Vahşi ve Güzel: Namibya


Afrika’nın en ilginç ülkelerinden biri olan Namibya, uçsuz bucaksız çölleri, bu çölleri dev dalgalarıyla döven Atlantik Okyanus’u ve karşısında tüylerinizi diken diken edecek yemyeşil savanalarıyla eşsiz bir ülke. Namib Çölü’nün kızıl kumları arasında kendinizi kaybedeceğiniz Nabimya’da az sayıda insan bulunmasına rağmen oldukça dost canlısı oldukları söylenebilir.


Gezilecek Yerler


Namibya seyahatinize başlayacağınız en iyi nokta başkent Windhoek. Başkent olmasına rağmen küçük bir yüz ölçümüne sahip olan Windhoek’in en ilginç özelliği, şehirdeki yolların adlarını sanatçılardan almış olması. İlginç mimari yapılarıyla göz kamaştıran Windhoek’te Namibya Craft Centre’a uğrayan turistler ahşap oyma sanat eserleriyle adeta büyüleniyor.


Etosha Ulusal Parkı ve Namib Naukfult Ulusal Parkı ziyaretçilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Afrika’nın en büyük üçüncü ulusal parkı olan Etosha’da birbirinden güzel fillere, zebralara, zürafalara, kısacası vahşi yaşama rastlayabiliyorsunuz. Namib Naukfult Ulusal Parkı ise Namib Çölü’nü de içinde bulunduruyor. Solitaire, Sesriem ve Dead Vlei de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.


Yapılacak Aktiviteler


Namibya yüz ölçümü bakımından Türkiye’den büyük olsa da yalnızca 2.5 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Bu da Namibya’daki yerleşim yerlerinin birbirine uzaklığını gözler önüne seriyor. Bir yerden bir yere gitmek bazen saatler hatta günler alsa da gezilecek ve görülecek çok fazla yapı ve doğal güzellik bulunuyor.


Namib Çölü’nün yanı sıra özellikle ülkedeki ulusal parklar her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor. Ayrıca, hayatlarını hala ilkel şartlarda sürdüren sevimli kabile Himba’yı da ziyaret edebilir, yaşam koşullarına dair izlenimler elde edebilirsiniz.


Yeme İçme


Namibya’da özellikle av bölgesi olan yerlerde antilop, ceylan ve diğer av hayvanlarının etleri tüketiliyor. Bazı yerlerde buffalo, hatta zürafa eti dahi yenebiliyor. Atlantik Okyanus’una kıyışa olması sebebiyle deniz ürünleri de sıklıkla tercih ediliyor. En çok da Almanya mutfağının etkisinde kalan Namibya’da sıklıkla tüketilen diğer bir yemekte babotie olarak adlandırılan etli börek.


Namibya’da bulunan restoranların çoğu uluslararası fiyatlarda hizmet veriyor. Namibya tatlılarında elmalı kek, kremalı pasta gibi yiyecekler tercih edilirken, Afrika’ya özgü tatlılardan olan Koeksesters adlı ufak ballı çörekler ve sütlü tartlar da büyük ilgi görüyor.


Konaklama


Gelecek tatil planı için Namibya’yı listenin başına yazanların, konaklama en büyük soru işaretlerinden biri oluyor. Ancak, Namibya’da bulunan birçok otel ve kamp alanı turistlerin ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, gerekli konforu ve hizmeti fazlasıyla sağlıyor.


Namibya’da konaklamak için otel, apartman dairesi, misafir odası veya kamp alanlarını tercih edebiliyorsunuz. Otel fiyatları değişkenlik gösteriyor. Apartman daireleri ve misafir odaları ve kamp alanları mevsime ve klasmanına göre farklılaşıyor.


Alışveriş         


Namibya, alışveriş için en uygun ülkelerden biri olmasa da nereye bakacağını iyi bilenler için çeşitli alternatifler sunuyor. Başkent Windhoek’te kurulan Post St. Mall’u ziyaret ederek ahşaptan oyma heykeller, halılar ve Herrero oyuncak bebekleri bulabiliyorsunuz.


Namibya’da en çok satılan ürünlerden bir tanesi olan değerli taşlar da iyi bir alışveriş seçeneği. Bunun için House of Gems bölgesini ziyaret edebilir ve değerli taşlardan yapılma sanat eserlerini satın alabilirsiniz.


Eğlence ve Gece Hayatı


Namibya’da gece hayatı tahmin edebileceğiniz üzere çok parlak değil. Ancak nasıl ve nerede eğleneceğinizi iyi bilirseniz Windhoek, iyi bir alternatif olabiliyor. Başkentte genellikle caz kulüpleri, barlar ve sanat kafeleri bulunuyor. Bunun dışında tatilini mart ayına denk getirenler Windhoek Karnavalı’nı ziyaret etmeden geçmiyor.


Ulaşım


Namibya’ya gitmek isteyenler için kötü bir haberimiz var. Şu an için maalesef Namibya’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Ancak, yine de Namibya’yı gezip görmek isteyenler, Cape Town üzerinden Namibya’nın başkenti Windhoek’e geçebiliyor. Cape Town’dan kara yolu ile Windhoek’e gelmek isteyenleri ortalama 10 saatlik bir yolculuk bekliyor.


Namibya’ya gitmek isteyenler için Adana, Ankara ve İstanbul’dan aktarmalı uçak seferleri düzenleniyor. Fiyatlar tarihlere göre değişse de ortalama 2.000 TL ile 4.000 TL arasında farklılık gösteriyor.

KATEGORİLER