Yunanistan’ın En Güzel Kasabaları


Yunanistan deyince akıllara hemen Atina ve Selanik gibi şehirler geliyor ancak o kadar saklı güzellikleri bulunuyor ki insan ben bugüne kadar neden buraları keşfetmemişim diye hayıflandırıyor. Daha fazla hayıflanmamak için bu sefer o saklı cennetleri ele alacağız. Yunanistan’ın en şahane kasabalarını inceleyeceğiz. Bakalım neresinde ne güzellikle saklamış bu ada ülkesi.

Kassandra Kasabası

Halkidiki ilçesinin en şahane kasabası olan Kassandra, tam anlamı ile tipik bir Rum kasabası.  Henüz keşfedilmeyen bu yere çok fazla turist gelmiyor. Özellikle Ege Bölgesi ile benzerliği evlerinden tutun da yemeklerine kadar pek çok yerde sizi evinizde hissettiriyor. Bir tarafta şahane bir plaj diğer tarafta yeşilin tonları ve sevecen insanlar var. İnsan pılı pırtıyı toplayıp buraya yerleşmeyi bile hayal ediyor. Sakin akşam yürüyüşleri, bol bol temiz hava içerisinde tam kitap okumalık bir yer.

Alexandroupoli (Dedeağaç Kasabası)

Zamanında küçük bir balıkçı köyü olan Dedeağaç giderek gelişen bir kasaba. Henüz doğal güzelliklerini kaybedip şehirler gibi beton yığınına gömülmesine az kalan yeri mutlaka değişmeden ziyaret etmelisiniz. Sahil kenarında, dalgalar eşliğinde saatlerce yürüyüş yapmak, sessiz sakin plajının tadını çıkarmak ve mükemmel bir hafta sonu kaçamağına uygun olan kasabada her şey çok ucuz. İstanbul’dan ulaşım için seçeneklerinizin olduğu yeri ziyaret listenizin en üst sıralarına yazmakta fayda var.

Samothraki, (Semadirek) Ada Kasabası

Henüz Türk turistlerin keşfetmediği bu şirin ada kasabası farklı milletlerden turistleri ağırlayan bir yer. Ancak ada halkı Türk turistleri de burada görmek istiyor bu nedenle kasabayı tanıtan pek çok Türkçe broşürler bile bastırılmış durumda. Edirne’nin Keşan ilçesine yakın bulunan ada kasabası hakkında adanın inlediğine dair söylentiler bile var. Hatta ne kadar doğru bilinmez ama ada inlediğinde Keşan’da hep hava bozulur diyorlar. Güzel kokulu elmaları ile ünlü olan kasabada şöyle birkaç gün kafa dinleyecek şahane plaj, lezzetleri tadacak şirin kafe ve restoranlar mevcut.

Meteora

Fotoğraf çekimleri için tercih edilen Meteora kelime olarak ‘’havada asılı’’ anlamına geliyor ve neden öyle denildiğini oraya gidince anlıyorsunuz. Kayalıkların üzerinde asılı duran bu yer insanın ağzını bir karış açık bırakacak cinsten çünkü bir tarafı uçsuz bucaksız bir uçurum. Yüksek kayaların üzerine inşa edilen manastırlar var ve insanın aklı bir türlü onların nasıl öyle kaya üzerine yapıldığını kavrayamıyor. Heyecan arayanların tercih etmesi gereken kasaba UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde çoktan yerini almış bir yer. Burayı gezmek için 2 gün ayırmak gerekir öyle bir gün yetmez.

Neos Marmaras, Halkidiki

Yine Halkidiki ilçesinde bulunan bu Neos Marmaras’da hayat o kadar ucuz ki, bırakın küçük bir tatil kaçamağını insan daha uzun süre burada kalmak istiyor. Yine şahane plajları nedeni ile sevilen Neos Marmaras, insanların saatlerce plajlarında eğlendiği sakin ve güzel bir yer. İster sokaklarda minik büfelerden yeme içme ihtiyacınızı karşılayın ister restoranlarını tercih edin. Konaklamada dâhil olmak üzere çok uygun ve her çiftin günlük hayattan uzaklaşması gereken şirin bir yer.

Xylokastro Kasabası

Corinth bölgesinde bulunan bu yer küçük ve şirin bir sahil kasabası. Atina’ya uzaklığı yaklaşık 2 saat olan kasaba pek çok antik kente de oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İnsan burada dolanırken kendini Yunanistan’da değil de küçük bir Ege kasabasındaymış gibi hissediyor. Pazar günleri kurulan pazarı, yemekleri ve insanları aynı biz gibi. Burada konaklayıp gün içerisinde yakın kasabaları gezme fırsatını yaratabilirsiniz. Berrak denizinde yüzmekse bambaşka bir keyif veriyor.

Sofulu / Soufli Kasabası

Türkiye sınırında bulanan bu kasaba, hem tarihi dokuları hem yeşillikleri ile mükemmel bir yer. Tarihi olarak bizim için de önemli gelişmelere şahit olan kasaba kültürümüze oldukça yakın. Osmanlı etkilerini görmemek imkânsız gibi bir şey, ayrıca burada gezilecek çok güzel müzeler bulunuyor. İnsan kendini o tarihi anın içerisinde hissedebiliyor. Adeta bir köy havasındaki yapısı ile insanın kafa dinleyebileceği ve birkaç günlüğüne de olsa gündelik sorunlarından uzaklaşabileceği şirin bir kasaba.

KATEGORİLER