Zamane Seyyahının Yeni Adresi: Hırvatistan


Adriyatik Denizi’ne komşu olan Hırvatistan bundan tam 20 yıl önce bağımsızlığını kazandı. Özgürlüğünü ilan eden bu ülke genç seyyahların da uğrak noktası oluyor. Hala yıllar süren savaşın izlerini göreceğiniz bu güzel ülkede keşfedilmeyi bekleyen birçok miras var. Hadi gelin, tarihi omuzlarında taşıyan Hırvatistan’ı daha yakından tanıyalım.


Gezilecek Yerler


Zagreb Katedrali: Hırvatistan turunuza ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri olan Zagreb’den başlayabilirsiniz. Ülkenin en yüksek yapısı olarak nitelendirilen Zagreb Katedrali neo-gotik mimarisiyle görmeniz gereken önemli yerlerden biri. Katedralin ön cephesinde bulunan saat, 1880’de yaşanan büyük deprem olduğundan beri hep 07.03 olarak gösteriyor.


St. Mark Kilisesi: Şehrin en değerli yapılarından olan St. Mark Kilisesi’nin çatı kısmında Hırvatistan, Slovenya ve de Dalmaçya Üçlü Krallığı’nı temsil eden üç bayrak simgesi bulunuyor. Gotik tasarımıyla dikkat çeken kilisede Jozo Kljakovic’in yaptığı tavan freskleriyse kesinlikle görülmeye değer bir tasarıma sahip.


Sponza Sarayı: Dubrovnik’te bulunan bu saray şehrin en gözde yapılarından biri. Yine Neo-Gotik mimarinin izlerini görebileceğiniz bu saray, üstünden birçok deprem geçirmesine rağmen hiçbir zarar görmediği için büyük ilgi görüyor. 16. yüzyılda inşa edilen saray daha öncesinde banka ve maliye olarak kullanılmış.


Dubrovnik Kalesi: Denizden 37 metre yükseklikte bulunan kale denizden gelen saldırılara karşı koymak için 1038 yılında yapılmış. Kaleye çıkıp şehrin muhteşem manzarasını kesinlikle seyretmenizi öneriyoruz.


Etnografya Müzesi: Split’te bulunan Etnografya Müzesi’nin her yerinde Rönesans ve Roma dönemlerinden kalma yapılar ve detaylar bulunuyor. Müzede yerel halka ait tarihi eşya ve kıyafetler sergileniyor. Sosyokültürel bir öneme sahip olan bu müzenin harikulade manzarasını kesinle kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.


Diocletianus Sarayı: Roma döneminden kalan bu sarayın ilginç mimari yapısı, ilk gördüğünüzde sizi de hayrete düşürecektir. 4. yüzyılda temelleri atılan, şehrin yarısı büyüklüğündeki saray, İmparator Diocletianus için yaptırılmış.


Brac Adası: Hvar’da “Bol Adası” olarak bilinen bu ada özellikle az aylarında inanılmaz kalabalıklaşıyor. Ada büyük bir plaja sahip ve çevrede birçok kafe ve pub var. Ada hakikaten de muhteşem manzarasıyla ülkenin tatil için en ideal yeri.


Yapılacak Aktiviteler


Hvar’da tekne turlarıyla masmavi bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Opatija’nın nefes kesen manzarası karşısında arkadaşlarınızla birlikte sandal turlarına katılabilirsiniz.  Zadar’da bulunan rafting ve trekking aktiviteleri ile adrenalini iliklerinize kadar hissedeceğinize şüpheniz olmasın. Başkent Zagreb’de şehrin merkezinde bulunan parklarda yürüyüş de yapabilirsiniz.


Yeme İçme


Hırvatistan mutfağı adeta henüz keşfedilmemiş bircennet. Čobanac yerel halkın sıklıkla tükettiği etli yahni yemeği. Hırvatlar çeşitli baharat ve soslarla süslenen bu yemek için her yıl birbirinden farklı festivaller düzenliyor. Ülkenin bir diğer önemli yemeği pršut jambon dilimlerinin kurutulmasıyla yapılıyor. Ülkenin ev yemeklerinden fuži ya da pljukanci makarnaları özel sosu ve mantar parçaları ile sunulan yöresel bir lezzet. Tatlı çeşitleriyle de zengin olan ülkede geleneksel Kremsnita tatlısı oldukça popülerdir. Hırvatistan yerel şaraplarını da mutlaka denemelisiniz.


Konaklama


Konaklama için en iyi oteller başkent Zagreb’de bulunuyor. Şehrin merkezine yakın Anastasia Suites otelinde kalmayı tercih edebilirsiniz. Zagreb’de otel fiyatları 250 TL’den başlıyor. Diğer şehirlerde fiyatlar 150 TL ile 500 TL arasında değişiyor. Tatil için gelecekler Brac Adası’ndaki plaj otellerinde kalabilir.


Alışveriş


Dönüşte mutlaka eve götürmeniz gereken çok özel hediyelik eşyalar var. Geleneksel el sanatları için başkenti ziyaret etmelisiniz. Dalmaçya bölgesinde lavanta esaslı yöresel kozmetik eşyaları bulunuyor. Pag adasında el dokuması kilimler satılıyor. Plavac Mali üzümlü şarabından da sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Hırvatistan’da gece hayatının en iyi olduğu yerlerin başında Dubrovnik’teki şarap barları, Split’teki caz kulüpleri ve Rovinj’deki publar geliyor. Şarap barlarına uğradığınızda geleneksel şaraplardan mutlaka tadın. Her sene temmuz ayında Zagreb Uluslararası Folk Festivali geleneksel müzik ve dans gösterileriyle birlikte misafirlerini ağırlıyor.


Ulaşım


İstanbul’dan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’e direkt uçuşlar var. Uçak yolculuğu ortalama 2 saat sürüyor. Zagreb’e direkt uçakla ulaşmak için biletinizi erkenden almanızda fayda var. Hemen şimdi Zagreb uçak bileti aratarak bütçenize en uygun olanı seçebilir ve online olarak satın alabilirsiniz.

KATEGORİLER