Zümrüt Yeşili: Rize


Yeşil ve mavinin muhteşem uyumuna sahip, muazzam ormanları, tarihi kale ve köprüleri ile Doğu Karadeniz’in gözdesi Rize’yi yakından tanıyalım. Son zamanlarda kivi de yetiştirilmeye başlayan Rize’de, balıkçılık ana geçim kaynaklarından birisi. Türkiye’nin her köşesine ve dünyanın birçok yerine ihraç ettiği çayıyla bildiğimiz Rize’yi, sözü fazla uzatmadan daha detaylı bir şekilde inceleyelim.


Gezilecek Yerler  


Zil Kale: Rize’ye gittiğinizde muhtemelen sık sık duyacağınız ilçe Çamlıhemşin olacak. Şehrin neresinden bakarsanız bakın görebileceğiniz bu muhteşem tarihi yapı da Çamlıhemşin’de bulunup, tarihe ışık tutmaya devam ediyor.                                                                                                               


Ayder Yaylası: Yine Çamlıhemşin’de bulunan ve günümüzde popülaritesi gittikçe artmış olan Ayder Yaylası, birçok hastalığa şifa olan kaplıcalarıyla ünlü. Yeşilin her tonunun mevcut olduğu yaylada doğayla iç içe olabilir ve tertemiz havayı soluyabilirsiniz.                                                                      


Kaçkar Dağları: 1994’ten bu yana milli parklarımız arasında yer alan Kaçkar Dağları, birçok farklı etkinlik imkânlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin vazgeçilmezi olarak varlığını sürdürüyor. 


Yapılacak Aktiviteler


Rize yaylalarının doğal güzelliklerine yakından bakıp, daha iyi tanıma imkânı veren etkinlikler arasında, atlı doğa yürüyüşlerini mutlaka tercih etmelisiniz. Aynı şekilde bisiklet ve motosiklet turlarına katılabilir ve kendinizi gökyüzünde hissedebilirsiniz. Şehrin birçok yerinde göl ve dere bulunmasından dolayı balıkçılık öne çıkan aktiviteler arasında diyebiliriz. Tatlı su balıklarını avlarken oldukça keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Dağ ve doğa yürüyüşü konusunda dünyaca üne sahip Ayder Yaylası; şelale, göl ve ormanlarıyla nefesinizi kesecek bir cennet.


Yeme İçme 


Ülkemizin en özel lezzetlerine sahip Karadeniz mutfağı, bölgedeki her şehirde farklı yemeklerle karşımıza çıkıyor. Karadeniz ve yemek konusundan bahsederken elbette aklınıza balıklar ve özellikle de hamsi geliyor. Yöresel lezzetlerin çoğunda hamsi yer aldığı için, hamsili pilavı denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Besin değeri çok yüksek olan ve bölgeyi temsil eden temel gıda kaynaklarından karalahana da en çok tüketilen sebzeler arasında. Eşsiz lezzetlere sahip bu mutfağın yemeklerini yemeden Rize’den dönmeyin.


Konaklama


Rize yaylalarından oldukça sık bahsettik ve konaklama konusunda da en iyi seçeneklere bu yaylalarda ulaşabileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Şehir merkezinde ve turistik bölgelerde de farklı seçenekler mevcut. Bölgede turizminin gittikçe gelişmesinden dolayı otel sayısında ciddi bir artış yaşandı. En çok tercih edilen ve beklentilerinizi karşılayacak oteller arasında yer alan Gözde Apart, Keles Otel ve Otel Yalta’da; zümrüt yeşili doğanın tadını çıkarabileceğinizden ve tertemiz havayı soluyacağınızdan şüpheniz olmasın. Bazı oteller, tarihi yapıların restore edilmesi sonucu kurulmuş olup, farklı bir yer arayanlara da alternatifler sunuyor. Her bütçeye uygun konaklama imkânı veren otellerden, 300-3000 TL arasında bir bedel ödeyerek rahatlıkla faydalanabilirsiniz.


Alışveriş


Rize’de alışverişten söz ederken, dünyanın her yerine ihraç ettiği çayı anlatmadan geçmek olmaz. Başka bir şehirde göremeyeceğiniz çay bahçelerini gezdikten sonra, taptaze çaydan bol bol almanızı tavsiye ederiz. Yine kalitesiyle ve birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinen meşhur anzer balını, mutlaka deneyip almalısınız. Unutulmaz Rize gezinizden hatıra kalması için veya sevdiklerinizi mutlu etmek için, Rize’ye özgü bezden yapılan eşarplar, masa örtüleri, kemençe gibi hediyelik eşyaları alabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı 


İzmir, İstanbul şehirlerindeki gece hayatı kadar hızlı bir eğlence kültürü mevcut değil fakat yöreye özgü farklı eğlence mekânlarına rastlamak mümkün. Sevdiklerinizle eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız, Karadeniz ezgileriyle canlı müzik yapan mekânlara gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Sahilde bulunan Dr Vitamin Bar, sahil caddesinde bulunan Taka Bar ve Çamlıhemşin’deki Begi Pub, Rize’nin en ünlü eğlence merkezlerinden diyebiliriz. Yaz aylarında yapılan Rize Çay ve Turizm Festivali, Dünya Rizeliler Günü ve Kaçkar Altıparmak Yayla Şenlikleri’ne denk gelirseniz mutlaka katılın.  


Ulaşım


Karayolunu kullanacaklar, Türkiye’nin her yerinden kendi araçlarıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilecekleri gibi, birçok otobüs firmasından birini de tercih edebilirler. Şehirde havayolu ve demiryolu seçenekleri mevcut değil ama uçakla gelmek isteyenler önce Trabzon’a gelip oradan otobüsle Rize’ye geçebilirler. Şehir içinde 24 saat hizmet veren şehir taksilerine veya dolmuşlara, uygun fiyatlarla binerek Rize’yi rahatlıkla gezebilirsiniz.

KATEGORİLER