Fransa Vizesi


Fransa Vizesi

Fransa'ya turistik, akraba veya iş gezileri için pasaportunuzla birlikte bir Fransa vizesi  almanız gerekir. Fransa; Seyahat amacına, meslek grubuna ve pasaport türüne göre farklı vize işlemleri uygulamaktadır. Fransa vizesi alabilmek için gerekli evrakların eksiksiz, hatasız ve öngörülen sırada teslim edilmesi önemlidir.

Seyahatin amacına ve meslek gruplarına bağlı olarak farklı belge türleri nedeniyle çoğu turist vize almakta zorluk çekmektedir. Hazırladığımız Fransa vize rehberini inceleyerek vize başvuru sürecinde izlenecek prosedür hakkında bilgi alabilirsiniz. Öğrenci ya da 18 yaşından küçük bir çocuk tek başına seyahat ediyorsa, ebeveynlerinden zorunlu noter tasdikli vekâletname istenmektedir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa'ya vize başvuru formu, Fransız Konsolosluğu tarafından hazırlanan resmi bir belgedir. Fransız Konsolosluğu tarafından hazırlanan başvuru formunun doldurulması zorunlu ve bu form Fransa vize başvuru sürecinizin ilk adımı olacaktır. Fransa vizesi başvuru formu doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalı ve başvurunuza dâhil edilmelidir. Fransız konsolosluğu başvuru formu aracılığıyla başvuru sahibi hakkında eksiksiz bilgi sağlamalıdır.

Fransa Vize Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

 

Vize işlemleri için Fransa Konsolosluğuna ibraz edilen pasaportun vizenin işleme alınabilmesi için en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir. Fransa vizesini işlemek için kullanılan pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır (eski lacivert pasaport başvurusunu işlemez). Pasaportun geçerlilik süresinin vize bitiş tarihinden sonra en az 3 ay devam etmesi gerekmektedir.

Resmî tatiller vize ve konsolosluk işlem sürelerini uzatır. Fransa Konsolosluğu'na vize başvurusu yapmak için gelenler, vize başvurusunun Fransa ve Türkiye'nin resmî tatil günlerine (Paskalya, Bayramlar, Ulusal Bayramlar, Bayramlar, Noel) denk geldiğini unutmamalıdır. Reşit olmayanlar (18 yaş altı) ebeveynlerinden veya yasal vasilerinden vize almalıdır.

Fransız Konsolosluğu, vize başvurusunu içeren herhangi bir durumda başvuru sahibini ek görüşmeler için çağırabilir. Fransız Konsolosluğu, uygun görülmesi halinde, başvuru tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde kısa süreli Fransa vize başvuru işlemlerini tamamlayacaktır. Fransa Konsolosluğu'na vize başvurusu yapacak olanlar, seyahat edecekleri tarihten en az 15 gün önce başvurmalıdır. En erken seyahat tarihinden 3 ay öncesine kadar başvuruda bulunabilirler. Fransa vizesi alıp fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

KATEGORİLER