İsveç Vizesi


İsveç Vizesi

Resmi adı İsveç Krallığı, Avrupa'nın İskandinav Yarımadası'nda bulunan bir ülkedir. İsveç vizesi Krallığın sınır komşuları; Doğu Finlandiya, Norveç Kuzey ve Batı'da. Ayrıca, İsveç Krallığı'nın güney sınırında Danimarka ile de Oresund köprüsü sayesinde komşuluğu vardır. Ülkenin resmi dili İsveççe, başkenti Stockholm’dür kullanılan para birimi Kron İsveç Krallığı, birleşik bir parlamenter monarşi ile yönetilmektedir.

İsveç Vize İstiyor mu?

İsveç Krallığı’nı ziyaret etmeyi planlıyorsanız; Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabi olmakla birlikte, özel (mavi), hizmet (gri) ve diplomatik (gri) pasaport hamili tüm Türk vatandaşları (siyah) çıkış tarihinden itibaren 180 gün içinde 90 gün süreyle vizesizdir. .

İsveç Krallığı, vizeleri seyahat  nedenlerine göre kategorilere ayırmaktadır. İsveç vize türleri amaçlarına göre belirlenir:

 

  • İsveç turist vizesi
  • İsveç ticari vize
  • İsveç aile ziyaret vizesi
  • İsveç transit vizesi

İsveç Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 

İsveç vizesi için Vize başvuru sahibinin pasaportunun 10 yıldan eski olmaması ve ülkenize döndüğünüz tarihten itibaren en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzun en az 2  boş sayfası olmalıdır.

Islak imzalı vize başvurusu, başvuru sahibi tarafından doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmalı, doldurulmalıdır.

Nüfus Cüzdanı fotokopisi: Kimlik fotokopisi ve TC kimlik fotokopisi gerekmektedir.

Fotoğraf: Fotoğraf biyometrik ebatlı, 35 x 5 mm ebadında, arka fonu beyaz, yüzünüzü net bir şekilde gösterecek şekilde vize başvurusunda bulunan kişinin olmalı ve en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalıdır.

Seyahat sağlık sigortası: 30.000 Euro’luk bir Schengen seyahat sağlık sigortası poliçesi gereklidir.

Başvuru sahibinin İsveç’te ulaşım için kullanacağı araçla ilgili dönüş rezervasyon bilgilerini gösteren belgeler.

Vize başvurusunda bulunan kişinin İsveç’e planlanan seyahatinde nerede olacağına dair rezervasyon, adres ve koordinatları gösteren belge.

Bordro: Çalışan vizesi için başvuruyorsanız, maaş hesabındaki son 3 aylık hareketlerin detayları.

Varsa, vizeye başvuran kişinin araç unvanının ve tescil belgesinin fotokopisi.

İşveren mektubu: Şirketin imza yetkilisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş vize başvuru formu. Çalışma Belgesi

Ticari vize başvurusu yapacak olanlar: Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı, son üç aya ait faaliyet belgesi aslı, son döneme ait vergi levha numarası fotokopisi, Resmi Gazete ilan fotokopisi, imzalı nüshası sirküler istenmektedir.

Vize başvurusu için gerekli belgeler hakkında net bilgi için ilgili ülkenin konsolosluklarına/büyükelçiliklerine ya da vizeler konusunda danışma merkezlerine başvurmanız gerekmektedir. İsveç vizesi alıp fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 

 

 

 
 
 
KATEGORİLER