İsviçre Vizesi


İsviçre Vizesi

Resmi olarak İsviçre Konfederasyonu olan ülke, Orta Avrupa'da yer almaktadır.  İsviçre vizesi anakarası 1.285 km² alana sahiptir. Toprakları ağırlıklı olarak Alpler olan ülkenin nüfusu 2019 nüfus sayımına göre 8,57 milyondur. İsviçre'nin federal otorite merkezi olan Bern, toplam 26 kanton ve belediyeden oluşmaktadır. Diğer önemli şehirleri  Zürih, Cenevre, Lozan, Basel, Luzern, Montrö ve Davostur.

İsviçre’nin Vizeye İhtiyacı Var Mı?

İsviçre’ye gidecek Türk uyruklulardan umuma mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize başvurusunda bulunurken, resmi (gri), özel (mavi) ve yabancı (siyah) pasaport hamilleri vizeden  180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile muhaftır.

İsviçre bir Schengen ülkesi olduğundan, umuma mahsus pasaport hamillerinin geçerli bir Schengen vizesi yoksa 90 günü aşmayan kısa süreli konaklamalarda İsviçre Schengen vizesine başvurmaları gerekmektedir. Ancak oturma izni, çalışma izni, aile birleşimi, uzun süreli vize başvurusu gibi 90 günden fazla vize başvurusunda bulunuyorsanız, doğrudan İsviçre uzun süreli vizesine başvurmanız gerekir gerekir.

İsviçre Vize Çeşitleri

İsviçre’ye seyahat amacına göre başvurulabilecek vize türleri şunlardır:

  • İsviçre turist vizesi
  • İsviçre iş vizesi
  • İsviçre aile ziyaret vizesi
  • İsviçre aile birleşimi vizesi
  • İsviçre transit vize
  • İsviçre Öğrenci vizesi

İsviçre Vizesine Nasıl Başvurulur?

İsviçre vizesi başvurusunu incelemeye ve tamamlamaya yetkili tek merci İsviçre konsolosluğudur. Ancak kısa süreli (90 günü geçmeyen) seyahatler için  İsviçre Schengen vize başvuruları Konsolosluk tarafından alınmaz ve yetkili vize merkezlerine iletilir. Oturma izni, çalışma izni, aile birleşimi vizesi gibi 90 günü aşan durumlarda vize başvurusu yapmanız gerekiyorsa doğrudan Konsolosluk ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Online Vize başvuru formunu doldurup randevu aldıktan sonra konsolosluklardan veya vize başvuru merkezlerinden evrak listesi almalı ve bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Vize ücreti ödendikten sonra hazırlanan evraklar teslim edilir. Belge tesliminin yanı sıra biyometrik veri işleme (parmak izi tarama) da yapılmaktadır.

Konsolosluk, biyometrik verileri işlemenin yanı sıra D  (uzun süreli) vize başvuruları için de mülakatlar yapmaktadır. Tüm işlemlerin sorunsuz  tamamlanması halinde kısa süreli İsviçre (Schengen)  vizesi 515 gün geçerli olabilir. Seyahat planlamasında sorun yaşamamak için seyahatten 30 gün önce talepte bulunulması önemlidir. İsviçre D  vize süreci kısa süreli işlemlerden daha uzun sürebilmektedir. Başvuru yapılırken vize türüne göre sürenin uzayabileceği unutulmamalıdır. İsviçre vizesi alıp fırsatlardan yararlanabilirsiniz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
KATEGORİLER