Etiyopya Vizesi


 

Etiyopya Vizesi

Doğu Afrika’da bir ülke olan Etiyopya’nın resmi adı, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’dir. Diğer adı Etiyopya’dır. Etiyopya vizesi  doğu Afrika’da Afrika Boynuzu bölgesinde yer almaktadır. Başkenti Addis Ababa’dır ve anlamı tanıdık yeni çiçektir. Etiyopya, Afrika kıtasındaki en kalabalık ikinci ülkedir. Avrupa egemenliğinden kurtulup bağımsızlığını ilan eden iki ülkeden biridir. Etiyopya, 1933 yılında  yapılan bir oylama ile bağımsızlığını ilan ettikten sonra Kızıldeniz ile  bağlantısı kopmuş ve tamamen karayla çevrili bir ülke haline gelmiştir.

Etiyopya Her Ülkeden Vize İstiyor mu?

Türk vatandaşlarının Etiyopya’ya seyahat edebilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Hususi, umuma mahsus ve hizmet pasaportu hamili tüm Türk vatandaşları  vize almak zorundadır. Siyah (diplomatik) pasaport sahiplerinin 90 günlük ziyaretleri için vizeye ihtiyaçları yoktur. Bazı ülkelerde geçerli olan sınır kapılarındaki vize başvuruları Etiyopya’daki Türk vatandaşları için geçerli değildir.

Başkent Addis Ababa’da Türk Büyükelçiliği bulunmaktadır. Etiyopya Büyükelçiliği Ankara’dadır. İstanbul’da Etiyopya Başkonsolosluğu’nun Ofisi bulunmaktadır. Etiyopya’ya gidecek Türk vatandaşları için üç farklı vize türü geçerlidir. Bu; Turist, ticari ve özel vizelerdir. Etiyopya’ya giriş vizesi kaldırılmış ve yerini elektronik vize başvuru formu almıştır.

Etiyopya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk vatandaşı Etiyopya’ya seyahat etmeden önce tanımlanmış vize  şartlarını tamamlamalıdır. Giriş vizesi geçerli olmadığı için önceden vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Bunun için aşağıda listelenen gerekli belgeleri vize başvuru makamlarına veya Etiyopya konsolosluğuna teslim etmeleri gerekmektedir.

Etiyopya Vizesi Başvurularında Gerekli Belgeler

Pasaport: Geçerli vizenin bitiş tarihinden itibaren  en az 6 ay geçerliliği olan pasaport.

Fotoğraf: 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf, 

Vize Başvuru Formu: Etiyopya vizesi için konsolosluk görevlilerinin bilgilerinize ulaşabileceği formdur. Eksiksiz ve doğru olmayan bilgilere sahip olmalıdır. Aksi takdirde başvurunuz reddedilecektir. Ankara Etiyopya Büyükelçiliği temsilcisi tarafından onaylanmalıdır.

Otel ve Uçak Rezervasyonları: Etiyopya’ya giriş yapmak için Addis Ababa Uluslararası Havalimanı’nı kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ülkeye giriş yapamazsınız. Kalacağınız otelin dönüş uçak bileti ve  rezervasyon bilgilerini önceden konsolosluğa göndermeniz gerekmektedir.

Banka Hesap Bilgileri: Etiyopya’ya gidecek TC uyruklu kişilerin, Etiyopya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından belirlenen tutarın banka hesaplarında bulunması gerekmektedir.

Aşı gereklilikleri: Uzmanlar, Etiyopya’ya seyahat etmeden önce difteri, tifo, hepatit A, hepatit B, tetanoz ve kolera gibi hastalıklara karşı aşılanmanızı tavsiye ediyor.

Sağlık Sigortası: Seyahat Sağlığı Sigortası, Uluslararası Geçerlilik ve Belgeler arasında teslim edilmelidir. Etiyopya vizesi almak için sitemizin fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

 

 

KATEGORİLER