Irak Vizesi


Irak Vizesi

Nüfusu                                 : 37,2 milyon

Yüzölçümü                         : 437.072 km²

Para Birimi                         : Irak Dinarı ( IQD)

Resmi Dil                            : Arapça, Kürtçe

Telefon Kodu                    : +964

Saat Farkı                           : (GMT+3) Irak ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Konsolosluk Bilgileri       :  

Kıta                                       : Asya

Vize Durumu                     : Kapıda Vize/ 30 Gün

Umumi pasaporta sahip kişiler, doğrudan Basra, Bağdat, Musul ve Necef’e seyahat ettiklerinde vize istenmektedir.

Irak Hakkında

İran’dan sonra en büyük yüzölçümüne sahip olan Irak, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Mezopotamya ülkesidir. Irak tarıma elverişli toprakları ve petrol rezervleri ile ünlüdür. Irakta yaşayan halkın %80’ini Araplar oluştururken, geri kalan kısmını, Kürtler, Süryaniler, Keldaniler, Asurîler, Nesturiler ve Türkmenlerden oluşur. Orta doğunun en önemli ve stratejik noktası olan Irak; Şii ve Sünni Müslümanlarından oluşur.

Irakta yaşayan halk resmi dil olarak Kürtçe ve Arapçayı kullanır. Irak’ta yaşayan Müslümanların İslam kültürü, Arap ve Kürtlerin kültürü benimsenerek şekillenmiştir. Genel olarak halkın yaşam tarzına bakıldığında, yemek, giyim müzik ve mimari yapısında, Arap ve Kürt esintilerini taşıdığını görebilirsiniz.

Irak’ta yaz aylarında hava çok sıcak olduğundan, bahar aylarında seyahat edilmesi tavsiye edilir. Ülkede ekonomi petrol üzerinden gerçekleşir. Irak petrol rezervine ulaşmadan önce, tarım ülkesi olarak geçimini sağlamaktaydı. Petrol gelirleri, tarımın modernleştirilmesi için kullanılmaktadır. Mezopotamya’nın batı bölümünde koyun yetiştiriciliği gerçekleşir. Hayvancılık çok fazla gelişme gösterememiştir.

Irak tarihinde; Timuroğulları, Akkoyunlular, Karakoyunlular ve Safevilerin hâkimiyeti altına girerek, ülkenin tamamı Osmanlı toprakları tarafından fethedildi. Irak’ın verimli toprak ve petrol rezervlerine sahip bir ülke olması, birçok devlet tarafından sömürülmesine neden olmuştur. Irak, 2. Dünya savaşına girmese de savaştan etkilenmiş bir ülke olarak, barış, huzur ve düzenin bozulmasına neden olmuştur.

Irak kurak bir iklime sahiptir. Bu yüzden yaz ayları çok sıcak, kış ayları da çok soğuk geçer. Bölge kış aylarında yağış alırken, çöl etkisinden dolayı kum fırtınaları gerçekleşir.

Irak’ta ye alan havaalanlarına, Türkiye’den direk uçuşlar bulunmamaktadır. İstanbul, Antalya, Ankara, Viyana ve Londra gibi bölgelerden direk Bağdat’a uçuşlar gerçekleşmektedir. Bağdat’ta yer alan havaalanından merkeze 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Irak seyahatini gerçekleştirirken, seyahat edilecek ayın, bahar ayına denk gelmesine dikkat etmelisiniz. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak aylar olduğundan seyahat edilmesi tavsiye edilmez. Çölün hâkim olduğu bir bölge olması, mevsim geçişlerinin çok sert olmasına neden olur.

Irak ’a Şehir içi Ulaşım?

Irak çok uzun yıllar işgal altında bulunduğundan, ülkede toplu taşıma gelişememiştir. Irak’ta güvenilir bir şekilde seyahat etmek için uygun fiyatlı olan taksileri kullanabilirsiniz. Güvenlik amacıyla ülkede asker bulunmaktadır. Gündüzleri güvenli şekilde seyahat edebilirsiniz. Fakat akşam saatlerinde sokaklar tehlikeli olabilir.

Irak’a ulaşmak için öncelikle Bağdat havaalanına gelmeniz gerekiyor. Burada yer alan taksiciler, taksimetre çalıştırmadan, gidilecek yere göre ücret belirlemektedirler. İsterseniz, Bağdat’ta araç kiralama ofislerinde yer alan araçları da kiralayarak, uygun fiyatlarda Irak seyahatini gerçekleştirebilirsiniz.

Irak’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Irak, karasal iklimin hâkim olduğu bir bölgedir. Temmuz ve Ağustos aylarında, yüksek sıcaklıkların olduğu aylarda ziyaret edilmemesi gerekir. Bahar aylarında Irak’ta yağışın olması, havanın biraz serinlemesine neden olduğundan, bahar aylarında ziyaret edilebilir. Ülkede mevsim geçişleri kuraklık yüzünden çok sert geçmektedir. Çölün etkisi nedeniyle kum fırtınaları gerçekleşmektedir. Irak’ta her yıl düzenli olarak, dini festivaller ve kısa film festivalleri gerçekleşir.

Türkiye ve diğer ülkeler üzerinden direk Irak havaalanına ulaşım bulunmamaktadır. Irak’ın Bağdat şehrinde bulunan havaalanında indikten sonra, buradan taksileri kullanarak, 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Irak’a girişte vize uygulaması bulunurken, yaklaşık 2 saatlik hava yolu ulaşımı ile Bağdat’a, oradan da Şehir içi ulaşım araçları ile Irak’a ulaşabilirsiniz.

Irak’ta Nerede Kalınır?

Irak’ın uzun yıllar işgal altında bulunması, binaların yeniden inşa edilmesini gerekli kılmıştır. Tarihi anlamda ayakta kalabilmiş yapıları görmek mümkün değildir. Batı tarzı mimarisi ile dikkat çeken Erbil’de lüks 5 yıldızlı oteller karşımıza çıkıyor. Çok fazla ve lüks otellerin bulunması, konaklama konusunda sorun yaşanmamaktadır. Restoranları, yemekleri ve hizmet kalitesi son derece memnun edici şekildedir. Erbil’deki otellere önceden rezervasyon için e posta yoluyla veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den 2 saatlik bir uçuş sonrası Bağdat’a ulaştığınızda, havaalanından taksi kullanarak kısa sürede Irak’a ulaşabilirsiniz. Araç kiralama seçeneğini kullanmak isterseniz, havaalanında yer alan araç kiralama firmalarını değerlendirebilirsiniz.

Irak’ta Gezilecek Yerler

 

Irak eski kültürlere ev sahipliği yapmış bir ülke olarak, çok fazla işgal altında kaldığından, yeni yapılar görmek mümkündür. Irak’ın birçok şehrinde, parklar, müzeler, kutsal yerler ve tarihi bazı yerlere rastlanabilir.

Erbil kalesi; yüksek duvarları, önündeki ilginç heykeli ve kale etrafındaki pazarı ile dikkat çeken yerler arasındadır. Kale üzerinden manzarayı seyredebilirsiniz. Kale ziyaretinden sonra pazarda dolaşarak hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Kutsal yerler arasında bulunan İmam Hussain’s Shirine, ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Irak yeşillik ve park alanların az olduğu bölgelerden biridir. Burada yer alan Sami Abdulrahman parkı, yeşilliğin hâkim olduğu ve şehrin gürültüsünden uzak bir yerdir.

Büyük kale duvarlarının yer aldığı Erbil sokakları kalabalık ve Kürtlerin hâkim olduğu bir pazardır. Pazarda uygun fiyata birçok ürün satın alabilirsiniz. Erbil diğer bölgelere göre daha modern görünümüyle dikkat çekiyor. Sıcakkanlı insanları, restoran ve alışveriş merkezleri ile turistlerin ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alıyor.

Irak’ta Yemek kültürü

Irak orta doğuda yer alan bir ülke olduğundan, Kürt, Arap ve Ortadoğu kültürünü görmek mümkündür. Genellikle; bulgur, pirinç ve kuzu eti yemeklerde en çok kullanılanlar arasında yer alıyor.

Irak mutfağı, farklı kültürlerin karışımıyla oluşmuş bir mutfaktır. En meşhur yemekleri arasında; etli yemekler, lahmacun ve hamur tatlıları yer alır. Çorba çeşidi olarak zengin bir mutfağa sahiplerdir. Özellikle, sebze yemekleri arasında patlıcan en çok tüketilenleri arasındadır. Zeytinyağlı yemekler arasında; dolma, sarma, fasulye, mücver, musakka ve pilav gibi lezzetleri meşhurdur.

Tatlı bakımından zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Baklava, hoşaf, revani, kabak tatlısı, sütlaç ve lokma gibi farklı tatlı çeşitleri bulunur.

Irak’ta Eğlence ve Festivaller

Irak’ta kısa film festivalleri her yıl düzenli olarak yapılır. Festival Kürtçe ve Arapça olarak yapılır. Genellikle her yıl dini festivaller yapılır.

Irak’ta kutlanan festivaller;

  1. Ağustos
    • Kısa Film Festivali
  2. Eylül
  • Dini Festivaller
  • Kısa Film Festivalleri
  1. Ekim
  • Uluslar arası Babil Festivali

Irak’ta Alışveriş

Irak’ın merkezi olan Erbil’de büyük alışveriş merkezleri ve mağazaları görebilirsiniz. Erbil yeni inşa edilen şehirlerarasında yer aldığından, batı tarzı yaşam ve yerleşim tarzı ile dikkat çekiyor.

Irak’ta sokak pazarları ve birçok hediyelik eşya dükkânlarıyla karşılaşabilirsiniz. Sokak pazarında yer alan kilim, halı, kumaş, bakır ve gümüş gibi birçok ürünü burada bulabilirsiniz.

Irak’ın her şehrinde farklı ürün ve mimari yapı ile karşılaşmanız mümkündür. Bağdat şehri özellikle bakırcıların bulunduğu ve turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden birisidir. Ziyaretiniz sırasında, Bağdat bakırcılar çarşısına uğramayı ihmal etmeyin.

Irak’ta Bilmeniz Gerekenler

Irak seyahatine başlamadan önce mutlaka seyahat planı gerçekleştirmelisiniz. Seyahat planına göre her şehri uygun ve kısa sürede gezebilirsiniz. Uçak yolculuğunuzda ister Türkiye’den ister başka ülkeden seyahatinizde Bağdat havaalanında indikten sonra taksiler ile merkeze ulaşabilirsiniz.

Irak’ın Erbil şehrinde yer alan lüks oteller ve restoranlarda tatil keyfini çıkarabilirsiniz. Ortadoğu’nun konforlu otellerini bulabileceğiniz Erbil’de, 5 yıldızlı otellerde yüksek konaklama fiyatlarıyla sizlere temiz ve güvenli konaklama seçeneklerini sunuyor. Daha uygun konaklama için Irak ve Bağdat’ta yer alan otelleri tercih edebilirsiniz.

Irak şehri akşam serinliğinde daha kalabalıktır. Yüksek sıcaklıkların yaşanması, yaşam tarzlarını etkilemiştir. Ziyaret için gelen turistlerin açık giyinmemesi konusunda tedbirli olmaları gerekmektedir. Burada yaşayan halkın kadınları, açık giyinmemektedir.

Irak kural iklime sahip bir ülkedir. İklimin kurak olması; yaz aylarının çok sıcak, kış aylarının da sert geçmesine neden olmaktadır.  Irak şehirlerinde farklı iklimleri görebilirsiniz. Seyahat öncesi konaklayacağınız bölgenin iklimine göre gideceğiniz tarihi belirlemelisiniz. Gündüz sıcaklığında pek fazla insan göremezken, akşam serinliğinde kalabalık bir Irak halkı ile karşılaşabilirsiniz.

Irak halkında çeşitli dini inanışlar bulunur. Irak’ın % 97’lik kısmı Müslüman’dır. Geriye kalan yüzdelik dilimde halk Hıristiyanlık dinini benimsemiştir. Bölgenin kuzey ve güney bölgeleri farklı dinlere ayrılmış durumdadır. Irak’ın güneyinde yer alan Bağdat’ta, Şii ve Sünni Araplar bulunurken, Irak’ın kuzeyinde, yezidiler ve Sünni Kürtler yaşamaktadır. Ortodoks Ermeniler ve Katolik Araplar, Irakta bir arada yaşarlar. Bu yüzden resmi dilleri birden fazla olarak kullanılır.

Irak’ta farklı kültürlere sahip kişilerin bir arada yaşaması, resmi dillerine yansımıştır. Arapça ve Kürtçe resmi dilleri olarak konuşulurken, Asuri’ce, Süryanice ve Türkmence resmi dilleri arasına katılarak, toplamda 5 adet resmi dile sahip bir ülke olmuştur.

Irak’ın önemli günleri ve tatilleri;

1 Ocak yeni yıl, 6 Ocak Ordu günü, 1 Mayıs İşçi bayramı, Ramazan bayramı, kurban bayramı, 14 Temmuz Cumhuriyet bayramı, 3 Ekim Irak Bağımsızlık günü, İslami yeni yıl, Aşure günü, Hz. Muhammed’in doğum günü ve 25 Aralık Noel olarak kutlanır.

KATEGORİLER