenmemektedir.

Pakistan Konsolosluğunun vize hizmeti ve danışmanlık hizmeti bulunmuyor. Ayrıca Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması da bulunmuyor. Pakistan vizesi farklı tür vize gruplarına ayrılır. Bunlar; turistik vize, ticari vize, çalışma vizesi, aile birleşimi ve aile ziyareti vizesi, gazeteci vizesi olarak sınıflandırılır.

Pakistan Vizesi Almak İçin Gereken Evraklar

Pakistan vizesi almak isteyen vatandaşlar direkt olarak Ankara’da bulunan Pakistan Büyükelçiliğine başvurmalıdır. Ayrıca İstanbul’da yer alan Pakistan Başkonsolosluğuna da başvurulabilir. Zorunlu olmasa da bu ülkeye ziyaretlerde Hepatit A ve Tifo aşılarının yapılması uygun olacaktır. Pakistan vizesi başvuruları için gereken evraklar;

  • 2 adet son altı ayda çekilmiş biometrik fotoğraf,
  • Pasaport, en az on yıl içinde alınmış olup seyahat dönüşü en az altı ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır.
  • Ayrıca pasaportun son iki sayfasının boş olması gerekir.
  • Ticari vize, aile birleşimi ve ziyareti gazeteci ve çalışma vizesi için davet mektubu zorunlu koşulmuştur. Davet gönderen kişinin kişisel bilgilerinin yer alması gerekir.
  • Vize başvurusu yapanın hesabında seyahat boyunca yetebilecek kadar bakiye bulunmalıdır. Hesap dökümünün imzalı ve kaşeli olması gerekir.
  • Ticari ve iş ile alakalı vizeler için vergi levha fotokopisi, ıslak imzalı ve kaşeli faaliyet belgesi, noter onaylı imza sirküleri gibi belgelerin eklenmesi zorunludur.
  • Aktif çalışanlar için vize başvurusunda, çalıştığı şirkete ait faaliyet belgesi, sicil gazete, imza sirküleri, vergi levha fotokopisinin sunulması gerekir.
  • Ayrıca otel ve uçak rezervasyonlarının bildirilmesi gerekir. Bu rezervasyonların resmileştiren bir evrak olması zorunludur.

Pakistan Vizesi Başvuru Süreci Nedir?

Pakistan vizesi için evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanması ve bu şekilde başvuru yapılması gerekir. Aksi takdirde başvuru süresi uzar. Pakistan vizesi için başvurular 7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Seyahat planından yaklaşık bir ay önce başvuru yapılması uygun olur. Sizde fırsatlardan yararlanmak için geç kalmayın. Fırsatları kaçırmayın.

 

KATEGORİLER