Venedik’te Yapılacak Aktiviteler


İtalya’nın büyüleyici şehri Venedik, her insanın ömründe bir kez de olsa görmesi gereken nadir şehirlerden sadece bir tanesi. Sular altındaki görüntüsü, labirent gibi sokakları, insanı büyüleyen manzaraları ve şahane lezzetleriyle her yaştan kişinin gönlünde taht kuran Venedik’e yolunuz düşerse mutlaka yapılmalı denilen aktiviteleri bu yazımızda bulabilirsiniz.


Grand Canal (Büyük Kanal)’da tekne turuna çıkın


3800 metre uzunluğunda olan ve şehrin ana hattı sayılan büyük kanalda tur yapmadan şehirden ayrılmak mümkün değil. Önemli noktaları ve çevre adaları birbirine bağlayan bu kanalda eşsiz deneyimler yaşamak oldukça hoşunuza gidebilir. Gideceğiniz bölgeye göre gondol, su taksi, özel bot ve deniz otobüsleri bulunuyor. Kanal boyunca yaklaşık 170 tane tarihi doku var. Kiliseler, meydanlar, farklı amaçlarla kullanılan önemli binalar ve zenginlerin evlerinden oluşan yapıların hepsini kanalda yapacağınız bir gezinti sonucu görebiliyorsunuz. Genel hatlarla Venedik’i keşfetmek için özellikle kalabalık olarak binilebilen ulaşım türlerini seçmelisiniz. Diğerleri hem yüksek fiyatlı hem de dar sokak keşifleri için gondolları kullanacağınız için kanal turunun tadını büyük taşıtlarla çıkarmakta fayda var. Video ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız, şehri su üzerinden izlemenin bambaşka bir keyif olduğunu anlayacağınız büyük kanal turunu seyahat aktivitelerinizin ilk sırasına yazmalısınız.


Suso Gelatoteca’da dondurma yiyin


Şöyle sıcacık havaların vazgeçilmezi olan dondurmalardan tatmayı sevenler hemen San Marco 5453 caddesindeki Suso Gelatoteca isimli dondurmacıya gitmeli. Venedik’e özgü onlarca dondurma çeşidini bulabileceğiniz yer, şehrin önemli noktalarından biri. Ara sokakta bulunması veya küçük bir yer olması lezzetine hiçbir engel oluşturamamış hatta çoğu zaman önünde uzun dondurma kuyrukları bile oluşuyor. Hem güler yüzlü personeli hem de oldukça hijyenik ortamıyla da birleşince sabit müşterileri dışında da ününü duyanın akın ettiği yere uğrayıp birkaç farklı dondurmayı tatmadan şehirden ayrılmayın.


Operayı La Fenice Tiyatrosu’nda yeniden keşfedin


Adım başı sanatsal bir aktiviteyle karşılaşacağınız bu şehirde büyüleneceğiniz kesin, fakat sanata olan aşkınız diğerlerinden bir tık öndeyse kesinlikle La Fenice Tiyatro binasına uğramalısınız. Eğer size uygun saat diliminde bir etkinliğe denk gelirseniz sakın kaçırmayın. Zamanınız kısıtlı ise büyüleyici mekânı da gezerek olağanüstü ortamın tadını çıkartın. Venedik’in en eski ve büyük tiyatrosu Campo San Fantin caddesinde bulunuyor ve saat 09.30-18.00 zaman aralığında birbirinden güzel oyun ve organizasyonları görebiliyorsunuz.


Osteria Alla Ciurma’da eşsiz şarapları tadın


Şaraplarıyla da oldukça ünlü olan İtalya’nın enfes şehri Venedik’te şarap tatmamak büyük eksiklik olur. Günün yorgunluğunu güzel bir akşam atıştırması ve şarap eşliğinde atmak için en sık uğranan yerlerden biri olan Osteria Alla Ciurma restoranına uğramalısınız. Birbirinden leziz şarapları ve uyumlu atıştırmalıklarıyla her daim tıklım tıklım olan yere gidip hemen şahane kırmızı şarap Amarone’yi denemelisiniz. Yanına da enfes atıştırmalık cicchetti söyleyin. Calle Galeazza’da bulunan bu mekânın ahşap ve samimi dekorları da hoşunuza gidecek. Rialto Köprüsü’ne yakın olması da ziyaretçilerin ilgisini çekerken fiyatların makul olası da yüzünüzü güldürecek.


San Marco Meydanı’nda her detayı keşfedin


Dünyanın en güzel meydanları arasında bulunan San Marco, kelimenin tam anlamıyla insanın başını döndüren bir yer. İnsan nereyi inceleyecek nereyi fotoğraflayacak şaşırıp kalıyor. Adım attığınız her yerde tarihi bir doku var ve bu meydanda gezmeden şehri fethetmiş sayılmazsınız. 9. yüzyıldan kalma San Marco Bazilikası, 99 metre yüksekliğiyle Aziz Mark’ın Çan Kulesi, dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği Correr Müzesi, 15.yüzyıla ait Torre dell’Orologio ya da diğer adıyla St. Mark’ın Saat Kulesi meydanda keşfetmeniz gereken önemli yapılar arasında bulunuyor.


Murona Adası’na bir çıkartma yapın


Şehrin önemli el işçiliklerinden biri sayılan cam işçiliği için Murona Adası’na gitmek gerekiyor. Olağanüstü tasarımlara imza atan ustaların atölyeleri burada bulunuyor. Hemen birinden içeriye girip, işçilikleri hakkında fikir almak ve beğendiğiniz tasarım ürünleri hediye amaçlı satın almak için çok uygun olan adaya deniz araçlarıyla gidiliyor. Fondamente Nove’dan kalkan 12 numaralı deniz taşıtına binip 10 dakikada bu adaya ulaşabilirsiniz.

KATEGORİLER