Finlandiya Vizesi


 

Finlandiya vizesi

Kuzey Avrupa ülkesinin resmi adı, Finlandiya vizesi Finlandiya Cumhuriyeti Baltık Kıyısından bir ülkedir. İskandinavya Yarımadası bulunur. Finlandiya'nın başkenti Helsinki’dir, batısında İsveç  doğusunda Rusya Batı kesiminde İsveç bulunur. Finlandiya resmi diller İsveçce, Fince ve Laponca'dır. Finlandiya yönetim şekli  yarı başkanlık olup bağımsızlık tarihi 6 Aralık 1917'dir. Finlandiya Cumhuriyeti'nin para birimi Euro’dur (€).

Finlandiya Vize İstiyor mu?

 Finlandiya Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen müşterek pasaport (Bordeaux) sahibi

Türk vatandaşının vize almaları gerekmektedir. Ancak diplomatik (siyah), özel (mavi) ve hizmet (gri) pasaport sahibi Türk vatandaşları Finlandiya’ya toplam 90 günü geçmemek kaydıyla 180 günü içinde vizesiz ziyaret edebilirler.

Finlandiya Cumhuriyeti Vize Kategorileri

Finlandiya, ülkelerini ziyaret edecek kişilerin turistik nedenlerine göre vize kategorilerini sınıflandırmaktadır. Vize türleri şu şekildedir;

  • Aile / arkadaş ziyareti Finlandiya vizesi
  • Ziyaretçi vizesi Finlandiya
  • İş Finlandiya vizesi
  • Aile birleşimi Finlandiya vizesi

Finlandiya Cumhuriyeti'ne Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya'yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşının öncelikle seyahat amacını belirlemesi gerekiyor. Finlandiya Avrupa Birliği üyesi olduğu için Schengen vizesi gerekiyor. Randevular elektronik ortamda Vize Başvuru Merkezlerinde yapılmalıdır. Online başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra  çıktısını almalı, imzalamalı ve Finlandiya diplomatik misyonunun onayladığı merkezlere teslim etmelisiniz. Bu vize başvurusunu değerlendirme ve tamamlama yetkisi yalnızca Finlandiya Konsolosluğuna aittir.

Finlandiya Vizesi Kaç Gün Sürer?

Finlandiya’ya gelmek isteyenlerin tüm belgelerini ibraz etmeleri şartıyla, ortalama 15 gün içerisinde vize başvuru sürecini tamamladıktan sonra Finlandiya vizesi alabilirsiniz. Ancak vize başvuru sürecinde doğabilecek belge eksikliği veya konsolosluk yoğunluğu gibi riskleri de göz önünde bulundurarak seyahat planlarınızdan yaklaşık 1 ay önce bu işlemlere başlamanızda fayda var. Finlandiya

Finlandiya vizesi almak isteyen vatandaşlar için avro olarak belirli bir ücret alınır. Ayrıca konsoloslukta ek bir hizmet ücreti vardır. Finlandiya vize başvuru süreciniz vize ücreti olmadan başlamaz ve ilgili yerlerden nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Finlandiya’nın Vize İstemediği Ülkeler

Finlandiya Avrupa Birliği’nin bir parçası olduğu için diğer Avrupa Birliği ülkeleri ülkeye vizesiz giriş yapma hakkına sahiptir. Finlandiya vizesi almak için sitemizin fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

 

 

KATEGORİLER