Belarus Vizesi


Belarus Vizesi

Belarus asıl adı Beyaz Rusya Cumhuriyetidir. 1 Haziran 2014 yılında Türkiye ile Belarus arasında yapılan anlaşmayla vizeler kaldırılmıştır. Belarus ve Türkiye arasında Belarus vizesi zorunlu olmasa da Belarus’a gitmek isten Türk vatandaşlarının bilmesi gereken şeyler vardır. Örneğin sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

Bunlar; umama mahsus (bordo), Hususi (yeşil), hizmet (gri) pasaportlara sahip Türk vatandaşları Belarus’a yapacakları seyahatlerde bir senede doksan gün içinde otuz güne kadar olan seyahatlerde vizeden muaftırlar. Okul, eğitim, bilimsel çalışma ve çalışma için Belarus’a gidecek vatandaşlar otuz günü aşan süreler için Ankara Belarus Büyükelçiliğine ya da İstanbul Belarus Başkonsolosluğundan vize başvurusu yaparak Belarus vizesi almaları gerekir.

Belarus’a Gitmek İçin Gereken Evraklar

Belarus’ a gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Belarus Sağlık Sigortası yaptırması zorunludur. Belarus sağlık sigortası Türkiye ya da Belarus Minsk Havaalanından yapılabilir. Belarus sağlık sigortası yıllık, aylık ve kısa dönem seyahatler için günlük olarak yapılabilir. Seyahat planınıza uygun olan sigorta şeklini tercih etmelisiniz.

Belarus vizesine başvurmak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar ise şöyledir;

 • Vize başvuru formu,
 • Pasaport, sondan en az iki sayfası boş olmalıdır.
 • Belarus vizesi talep dilekçesi,
 • Son altı ayda çekilmiş iki adet biometrik fotoğraf,
 • Banka hesap cüzdanı ve son üç ay banka hesap hareketleri,
 • Vize başvurusunda bulunan kişinin mal varlığını gösteren tapu, araç ruhsatı gibi belgeler gerekir.
 • Çalışanlar için vergi levhası fotokopisi, maaş bordrosu,
 • Uçak biletlerinin fotokopisi,
 • Kalınacak otelin bilgileri ve rezervasyon bilgileri istenmektedir.
 • Belarus Sağlık Sigortası yapılması zorunludur. Türkiye’ de ya da Belarus Minsk Havaalanında bu sigortayı yaptırmak mümkündür.

Kimler Belarus Vizesi Almalıdır?

Belarus vizesi alması gerekenler bir yılda doksan gün içinde otuz günden fazla seyahat planı yapanlardır. Belarus ülkesi daha az zaman diliminde ülkede seyahat edecek Türk vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Ülkeye planlanan seyahat öncesi yapılması ve tamamlanması gereken evrakların hazırlanması önemlidir. Eksik belgeler seyahat sürecini geciktirdiği gibi iptal edilmesine de sebep olabilir. Belarus Türkiye gibi daha birçok ülke ile anlaşarak aralarındaki vizeyi kaldırmıştır. Sizlerde fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

BELARUS - BEYAZ RUSYA Hakkında

 

Nüfusu                                :9,507 milyon

Yüzölçümü                         : 207.595 km²

Para Birimi                         : Beyaz Rusya Rublesi

Resmi Dil                            : Rusça

Telefon Kodu                    : +375

Saat Farkı                           : Türkiye ile Beyaz Rusya arasında saat farkı bulunmaz.

Konsolosluk Bilgileri      : Beyaz Rusya, Minsk Büyükelçilik görev bölgesindedir.

Kıta                                       : Avrupa

Vize Durumu                     : Beyaz Rusya 30 güne kadar olan kalışlarda vize istemiyor. Ancak ülkeye girişlerde seyahat sağlık sigortası yapılmasını şart koşuyor. Yani ülkeye giriş vizesizdir ancak sağlık sigortası yaptırmadan ülkeye giriş yasaktır.

Belarus-Beyaz Rusya Hakkında

Belarus, Avrupa’nın kalbinde olan bir ülkedir. Beyaz Rusya olarak da bilinen ülke, oldukça geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Ülke, şato ülkesi gibi bir üne sahiptir. Bunun yanı sıra ülkede oldukça fazla orman vardır. Bu muhteşem doğa da ülkeyi oldukça çekici bir yer yapar.

Beyaz Rusya ya da resmi ismiyle Belarus Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da yer alır. Ülke, eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ülkesidir. Ülkenin başkenti Minsk’tir. Komşularıysa batı tarafta Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzey tarafta Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güney tarafta da Ukrayna’dır. Beyaz Rusya 1991 senesinde, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonucunda bağımsızlığını ilan etmiştir. Her geçen gün gelişme göstermiş ve en sonunda kendisini dünyaya kabul ettirmiştir. Ayrıca Beyaz Rusya, Avrupa’da idam cezası veren tek ülke olma özelliğindedir.

Ülkenin denize kıyısı yoktur ve ülkede oldukça geniş alanda orman vardır. Denize kıyısı olmasa da sahip olduğu ormanlık alanlarla, şirin köy evleriyle, başkentteki muazzam mimari yapılarıyla, müzik festivalleri ve uygun fiyatları ile Beyaz Rusya gezilip görülmeye değer bir ülkedir.

Belarus Şehir içi Ulaşım?

Ülkede demir yolu ve kara yolu ağı oldukça gelişmiş durumdadır. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna kadar ulaşım sorunu yaşanmaz. Ülkedeki demir yolu ulaşım ağı, komşu ülkelerin demir yollarıyla birleşir. Bu da komşu ülkelere ya da komşu ülkelerden Belarus’a demir yolu ile ulaşımı mümkün kılar.

Şehir içi ulaşımda otobüsler, dolmuşlar ve metrolar mevcuttur. Ülkede şehir içi ulaşım oldukça ucuzdur. Ayrıca ülkede benzinin ucuz olması da taksi kullanımını arttırır. Şehir içi ulaşımda taksiler de rahatlıkla tercih edilebilir. Taksi fiyatları da toplu taşıma fiyatları gibi oldukça uygundur.

Belarus’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke karasal iklime sahiptir. Ocak ayında ülkede ortalama sıcaklık -6 durumunda oluyor. Ayrıca bu sıcaklık -15 derecelere kadar düşebiliyor. Ülkede ortalama beş-altı ay don oluyor. Sonbahar ve ilkbahar serin geçiyor. Bu nedenle ülkeye gitmek için en uygun mevsim yaz oluyor. Özellikle de temmuz ayı ülkeye gitmek için oldukça ideal bir aydır. Yaz mevsiminde sıcaklık ortalama 25 derecedir. Bu da seyahat için oldukça ideal bir sıcaklıktır. Haziran ve ağustos aylarında yağışlar görülebilir. Bu tabloda Beyaz Rusya’ya ilkbaharda ya da yazın gitmek en ideali olur.

Ülkeye gitmek için hava yolu tercih edilir. Ülkenin başkentinde yer alan uluslararası havaalanına, THY’nin haftanın dört günü direkt uçuşu vardır. Haftanın üç günü de Beyaz Rusya Havayolu Belavia’ya vardır. Direkt uçuşlar ekonomik açıdan biraz pahalı olabilir. Bu noktada zaman sorunu yaşamayanlar aktarmalı uçuşları tercih ederek daha uygun fiyatlara uçak biletleri bulabilirler.

Belarus ‘da Nerede Kalınır?

Beyaz Rusya’da otellerin pek çoğu devlete aittir. Ancak konaklama fiyatları çok ekonomik değildir. Gecelik fiyatlar 60-200 dolar arasında değişiklik gösterir. Bu kapsamda dört yıldızlı oteller kısmen daha ekonomik olacaktır. Ancak rahatına düşkün olanlar ya da lüks bir konaklama tercih edenler beş yıldızlı otelleri de tercih edebilirler.

Otelde konaklamaya ek olarak kiralanabilen evler de vardır. Bu evler günlük ya da haftalık olarak kiralanabilir ve evler mobilyalıdır. Kiralanan evin fiyatı, evin ne kadar donanımlı olduğuna, büyüklüğüne, şehir merkezine olan uzaklığına göre değişir.

Belarus ‘da Gezilecek Yerler

Ülkede gezilecek yerlerin başında elbette başkent Minsk geliyor. Başkentte yer alan ve mimarisiyle göz dolduran Milli Kütüphane 25 katlıdır ve içinde 14 milyondan fazla kitap barındırır. Ülkenin kültür deposu olan kütüphane kapsamı ve mimarisiyle oldukça ünlüdür. Hatta kütüphanenin mimarisi, dünyanın en farklı ve ilginç mimari eserleri arasında yer alır. Kütüphanenin gece aydınlatmasıysa tam bir şölen tadındadır. Burası ülkede mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Aleksandrovsky Meydanı ve Oktyabrskaya Meydanı da şehirde gezilecek yerler arasındadır. Zaten ülke genel olarak şehir planlaması bakımından oldukça başarılıdır. Belarus Cumhuriyeti Ulusal Sanat Müzesi, ülke tarihi ve eserleri bakımından ziyaret edilmelidir. Belarus Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi de oldukça geniş koleksiyonlara ev sahipliği yapar. 377.918 parça eserin yer aldığı müzede kitaplar, değerli taşlar, silahlar, el yazmaları, belgeler ve daha pek çok kıymetli koleksiyon vardır. Ayrıca Francyska Skaryny Caddesi de gezilmeye değer yerler arasındadır. Cadde 11 km uzunluğunadır ve kentin ana damarıdır. Başkentte daha pek çok müze, kilise, farklı mimari örnekleri olan yapılar, parklar, saray ve anıtlar vardır.

Ülkede diğer ünlü bir şehir de Brest’tir. Rengarenk ve ahşap olan evleriyle ünlüdür. Şehrin sokakları bile tarihidir. Sırf bu nedenle bile görülmeye değerdir. Ayrıca şehirde Brest Kalesi ve Müzesi, Lenin Heykeli, Dünya Savaşı Anıtı, Brest Kent Parkı, Çalınmış Sanat Eserleri Müzesi de görülmeye değer yerler arasındadır. Ülkenin pek çok şehrinde çok sayıda kale, kilise, müze ve tarihi yapı bulunur. Ülkede bu yapılar arasında büyülenmemek elde değildir.

Belarus Yemek kültürü

Ülke mutfağı aslında tipik bir Rus mutfağıdır ancak ülke mutfağına Avrupa lezzetlerinin de katkıları olduğu görülür. Yemekler genelde et ağırlıklıdır ve yanlarında patatesle mantar oldukça sık kullanılır. Özellikle patatesin pek çok çeşidini görmek mümkündür. Ülkede yapılan et yemeklerinde, domuz eti sık kullanılır.

Güveçte kremalı et ve mantarla yapılan Machanka, ülkenin meşhur lezzetleri arasındadır. Krupenya isimli mantar çorbası da oldukça lezzetlidir ve meşhurdur. Pelmeni yemeği de denenebilir lezzetler arasınadır ve mantıya benzer. Yöresel yemekler arasında oldukça meşhur olan lezzetse Draniki’dir. Ülkemiz lezzetlerinden mücvere benzer. Ayrıca ülkenin milli içeceği de Kvas isimli alkolsüz malt içecektir.

Belarus ‘da Eğlence ve Festivaller

Ülkede gündüzleri oldukça sakin ve huzurlu bir yapı vardır. Şehirlerin güzelliği, şehir planlamasındaki düzen, ormanlık alanlar, parklar, müzeler, kültür ve sanat merkezleri ve daha pek çok şey ülkeyi masal tadında bir hale getirir. Tüm bunların yanı sıra ülkede eğlence kültürü de gelişmiştir. Gece kulüpleri oldukça aktiftir ve neredeyse sabaha kadar açıktırlar. Burada her zevke göre eğlence bulmak mümkündür.

Bunun yanı sıra ülkede oldukça sık festival düzenlenir. Turizme destek sağlamak festivallerin ana amaçlarından biridir. Turizme destek sayesinde pek çok festivale sponsor bulmak da zor olmaz.

Beyaz Rusya’da yapılan festivaller;

 1. Temmuz
 • Slavianski Bazaar/ Vitebsk kentinde düzenlenir. Yıllık düzenlenen bir festivaldir. Slav müzikle ilgili bir festival olup, festivale pek çok ülkeden katılım sağlanır. Oldukça ünlü bir festivaldir.
 1. Şubat
 • Grodno Uluslararası Sihirbazlık Festivali 
 1. Mart
 • Minsk Spring Tango Festival
 1. Nisan
 • Grodno Rock Music ve Bisiklet Festivali
 1. Eylül
 • Minsk Şeker Festivali 
 1. Ekim
 • Minsk Uluslararası Film Festivali

Belarus ‘da Alışveriş

Ülkede pek çok sokakta ve caddede mağazalar vardır. Genel olarak büyük alışveriş merkezlerinin bünyesinde çok daha fazla ürün bulunsa da ülkede küçük dükkanlar da yer alır. Ticaretin çok daha yoğun yapıldığı ve işletmesi devletin elinde olan yerler vardır. Bu alışveriş merkezlerinde fiyatlar daha uygundur. Nimiga, Sun ve Gum bu merkezlerdendir. Buralarda hem zengin bir ürün çeşitliliği vardır hem de fiyatlar uygundur.

Ülkede alınacak hediyelik eşyaların başında tahta yapımı bebek matruşka gelir. Bunun yanı sıra el yapımı eşyalar, dekor amaçlı kullanılan tabaklar alınabilecek hediyelikler arasındadır.

Belarus ’da Bilmeniz Gerekenler

Ülkede pek çok bölgede ahşap evler vardır. Özellikle ormanlık alanlar içinde yer alan bu ahşap köy evleri ülkede mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Ülke ekonomisi genel olarak tarım ve üretim ağırlıklıdır. Ülke genel anlamda oldukça güvenlidir ve Belarus halkı oldukça nazik insanlardır. Ülkede okuryazarlık oranı %99 seviyelerindedir. Resmi dil Rusça ve Beyaz Rusça’dır ancak halk Rusça ’yı daha fazla kullanır.

Ülkenin dini yüzde kırk dokuzlarda Ortodoks’tur. Ülkede inanmayan kitleyse yüzde kırk iki civarlarındadır. Ülkede Şehir yaşamı ve doğa iç içedir. Ülkenin neredeyse yarısının ormanlarla kaplı olduğu düşünüldüğünde bu durum oldukça normaldir. Sokaklar geniştir ve ülkede çok sayıda park vardır. Ülkede çalışan kadın sayısı erkek sayısından fazladır. Ayrıca ülke trafiğinde öncelik yayalarındır. Belarus, pek çok açıdan takdire şayan bir ülkedir.

Belarus önemli gün ve tatiller;

1 Ocak Yılbaşı/ 7 Ocak Ortodoks Noeli/ 8 Mart Kadınlar Günü/ 15 Mart Anayasa Günü/ 1 Mayıs Emekçiler Dayanışma Günü/ 9 Mayıs Zafer Günü/ 3 Temmuz Bağımsızlık Günü/ 25 Aralık Katolik Noel’idir. Ayrıca her sene eylül ayının ilk pazarında kutlanan Belarus Alfabesi Günü de vardır.

KATEGORİLER