Yeni Delhi’de Gezilecek Yerler


Yeni Delhi’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Yeni Delhi Hindistan'ın başkenti 18 milyon nüfusu ile ülkedeki ikinci büyük merkezdir. Yeni Delhi’nin tarihi M.Ö 600'lü yıllara dayanmaktadır. Yeni Delhi dikkat çeken caddeleri, görkemli kaleleri ile tam bir metropoldür. Zenginlik olarak da Hindistan'ın en şık ve modern şehridir. Zira buradaki kesim Hindistan'daki başkanların, bakanların yaşam alanlarıdır. Gezilecek yerleri açısından kategorilere ayrılan Yeni Delhi tarihi binaları ve sokakları ile şık alışveriş merkezleri ile gecesiyle gündüzüyle farklı farklı görüntüler çizer. Yeni Delhi tarihi bakımdan, sanat bakımından oldukça geniş yelpazede gezip görülecek yerleri kapsamaktadır


Delhi'de Tarih ve Sanat Turu

Yeni Delhi de gezilecek yerler tarihi yapıların yanı sıra alışveriş yapmak ya da bazı yerleri yakından tanımak için türlü alternatifleri olan bir şehirdir. Ancak şehirde trafik büyük bir sorun olduğundan planlı hareket etmekte yarar vardır. Sanatın her dalını sergileyen insanlarla karşılaşmak mümkündür. Şehrin kültürü açısından dikkat çeken kuşkusuz tarihi yerleridir. Eğer tarih meraklılığı varsa Yeni Delhi gezip görülecek yerler listesinde yerini almalıdır.


Yeni Delhi de gezilecek yerler arasında Kırmızı Kale olarak adlandırılan The Red Fort başta gelir. Burası kırmızı taşlardan yapılmış, yapının içinde küçük bir çarşısı bulunan, özel törenler için kullanılan bir yerdir. Lotus Tapınağı en çok ziyaretçi çeken yeridir. Burada dini hiçbir obje ya da resim yoktur. Bu tapınağın dikkat çeken yönü görkemli kubbesidir. Mimari açıdan son derece estetik özelliktedir. Hindu Tapınağı; 70 metre yüksekliğinde Yeni Delhi'de gezilecekler listesinde olması gereken yerdir. Jama Camii en büyük camilerinden biridir. Delhi Manzarası nefes kesici boyuttadır. Akshardham Tapınağı, Gandhi Smriti görülecek diğer yerleridir. En büyük müzesi olan Ulusal Müze Hindistan tarihini yansıtmaktadır.


Delhi'de Yemek Kültürü

Bu mutfakta acıdan tatlıya ya da ekşiye kadar her çeşit lezzetle tanışmak mümkündür. Hint yemeklerinde baharat çok kullanılır. Vejetaryenler için de zengindir. Delhi insanı yaşam enerjisini yüzlerine yansıtmış topluluklarından oluşur. Bu keyifle de sıra dışı lezzetler  sunarlar.


Yeni Delhi turu sadece tarihi ve sanatsal açılardan bir yer değildir. Ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil yaşatır. Gezilecek alternatif yerleri çok fazladır. Cıvıl cıvıl renklerin hâkim olduğu, kalabalık karmaşasına rağmen enerjisi ile insanı alıp götürebilecek özelliğe sahiptir. Geleneksel özelliklerinin yanı sıra alışveriş keyfinden de ödün vermeden eski ve yeninin bir karması yaşanır. Burada geçen boş bir saniye olmaz. Hindistan denildiğinde kuşkusuz akla ilk gelen Hint kınasıdır. Hindistan sınırları içinde olan biri için de kına yaptırmamak olmazsa olmazdır.


Yeni Delhi ve Lodi Bahçesi

Lodi bahçesi bir şehir parkıdır. Çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Şah Muhammed’in mezarı mevcuttur. Peyzajı rengârenk çiçeklerle ve tarihi birçok yapısıyla bir görünüm kazanmıştır. Yeni Delhi de gezilecek önemli noktalarından biridir.


Yeni Delhi denildiğinde büyüsüne kapılacak bir başka yer ise Taç Mahal'dir. Hindistan'ın en gözde yeridir. Muhteşem mimarisi mutlaka ama mutlaka görülmeye değerdir.

KATEGORİLER