Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler


Masal tadında manzaralara şahitlik etmek istiyorsanız muhteşem doğası ve tertemiz havasıyla Yeni Zelanda sizleri bekliyor. Birçok küçük adadan oluşan ülke için ‘’Pasifik’in cenneti’’ yakıştırması yapılıyor. Beyaz bulutların altındaki harika sahillerini, yeşilin bin bir tonuna bürünmüş, balta girmemiş yağmur ormanlarını, buzullarını ve mağaralarını keşfetmeye doyamayacağınız bu 4 milyon nüfuslu ülke, doğal güzelliğinin yanı sıra sakin bir yer. Eylül ve mart ayları arasındaki bir tarihte giderek ilkbahar ve yaz ortamını yaşayabileceğiniz Yeni Zelanda’da kendinizi huzurun, konforun ve maceranın zirvesinde hissedeceksiniz.Hobbit Köyü (Hobbiton)


Matamata kasabasında bulunan Hobbit Köyü, Auckland şehrinden araba yolculuğuyla 2 saat uzaklıkta yer alıyor. Yüzüklerin Efendisi filminin çekimlerinin gerçekleştiği yerin üne kavuşma hikayesi film ile birlikte eş zamanlı olarak ilerlemiş. 1998 yılında film ekibi tarafından keşfedilen bu alanın civarında yol, bina ve elektrik kablolarının bulunmayışı yapımcılara her şeyin gerçekçi görünmesi için detaylı çalışma imkanı veriyor ve birbirinden güzel 39 Hobbit evi oluşturuluyor. 2002 yılından itibaren bölgenin turistik alanlarından biri haline gelen Hobbit Köyü’nü civarda gerçekleştirilen turlar ile gezebiliyorsunuz. Yeşil Ejderha Çanı, Çift Kemerli Köprü, Su Değirmeni ve Party Tree köyün içinde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.


Fiordland Ulusal Parkı


Yeni Zelanda’da yer alan 14 milli park arasında en büyüğü olan Fiordland Ulusal Parkı, ülkenin güneybatısında konumlanıyor. Devasa buzulların erimesiyle meydana gelen ve görenleri kendine hayran bırakan parkın manzarası başka bir gezegene geldiğinizi düşündürecek kadar güzel. Birçok bitki ve diğer canlı türlerinin habitatı durumundaki park doğa sevgisini tırmanma tutkusu ile birleştirmek isteyenler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer. İçerisinde birçok fiyordun bulunduğu bu başka ‘’gezegen’’e tur aracılığıyla ulaşmak isteyenler için fiyatlar 35 avro ile 150 avro arasında değişkenlik gösteriyor.


Sky Tower


Auckland şehrinde bulunan Sky Tower, şehrin en önemli sembolünü oluşturuyor. Adeta kuş olup yeryüzünü izlemek isteyenler için inşa edilmiş olan bu yapı 328 metre bir yüksekliğe sahip. Muhteşem manzarayı 306 derecelik bir açıda gözlemlemek için TV kulesini ve salonu dönen lüks bir restoranı bünyesinde barındıran bu yapıda aynı zamanda gözlem güvertesinde skywalk deneyimi yaşayabilirsiniz. Asla kaçırmamanız gereken bu eşsiz deneyime katılmak için yetişkinlerden 29 dolar, 6-14 yaş arası çocuklar için 12 dolar, öğrencilerden ise 20 dolar giriş ücreti talep ediliyor. Kalabalık gruplar için elbette daha ekonomik seçenekler de mevcut.


Wellington Cable Car


100 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Wellington Cable Car, kabloya bağlı bir vagon ile sizi yerden yükseğe götüren nostaljik bir araç. Her 10 dakikada bir seferleri gerçekleşen ve görünümüyle Taksim’deki Tünel’i hatırlatan bu tarihi araç sizi bir tepeye ulaştırarak Wellington şehrinin manzarasını daha yüksek bir noktadan izlemenizi sağlıyor. Çıktığınız bu tepede Botanik Bahçesi’nin içinde dolaşarak maceranıza farklı bir hava katacağınıza emin olabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu nostaljik gezinti için çok uygun bir meblağ ödeyerek keyfin doruk noktalarına ulaşabilirsiniz.


Waitomo Mağaraları


Ülkedeki Kuzey Adası’nın North King Country bölgesinde yer alan ve turistik bir bölge olarak ön plana çıkan Waitomo Mağaraları kalkerli bir arazide yumuşak kireç taşı ile akan yeraltı sularıyla oluşan bir doğa harikası. Sezonun her döneminde binlerce turistin akın ettiği bu mağarayı yerinde gözlemlemek için 3 kilometreyi aşan bir yürüyüş parkurunu tamamlamanız gerekiyor. Ardından tekne turlarına katılarak masmavi berrak suların üzerinde süzülebilirsiniz. Özellikle yeraltı nehirleri ve labirentlerden meydana gelen Yıldız Kurdu Mağarası’nın verdiği hazzı yerinde yaşamadan buradan ayrılmayın.


Bay Adaları


Yeni Zelanda’nın kuzeyindeki Whangarei kentine 60 km uzaklıkta olan Bay Adaları, 144 adadan meydana gelen bir doğa harikası. Bu adaların içerisinde deniz keyfini sınırsızca yaşayabileceğiniz plajlar ile karşılaşıyorsunuz. Adalarda tekne turları, adayı keşif turları, doğa yürüyüşleri ve su sporları revaçta olan etkinliklerin bir kısmını içine alıyor. Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği bu muazzam bölgede özgürlüğü iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Ömrünüzün son deminde dahi hatırlayacağınız güzel anılar için Bay Adaları’nı kesinlikle keşfetmelisiniz.

KATEGORİLER