Yurtdışında Araç Kiralama Nasıl Yapılıyor


Yurtdışında Araç Kiralama Nasıl Yapılıyor? 

Bazılarınızın gözünü korkutabiliyor. Çünkü gideceğiniz ülkenin kurallarını bilmediğiniz için ciddi nedenler olabileceğini düşünüyorsunuz. Kuralları bilirseniz size ciddi vakit kazandırarak farklı deneyimler kazanmış olursunuz. Yurtdışında dikkat etmeniz kuralların başında ülkenin "trafik kuralları" gelmektedir. Her ülkenin trafik kuralları farklı olduğu için onu bilmek gerekir. Gideceğiniz ülkeye gitmeden önce mutlaka trafik kurallarına bakıp öğrenmenizi öneriyoruz. Yurtdışına giden birisi için elbette en çok ihtiyaç duyduğu şey araçtır. Yurtdışında kullanılan dolmuş, metro, taksi gibi ulaşım araçları çoğu defa kullanılmaktadır. Fakat rahat ve istenilen yere gidebilmek için otomobil daha faydalıdır. Çünkü; çoğu zaman gezen bir toplum yapısına sahibiz. O ülkenin güzelliklerini görmek isteriz. Yurtdışında araç kiralamak yapılabilecek en mantıklı bir şeydir. Hem maliyet bakımından daha tasarruflu olunabileceği gibi hem de ciddi zaman kaybı yaşamamak adına tercih edilme nedeni ile birlikte önemli yere sahip olmaktadır.


 T.C. Ehliyeti Yurtdışında Geçerli Midir?

Belki en çok sorulan soruların başında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyet ehliyetleri yurtdışında geçerli değildir. Fakat, ehliyetinizin yenilenmiş olması durumlarda, 6 aydan fazla uzun bir zaman yurtdışında oturma izniniz varsa bu durum farklılık gösterip değişir. O ülkede oturma izniniz çıktığı andan itibaren 6 ay boyunca Türkiye Cumhuriyeti ehliyetiniz geçerli olmaktadır. Fakat 6 ay bittikten sonra bulunduğunuz ülkenin ehliyetini almanız gerekmektedir. Yurtdışında araç kiralayıp araba kullanmadan önce mutlaka ehliyetinizin yanınızda bulunması gerekmektedir. Araç kiralamadan önce ehliyetinizi gösterip aracı kiraladığınız zaman, Türkiye’de ki gibi çevrilme durumunda ehliyetini göstermeniz gerekmektedir. Her ülkenin trafik kuralları farklı olduğu için, önce gideceğiniz ülkenin trafik kurallarını iyice benimsemek gerekmektedir. Her ülkenin araç kiralama fiyatı farklılık göstermektedir. Dolmuş, tren gibi ulaşım vasıtaları beklemeden, zaman kaybı yaşamadan araç kiralamak dezavantaj sağlamaktadır. Hem o ülkenin güzelliklerini görebilir hem de dilediğiniz kadar tur rehberine ihtiyaç duymadan gezebilirsiniz.


Kiralama Yaparken Dikkat Edilmesi Hususlar

Araç kiralamayı telefondan indirdiğiniz uygulamalarla yapabilirsiniz. Ya da Türkiye'de bulunan araç kiralama firmaları rent a car gibi firmalarla iletişime geçerek araç kiralayabilirsiniz. Karşı tarafa öncelikle kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. Kaç yıldır ehliyetinizin olduğunu, kaç yıldır araç kullandığınızı, herhangi bir kazaya karışıp karışmadığınızı belirterek karşı tarafa güven vermiş olursunuz. Bu faydalı bir durum olacaktır. Sadece tek ülke değil, farklı ülkelerde gitmek istiyorsanız kiralayacağınız uluslararası araç kiralama şirketlerini tercih edebilirsiniz. Bu araç kiralamayı erken yapmakta fayda var. Çünkü fiyat olarak daha uygun rakama gelmektedir. Son dakikaya kalırsanız fiyat iki katına kadar çıkmaktadır. Bazı araç kiralama şirketleri erken rezervasyon yapıldığında büyük indirip yapmaktadır. Havalimanından araç kiralamak pahalıdır. Fakat, erken araç kiralamak her zaman sizin için avantaj olacaktır. Bu sayede hem gideceğiniz ülkede zaman kaybı yaşamadan dolu dolu gezebilmeniz için size olanak sağlanmaktadır. Minimum 24 saat araç kiralayabilmeniz için sistem müsaade etmektedir. Araçlar kasko şirketleri tarafından sigortalanmaktadır.


En uygun yurtdışı araç kiralama fiyatları için Modatatil seyahat danışmanımızı arayabilirsiniz. Hem uygun fiyatlı yurt dışında araç kiralama hizmeti almış olursunuz, hem de güvenilir bir firmadan hizmet alarak kendinizi daha rahat hissedersiniz.

KATEGORİLER