Lüksemburg Vizesi


Lüksemburg Vizesi

Resmi adı Lüksemburg Büyük Dükalığı olarak bilinen, Lüksemburg vizesi Batı Avrupa'da bulunan küçük bir devlettir. Karayla çevrili ülkenin yüzölçümü 2.586 km² ve 2018 nüfus sayımına göre nüfusu 602.005'tir.Lüksemburg'un başkenti ülke ile aynı ismi taşıyan Lüksemburgtur. 3 il, 12 kanton ve 16 komüne ayrılmıştır; diğer Şehirleri Diekirch ve Grevenmacher.

Lüksemburg Vize İstiyor mu?

Lüksemburg’a gidecek Türk uyruklulardan umuma mahsus (Bordo) pasaport hamillerinin vize almaları gerekirken, hizmet(gri), hususi (yeşil) ve pasaport hamilleri ile Diplomat (siyah) pasaport sahiplerinin vize almasına gerek yoktur. Ziyaret etmek için 180 günlük bir süre içinde en fazla 90 gün vizesiz seyahat edilebilir.

Lüksemburg Vize Türleri 

Lüksemburg için gerekli olabilecek vize türleri şunlardır:

• Lüksemburg turist vizesi

• Lüksemburg iş vizesi

 • Lüksemburg aile ve arkadaş ziyareti vizesi

• Lüksemburg aile birleşimi vizesi

• Lüksemburg kültür ve spor konferansı vizesi

 • Lüksemburg eğitim, çalışma ve araştırma vizesi

• Lüksemburg kamyon şoförü vizesi

 • Lüksemburg transit vizesi

  • Lüksemburg Schengen vizesi

 Lüksemburg’da kısa süreli kalışlar için gereklidir. Verilebilecek vize türleri tek girişli veya çok girişli vizelerdir.

Lüksemburg Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Lüksemburg vizesi için başvurmadan önce turizmin amacına göre vize türünün belirlenmesi ve  buna göre evrakların hazırlanması gerekmektedir. Lüksemburg, Schengen bölgesinin bir parçası olduğundan, vize başvuru sürecinde belgelerin düzenlenmesine ek olarak biyometrik (parmak izi taraması)  gerekmektedir. Bu nedenle kayıt işleminin tamamlanması için Lüksemburg diplomatik temsilciliklerinden randevu  alınması gerekmektedir.

Evraklar hazırlandıktan sonra randevu tarihinde biyometrik veriler verilerek kayıt işlemi tamamlanabilir. Lüksemburg’da vize işlemlerini yöneten diplomatik misyon Lüksemburg Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’dur. Ancak diplomatik misyonlar kısa süreli Schengen vizesi başvurularını kabul etmemekte, uzun süreli D vizesi başvurularını kabul etmektedir. Kısa süreli Schengen vizesi başvuruları yetkili alım merkezlerine yapılabilir. Vize işlemleri, başvurunun yapıldığı her yerde Lüksemburg konsolosluğunun sorumluluğundadır.

Lüksemburg vizesi için gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi o ülkenin diplomatik temsilciliklerinden alınmalıdır. Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde ek belgeler talep edebilir. Başvuru süreci sorunsuz geçerse Lüksemburg vizesi 15 iş günü içerisinde tamamlanır. Seyahati aksatmamak için talebinizi en az 1 ay önceden yapmanız en iyisidir. Lüksemburg vizesi alıp sitemizin fırsatlarına faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 
 
 
KATEGORİLER