Yılbaşını Yurt Dışında Kutlamak İçin 5 Neden


Her yılın sonunda başlayan yeni yıl heyecanı birçok kişiyi sararken yapılacak planlar listeleri uzadıkça uzuyor. Kimi zaman ufak bir kutlama yeterli olurken kimi zaman da yeni yıl coşkuyla karşılanmak isteniyor. Yeni umutların yeşerdiği, iyiliklerin dilendiği ve herkes tarafından dört gözle beklenen yeni yıl öncesi yapılan kutlamalar için bulunan birçok seçeneğin yanında bu yıl da farklılık olsun diyenlere yurt dışında yılbaşı kutlamak için birbirinden ikna edici nedenlerimizi sizler için sıraladık. Yeni yıla farklı yerler görerek, yeni lezzetler tadarak, yeni kültürler keşfederek girmek isterseniz hemen şimdi erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabileceğiniz yılbaşı turlarına göz atmanızı öneriyoruz.


Alışılmışın dışında bir gece yaşamak

Her yılbaşında yapılan aktiviteler hemen hemen birbirinin tekrarı niteliğinde olurken bu kez alışılmışın dışında bir gece yaşamak isteyenler için yurt dışında yılbaşı kutlamalarına katılmalarını öneriyoruz. Yurt dışında yeni yılı karşılayabilir, rutin programınızdan çıkarak farklı konseptler deneyebilirsiniz. Her yılbaşında gittiğiniz eğlence mekanları yerine Seine Nehri’nin kıyısında sakince oturup Paris manzarasında havai fişeklerin dansını izleyebilirsiniz. Eğer yılbaşında sakinlik bana göre değil diyenlerdenseniz, yılbaşı kutlamaları denince akla ilk gelen şehirlerden biri olan Berlin’de unutamayacağınız bir yılbaşı geçireceğinizin garantisini verebiliriz. Çeşit çeşit kutlamalar, yılbaşına özel aktiviteler ve konserlerle sabahlara kadar sürecek bir yılbaşı eğlencesi sizi bekliyor. Seçenekler bunlarla sınırlı kalmamakla birlikte her zevke hitap edecek türden birçok şehirde farklı konseptlerde yılbaşı eğlenceleri oluyor.


Vizesiz gidebileceğiniz 100’den fazla ülke var!

Yurt dışına çıkacak olanların en büyük soruları arasında vize alma işlemleri geliyor. Özellikle kısa tatiller için birçok kişi vize almaya erinirken yurt dışında yılbaşı kutlayacak olanların kısıtlı zamanların vize işlemi istemeyen ülkelerde benzersiz bir yurt dışı yaşama deneyimi bekliyor. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere mesafe olarak Türkiye’ye yakın konumda bulunan birçok vizesiz gidebileceğiniz ülke var. Sabah uçağa binip, 1-2 saatte ulaşabileceğiniz bu ülkelerde bu seneki yılbaşı kutlamalarınıza renk katabilirsiniz. Özellikle Ukrayna’nın bu konuda başı çektiğini söyleyebiliriz. Karların altında renk renk ışıklarla süslenen sokaklarda içinizi ısıtacak bir yılbaşı kutlayabilirsiniz. Vize işlemi istemeyen diğer ülkeler arasında ucuz mu ucuz Sırbistan ve bütçe dostu Makedonya da yer alıyor. Eğer yılbaşı kutlamalarının ardından vaktiniz varsa biraz daha uzaklaşıp Japonya’ya kadar uzanabilirsiniz. Her kültürün farklı özelliklerini yansıtan kutlamalarda seçim tamamen size ait. Avrupa, Amerika, Asya ve Okyanusya’da birçok ülkeyi vize işlemleriyle uğraşmadan ziyaret edebilirsiniz.


Yeni lezzetler tatmak

Her ülkenin kendine ait bir mutfağı ve neredeyse hepsinin de yılbaşı akşamlarına özel yemekleri bulunuyor. Bazı ülkelerin yemekleri birbirini andırsa da esasında hepsinin kendine özgü bir tadı bulunuyor. Yeni yıl kutlamalarının baş tacı olan yılbaşı yemekleri sofralarda çeşit çeşit yerini alıyor. Kadehlerin yeni yılın şerefine kalktığı sofralarda, ana yemeklerden tatlılara birçok lezzetin sunulduğu ülkelerin mutfaklarında eşsiz lezzetler oluyor. Almanya yılbaşına özel üzümlü kekleriyle, Polonya bizim mantı olarak bildiğimiz ama onlarda Uszkayla olarak geçen lezzetiyle, Romanya mozaik bir keki andıran dilimlenmiş tatlı ekmeğiyle, Japonya’da yılbaşına özel hazırlanan osechi ryouri farklı sunumuyla yılbaşında ziyaretçilerine sıra dışı bir deneyim yaşatıyor.


Yeni insanlar tanımak

Yeni bir yıla başlarken başka bir ülkede yeni insanlar tanıyarak kutlamak, kimisine çok cezbedici gelmese de birçok maceraperestin ilk tercihlerinden biri oluyor. Herkesin ortak bir sevinçte birleştiği yeni yıl kutlamalarında kültürden kültüre değişiklik gösteren durumlar olsa da bu kutlamalar birçok insanı tek bir çatı altında toplamayı başarıyor. Yeni insanlarla tanışmak sanıldığı kadar zor olmamakla birlikte Yeni Zelanda, Avusturalya, Kanada ve İrlanda halkının sıcakkanlılığı ile bilindiği ayrıntısını da söylemeden geçmeyelim.


Yeni kültürler keşfetmek

Yeni yıl coşkusu her ülkede hemen hemen aynı heyecan ve coşkuyla kutlansa da her ülkenin yeni yılı karşılama ritüelleri ve kültürleri birbirinden tamamen farklı olabiliyor. Değişen kültürler yemeklerden eğlence anlayışına kadar etkili olurken özellikle yılbaşında bazı ülkelerin kendilerine özgü gerçekleştirdikleri ritüeller sizi bambaşka dünyalara götürüyor. Yılbaşında geleneklerine oldukça bağlı yerler bulunuyor ve bu yerlerde gece kademe kademe ilerleyebiliyor. Bazense eğlencenin dozunun çok yüksek olduğu yerlerde çok farklı bir eğlence anlayışı ile karşılaşabiliyorsunuz. Tamamen tercihlere kalmış bu seçeneklerde yeni bir kültüre tanıklık etmek, onlara ait birçok detayı öğrenmek ise yılbaşı kutlamalarında vazgeçilmez anlar arasında yer alıyor.

KATEGORİLER