Yemyeşil Bir Vaha: Trabzon


Karadeniz Bölgesi'nin kıyı kesiminde yer alan ve coğrafi açıdan küçük bir yüz ölçümüne sahip olan Trabzon, dağlık ve engebeli bir arazi üzerinde bulunuyor. Şehrin yarısından fazlası tepelerden oluşuyor. Engebeli tepelerin birleşerek oluşturduğu vadiler, yağmur sularının ve diğer su kaynakların akarsu oluşturmasına neden oluyor. İşte sizler için hazırladığımız ayrıntılı Trabzon gezi rehberi:


Gezilecekler Yerler


Gezilecek yer deyince İçinizden "Uzungöl" dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Trabzon'un nefes kesen güzelliklerinden birçoğunu geriden bırakan tabiat harikası Uzungöl, doğal güzellikleri ve mis gibi havasıyla Trabzon'da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Buraya giderseniz kesinlikle birkaç gün kalmanızı ve gün doğumu ile birlikte uyanıp mis gibi havayı içinize çekerken güneşin doğuşunu seyretmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanında Sümela Manastırı'nı gezmeden, görmeden Trabzon'dan ayrılmayın. Trabzon'un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı kentin en çok turist çeken bölgesi olarak kayıtlara geçiyor.


Yapılacak Aktiviteler


Karadeniz’e gelmişken Sümela Manastırı, Maçka ve Uzungöl’ü mutlaka gezin çünkü bu güzellikleri bir daha görmek ne zaman nasip olur bilemezsiniz. Bunun yanında Karadeniz’in güzel yanlarından biri de genişçe uzanan serin yaylalara sahip olması. Size yapılacak listesinde bu yaylalardan birkaçının ismini söylüyoruz. Siz de not alın ve doğruca yaylalara… Enfes yaylalardan birkaçı olan Lapazan Yaylası, Mavura Yaylası, Çakırgöl Yaylası ziyaret için sizleri bekliyor. Ayrıca Trabzon’da yapılacak en keyifli aktivitelerden biri de yayla şenliklerine katılmak, bunu da söylemeden geçmeyelim!


Yeme İçme


Sizler için Trabzon'un en leziz yemekleri hakkında küçük bir liste hazırladık. Size de bizimle birlikte bu listede yazılanları not almanızı tavsiye ediyoruz. Trabzon'a gelip de meşhur "Akçaabat Köftesi” yememek olmaz. Tamam yiyelim de nerde yiyelim dediğinizi duyar gibiyiz. Bizden duymuş olmayın ama Cemil Usta Akçaabat Köfteci bu işte tek kelimeyle bir numara. Daha önce yediğiniz bütün köfteleri unutturacak lezzete sahip Akçaabat köftesini bir kez yedikten sonra Trabzon’dan ayrılmak istemeyeceksiniz. Karadeniz'in meşhur yiyeceklerinden olan kuymak, Sümela Manastırı'nın yakınında bulunan Sümer Restoran Trabzon'da kuymak yiyebileceğiniz adresler arasında ilk sıralarda bulunuyor.


Karpi Pide, Trabzon'un bol tereyağlı ve leziz bir pide çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Tereyağlı ise çok yoğun ve ağırdır diye düşünmeyin zira yedikçe yemek isteyeceksiniz. Duvarlarda elle yemenizi tavsiye eden yazılara kulak vererek karpi pidenin tadını çıkarın. Tüm bunlar elbette ki içeceksiz olmaz değil mi? Tabi ki de Karadeniz'in vazgeçilmezi, ülkemizde hemen hemen herkesin damak tadına uygun tek içecek olan "çay" şimdi sizi saygıyla selamlıyor.


Konaklama


Trabzon’da konaklamanın tadı şüphesiz ki enfes bir manzarayla çıkar. Balkondan manzaraya karşı çaylarını yudumlamak isteyenler için birkaç önerimiz bulunuyor. İlk olarak Aksular Otel’i tercih edebilirsiniz. Gecesi 200 TL civarı olan bu otel size güzel bir Trabzon şehir manzarası sunuyor. Bunun dışında Aypart Otel, Otel Demirgrand ve Karayel Otel de tercihleriniz arasında yer alabilir.


Alışveriş


Trabzon’da hediyelik eşya yelpazeniz o kadar geniş ki ne alacağınıza karar veremeyebilirsiniz. Bunun için çarşı çarşı dolaşabilirsiniz. Biz sizin işinizi kolaylaştırmak adına ufak birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Tatlı severlere Trabzon’un ünlü beton helvasını, giyim kuşam sevenlere Trabzon’un olmazsa olması peştamal, keşan ve şan alabilirsiniz. Takı ve süs eşyaları seven yakınlarınız içinse hasır bilezik, telkâri usulü dokuma eşyalar yardımınıza koşuyor.


Eğlence ve Gece Hayatı


Trabzon’dan bahsediyorsak ve konu eğlenceye gelmişse size Trabzon’da yapılan çok güzel eğlence ve şenliklerden bahsetmemiz gerekiyor. Her yıl mayıs ayının 6. günü baharın gelişini kutlamak adına yapılan Hıdırellez Şenlikleri, 29-30 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Fındık ve Karayemiş Festivali, 20-22 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen Beşikdüzü Kültür Sanat Ve Deniz Festivali, temmuz ayının ikinci pazar günü yapılan Demirkapı Soğuksu Şenlikleri ve daha birçoğuyla Trabzon gezinizi en güzel şekilde taçlandırabilirsiniz.


Ulaşım


Trabzon’a ulaşımınızı Türkiye’nin hemen her yerinden otobüs ve uçak ile sağlayabilirsiniz. Bunun yanında özel aracınıza atlayıp da gelebilirsiniz. Uçakla gelecekler İstanbul aktarmalı ve Trabzon Havalimanı varışlı seferlere göz atabilir. Trabzon uçak biletinizi çok uygun fiyata almak istiyorsanız, önceden araştırma yapmanızı ve erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmanızı öneriyoruz.

KATEGORİLER