Dubai Vizesi


 

Dubai Vizesi

Dubai Orta Doğunun en zengin ve gösterişli şehirleri arasında yer almaktadır. Petrol zengini olan bu ülkede seyahat etmek kişilere ayrıcalıklı bir tur fırsatı sağlayacaktır. Dubai’ye gitmek isteyen kişilerin Dubai vizesi almaları gerekiyor. Vizeler genellikle 30 günlük verilmektedir. Dubai ‘ye turistik amaçlı seyahat etmek isteyenler için 30 günlük Dubai Turistik vizesi yeterlidir.

Dubai vizesi alım işlemleri oldukça hızlı ve pratiktir. Kişiler turizm acenteleri vasıtasıyla hızlı bir hizmet deneyimine erişebilecekleri gibi kendileri de konsolosluk binalarına giderek işlemlerini yaptırabilirler. Böylelikle hızlı bir hizmet deneyiminden ayrıcalıklı olarak faydalanma olanaklarına sahip olurlar. Dubai vizesi kişilere muhteşem bir tatil fırsatı olanağı sağlayacak olan vize türlerinden birisi konumundadır.

Dubai Vizesi Avantajları Nelerdir?

Dubai vizesi avantajları kişilere ayrıcalıklı bir hizmet deneyimi sağlamakla beraber kaliteli bir tur imkânı da sağlamaktadır. Dubai vizesi için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir;

  • 6 aylık geçerliliği olan pasaport,
  • 1 Adet Resim,

Yukarıdaki evrakların vize başvurusu sürecinde tam ve eksiksiz bir şekilde konsolosluğa sunulması oldukça önemlidir. Aksi durumda başvurularınız olumsuz olarak değerlendirilir ve başvuru paranız da yanmış olur. Başvurularınız olumsuz olarak değerlendirildiğinde vize başvurusu paranızı geri alamazsınız. Dolayısıyla işlemlerinizi dikkatli ve eksiksiz yapmanız oldukça önemlidir. Böylelikle vize alım süreciniz olumlu olarak değerlendirilecektir ve hızlı olarak vize alma deneyimine erişeceksiniz.

Dubai Vizesi Kaç Günde Çıkıyor?

Dubai vizesi konsolosluğun çalışma durumuna bağlı olarak onaylanmaktadır. Dolayısıyla vizelerin pasaporta basım süresi hakkında net bir gün sayısı bulunmamaktadır. Fakat genellikle 1 gün ile 3 günlük zaman dilimi içinde vize işlemleri halledilmektedir. Böylelikle kişiler vizelerini alarak Dubai’ye uçmanın keyfini yaşayabiliyorlar. Dubai vizesi genellikle tek girişlik olarak kişilere verilen bir vizedir. Aynı zamanda süresi 30 günle sınırlıdır.

Dubai vizesi alarak siz de BAE ülkesini gezmenin deneyimine erişebilir ve ayrıcalıklı bir tatil olanaklarından faydalanabilirsiniz. Bunun yanında işlemleriniz ticari firmalar vasıtasıyla da hızlı bir şekilde ücret ödeyerek yaptırabilirsiniz. Böylelikle fırsatlarla dolu bir tatilden yararlanma fırsatlarına erişirsiniz.

Dubai Hakkında

Dubai, Arap Yarımadasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içerisinde bulunan yedi farklı emirlikten birisidir. Arap Emirlikleri arasında en kalabalık şehirdir ayrıca Abu Dabi’den sonra da ikinci en geniş yüzölçümüne sahip kenttir.

Dubai, Arap Yarımadasının kuzeyinde yer almaktadır. Abu Dabi, Şarika, Acman ile beraber Dubai-Şarika-Acman metropoliten bölgesini oluşturmaktadır.

Dubai’nin bir başka özelliği de Dünya’da suç oranının en az olduğu kentlerden birisi olmasıdır. Gelişmişlik açısından ön sıralarda gelmesine rağmen suç oranının düşük olması da bu kenti yaşanabilir kılan bir başka özelliğidir.

Expo 2020’ye de ev sahipliği yapmak için aday olan Dubai en muhtemele aday olarak görülmektedir.

Dubai’de genel olarak çöl iklimi görülmektedir. Yazlar genelde en düşük sıcaklık 40 °C ‘dir. Gündüz ve gece sıcaklık farklı 10°C bulmaktadır.

Dubai Havalimanı

Dubai Havalimanı, Birleşik Arap Emirliklerine hizmet veren en yoğun hava trafiğine sahip havalimanıdır. Ayrıca dünya üzerinde de en yoğun trafiğe sahip üçüncü havalimanı olan Dubai Havalimanı ilk olarak tekne uçakları ile 1937 yılında sivil havacılık alanında hizmet vermiştir. Şehir merkezinden yaklaşık 5 kilometre mesafede yer alan Dubai Havalimanı, Emirates Havayolu, Emirates Sky Cargo, Flydubai, Qantas merkezidir.

3 ayrı terminaline ek olarak VIP terminali ile hizmet veren havalimanına 90’dan fazla hava yolu firması uçuş gerçekleştirmektedir.

Dubai Uçuş Gerçekleştiren Hava Yolları

Dubai’ ye uçuş gerçekleştiren hava yolları arasında Pegasus Hava Yolları ve  Türk Hava Yolları başta  olmak üzere Aeroflot, African Express Airways, Aİr Cezayir, Air Astana,  Airblue, Air Canada, Air China, Air France, Air India, Air Kırgızistan, Air Malta, Ariana Afgan Havayolları, AZALJet, Azerbaycan Hava Yolları, Biman Bangladeş Havayolları, British Hava Yolları, Hazar Havayolları, Cathay Pacific, Cebu Pacific, China Eastern Airlines, Daallo Airlines, EgyptAir, Emirates, Air Girin, Eritre Hava Yolları, Etiyopya Havayolları, Finnair, flydubai, Flynas, Gulf Air, Air İran, Irak Hava Yolları, Jordan Hava Yolları, Jubba Hava Yolları, Kenya Hava Yolları, KLM, Korean Air, Lufthansa, Middle East Airlines, Nepal Airlines, Nordstar Havayolları, Filipin Hava Yolları, Qantas Hava Yolları, Qatar Airways, Sichuan Airlines, Singapur Havayolları, TAROM, Ukrayna Uluslararası Havayolları, Özbekistan Hava Yolları ’da uçuş gerçekleştirmektedir.

Dubai’ye uçuş gerçekleştiren hava yolları hakkında bilgi almak ve Dünya’nın neresinde olursanız olun Dubai uçak bileti alabilmek için Modatatil müşteri temsilcisi ile 0850 532 15 22 nolu hattan bilgi alabilir ve biletinizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Dubai ‘de Ulaşım

Dubai’de taşımacılık hizmeti tek bir kuruma Yol ve Taşımacılık Kurumu (RTA) bağlıdır.

Dubai’de kara yolunda hizmet evren ana yolları E11, E311, E44, E77,  E66 yollarıdır. Birbirleriyle bağlı olan kara yollarında toplu taşımalara ek olarak taksilerle ulaşım sağlanmaktadır.

Dubai’ye hava yolu ile hizmet veren en büyük hava yolu ile Dubai Uluslararası Havaalanıdır. Havacılık kodu DXB olan havalimanına diğer kentlerden de uçuşlar düzenlenerek ulaşım sağlanmaktadır. Farklı ülkelerden de uçuş sağlanan Dubai uçak bileti sorgulama işlemi için Dünya’nın neresinde olursanız olun ucuzauc.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dubai’de 2009 yılından beri hizmet veren yeşil ve kırmızı olmak üzere iki farklı hat bulunmaktadır. Hala geliştirilen metro hattı da şehir içerisinde önemli bir ulaşım kaynağıdır.

Dubai’de deniz yolu ile ulaşım ise Port Raşid ve Cebel Ali Limanları ile sağlanmaktadır. Dünya’da en geniş kapsamlı liman olan Cebel Ali Limanı Ortadoğu’da birinci ve Dünya’da yedinci sırada en yoğun deniz trafiğine sahiptir.

Dubai de Gezilecek Yerler

Dubai’de gezilecek yerler arasında öncelikli olarak kentin ve Dünya’nın en uzun binası olan Burj Khalifa yer almaktadır.  Tarihi açıdan Müslümanlar içinde önemli bir kent olan Dubai’de Ortaçağ’dan kalma Jumeriah Camisi ’de beyaz rengiyle dikkat çekmekte ve kentte gezilecek yerler arasında yer almaktadır.  Dubai’nin son yıllarda dikkat çeken bir diğer yapısı ise Palmiye Adalarıdır. Deniz üzerinde suni olarak yapılandırılan adalarda önemli bir turizm merkezidir. 

Şeyh Saeed Al Maktoum'un Evi de geleneksel mimariyi merak edenlerin Dubai’de gezmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Yine Dubai’nin geleneksel hayatını merak edenlerin ziyaret edebileceği Bastakiya Bölgesi’de Dubai’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Dubai de Ne Yenir?

Dubai’de en sevilen yemeklerden birisi olan Matchbous Makbus, kuzu etinin pirinç ve baharatla pişirilerek güveçte servis edilmektedir. Kuzu eti yerine Dubai’de balık da çok tüketildiğinden balıkta kullanılmaktadır.

Çöl ikliminin hakim olduğu Dubai’de bedevi yemeği de en meşhur yemeklerinden birisi olan Ghuzi’de bu kentte yenilebilecek yemekler arasındadır. Ayrıca bizdeki kuru fasulyeye benzeyen etsiz olarak domates ve soğanla pişirilerek servis edilen kuru fasülye de Ful Madames Mısır kahvaltısı olarak geçmektedir ve çok tüketilmektedir.

Bunlara ek olarak Arap ülkelerinin genelinde meşhur olan Falafel ve Shurba addis isimli mercimekten yapılma çorbası da muhakkak tadılması gerekenler arasındadır.

Tatlı olarak ‘da Dubai’de bu kente özgü olan Umm Ali isimli sufle ye benzer şekilde dondurma ile servis edilen tatlısı ile bu bölgede yetişen çikolatalı ve fıstıklı olarak servis edilen hurmaları yenebilir.

Dubai’de alkol yasak olduğundan en çok çay tüketilmektedir. Sütlü ve safranlı gibi farklı tatlarla karıştırılarak servis edilen çayları da denenebilir.

 

 

KATEGORİLER