Vizesiz Uçabileceğiniz Ülkeler


Umuma mahsus pasaportlara vize vermeye yetkili yabancı büyükelçilik ve konsolosluklar görevlidir. Genelde bir ülkeye giriş ve çıkışlarda vize uygulaması isteyen ülkelerde vize alınması zorunludur.


Ülkeler arası seyahatlerde daha önceden diplomatik koşullar altında gerçekleştirilen anlaşmalar kapsamında vize verilmektedir. Fakat bazı durumlarda bu anlaşmalara gerek kalmadan da vize almadan da seyahat etmek mümkündür. Avrupa Birliğine üye ülkeler arası seyahatlerde vize uygulaması ve zorunluluğu yoktur. Fakat Türkiye Cumhuriyet vatandaşlarının seyahatlerinde vize uygulaması zorunludur.


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen yine A.B üyesi bir ülkede oturma izni olan ve sürekli olarak orada yaşayan kişilerinde vize almadan bazı ülkelere seyahat etmesi mümkündür. Almanya gibi ülkeler sınırları içerisinde yaşayan Türk veya Türk uyruklu diğer vatandaşlara vize uygulamaz.


Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan veya diğer ülkelerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerden umuma mahsus pasaport sahipleri 67 farklı ülkeye vizesiz gidebilmektedir. Brunei Darussalam ve Yemen’de vize uygulamalarının kaldırılmasına yönelik görüşmeler yapılan ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca 30 farklı ülkede kapıda vize alınabilmekte ve 8 farklı ülkede internet üzerinden online işlemler aracılığı ile vize vermektedir.


Sonuç olarak umuma mahsus pasaport sahipleri 101 farklı ülkeye vizesiz veya kapıda vize işlemi ile uçabilirken, hususi pasaport sahipleri 146 ülkeye vizesiz, 9 ülkeye de kapıda vize alarak ziyaret edebilmektedir. Hizmet pasaport sahiplerinde ise 156 ülke, diplomatik pasaport sahipleri ise 164 ülke vizesiz ziyaret edebilmektedir.


Türkiye Cumhuriyeti Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından 15 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan T.C vatandaşlarının vizesiz olarak uçabileceği ülkeler


Andora, Arjantin, Arnavutluk, Bahama, Barbados, Belarus, Belize, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Dominika, Ekvator, El Salvador, Fas, Fuji, Filipinler, Grenada, Guetemala, Gürcistan, Honduras, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kolombiya, Güney Kore, Kosova, Kosta Rika, K.K.T.C, Lübnan, Makau, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Moğolistan, Moldova, Monako, Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay Peru, Rusya, Saint Christopher, Saint Lucia, San Marino, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Suriye, Swaziland, Şili, Tayland, Trinidad, Tunus, Tuvalu, Ukrayna, Uruguay, Ürdün’dür. Ayrıca kapıda vize uygulaması bulunan ülkeler ise Azerbaycan, Doğu Timor, Ermenistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya, Katar, Kenya, Kuveyt, Sri Lanka, Sudan, Tayvan, Umman, Zambiya olarak sıralanabilir.


Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelere turlar hakkında Modatatil web sitesinden bilgi alabilir ve vize işlemleri içinde yine vize danışmanımızdan destek alabilirsiniz.

KATEGORİLER