Zamanın Durduğu Tek Yer: Foça


İzmir’in kuzeydeki yeşil dağlarının eteklerinde yer alan Foça, uçsuz bucaksız mavisiyle huzur vadediyor. Halen Akdeniz foklarının yaşama alanı olan Foça, ismini de bu foklardan alıyor. Kendi denizi ve etrafındaki adaların açıklarında yaşayan foklar sebebiyle bu sahil ilçesinin adı Antik Çağ’da Phokia olsa da zamanla Foça olarak değiştirilmiş. Bu foklar aynı zamanda, her yaz düzenlenen festivaller için de önemli bir sembol.


Gezilecek Yerler


İnsanın dinginleşmesi için bulunmaz bir destinasyon olan Foça; ‘Yeni Foça’ ve ‘Eski Foça’ şeklinde ikiye ayrılıyor. Tarihin tozlu sayfalarında gezinmek isteyenler için Eski Foça doğru adres. Örneğin; bu sahil ilçesiyle özdeşleşen Siren Kayalıkları, burada yer alıyor. Adını aldığı fokların asıl yerleşim alanı da burası. Homeros Destanı’nda yer almasıyla bilinen kayalıklarda ise doğal yaşamı korumak adına denize girmek yasak. Ama o ambiyanstan etkilenmek için denize girmenize de gerek yok zaten. Eğer vaktiniz varsa, bu kayalıklarda güneşin batışına tanıklık etmenizi öneririz.


Aynı zamanda Antik Çağ’da iyon yerleşim alanlarından biri olan Foça’da, Athena Tapınağı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Milattan Önce 590-580 yılları arasında yaptırılan bu tapınakta, o dönemdeki hayatın izlerine rastlayabilirsiniz. Eski zamanlara ait bulgulardan bir diğeri de merkeze 2 km uzaklıktaki Şeytan Hamamı. Burası, Antik Çağ’da kayaların oyulmasıyla yapılan bir aile mezarı olarak biliniyor. 


Geçmişin en eski izlerini ise Foça’ya inen yokuşta bulabilirsiniz. Yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan tarihi yel değirmenleri, Top Dağı’nın üzerinde yer alıyor ve önümüzdeki yıllarda restore edilmeyi bekliyor. Yine de tüm bu olumsuzluğa rağmen fotoğraflarınızı bütün ihtişamlarıyla süslemeye hazır. Tarihin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ünlü ilçede, her biri, diğeriyle yarışacak güzellikte Foça Adaları’nı ziyaret etmeden gezinizi sonlandırmamalısınız. Silueti fok balığını andıran bu altı adanın en büyüğü, Orak Adası. Benzersiz turkuaz rengi deniziyle dalış tutkunlarının da uğrak mekânı. Görmenizi tavsiye edeceğimiz diğer beş adanın isimleri de şu şekilde; İncir Adası, Kartdere Adası, Fener Adası, Hayırsız Ada ve Metalik Ada.


Yapılacak Aktiviteler


Eğer yaz mevsiminde Foça’daysanız ve tarihi geziniz bitmişse, güneşin tadını çıkarmanın vakti gelmiş demektir. Foça’nın kendine özgü mavisinde güneşin tadını çıkarmak için en iyi plajlardan biri Hanedan Beach. Konaklama seçeneği de sunan bu mekânda, her yaş grubuna ait aktiviteleri bulmanız mümkün. Aynı zamanda dalış yapmak isteyenler için de güzel bir alternatif.


Yeme İçme


Üç bin yıldır denizcilikle uğraşan Foça ahalisi, mutfağını da deniz ürünleriyle süslüyor. Geniş bir meralık alana sahip olması sebebiyle buradaki balıklar doğal yolla beslenebiliyor. Bu da tabii lezzetlerine yansıyor. Ama Foça’nın en leziz balığı iri kaya barbunu. Her balık restoranında bulabiliyorsunuz. Nokta atış yapabilmeniz için size en popüler balık restoranları olan Fokai Balık Restoran ve Celep Balık Restoran’ını öneriyoruz. Lezzetli yemeklerinin yanı sıra güler yüzlü hizmetiyle de vazgeçilmezleriniz arasında yerlerini alacak.


Konaklama


Mavinin her tonuyla tanışabileceğiniz Foça’da konaklamanız için sınırsız alternatifiniz var. En ucuzundan en pahalısına çok sayıda otel seçeneği bulunuyor. İçlerinde, bütçe açısından en uygun ve orijinalliği açısından en eskisi ise Iyon Pansiyon. Şehir merkezine yakınlığı da büyük avantaj sağlıyor. Bu anlamda Foça Ensar Otel ve Foça Palas Pension da alternatifleriniz arasında olabilir.


Eğlence ve Gece Hayatı


Yaşınız kaç olursa olsun, geceleri Foça sizin için uyumuyor. Akşamları, sahil ve etrafındaki eğlence mekânlarında canlı performans sergileyen genç yetenekleri keşfedebilirsiniz. Beach club’larda ise sabahın ilk ışıklarına kadar eğlencenizi sürdürebilirsiniz.


Ulaşım


Türkiye’nin her yerinden Foça’ya kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Hangi yolu tercih ederseniz edin, Foça’ya ulaşmak için mutlaka İzmir Otogarı’na gitmeniz gerekiyor. Oradan da otobüsle Foça’ya geçiyorsunuz. Uçakla gidecekseniz İzmir’deki Adnan Menderes Havalimanı’ndan saat başı kalkan HAVAŞ otobüsleriyle otogara gidebiliyorsunuz.


Kendi arabasıyla Foça’ya gitmek isteyenler içinse bazı merkez uzakları şu şekilde:


İstanbul-Foça: 500 kilometre

Bursa-Foça: 360 kilometre

Ankara-Foça: 640 kilometre

İzmir-Foça: 70 kilometre

KATEGORİLER