Uşak Hakkında Bilinmeyenler


Dünyanın En Büyük İkinci Kanyonu: Ulubey Kanyonu

ABD 'de yer alan Büyük Kanyon’dan sonra bilinen en büyük kanyon Uşak’ta yer alan Ulubey Kanyonu’dur. Bir doğa harikası olmasının yanı sıra tarıma da elverişli olan bu kanyonda kamp yapma olanağı da bulunmaktadır.  2015 yılı itibariyle Kanyon ziyaretçileri açılan Cam Teras’tan Ulubey Kanyonu’nun eşsiz manzarasını görebilirsiniz.


Karun Hazineleri

Lidyalılar döneminden kalan Karun Hazineleri, Uşak’ta yer almaktadır. M.Ö 546-560 yılları arasında Lidyalıların eserlerini ve hazinelerinin tamamına Karun Hazineleri denmektedir. Karun kadar zengin deyimi de buradan gelmektedir.  450 parçalık bir hazine olan Karun Hazineleri Uşak Müzesi’nde sergilenmektedir.


1960 yılında Uşak’ın köylerinden Gür Köyü’nde bulunarak çıkartılan Karun Hazineleri, 1963 yılından itibaren sergilenmektedir.


Uşak Kilimleri

Uşak kilimler, ülkemizin gelişmiş el işi değerlerinden birisi olarak da Dünya çapında bilinmektedir. İngiliz Kraliyet ailesinin tercih ettiği ve sarayda kullandığı bu kilimler son yüzyılda da turistler tarafından da beğenilmektedir. El işi olan bu halılar dokuması ve desenleriyle güzel motiflere sahip olup İngiltere dışında İtalya ve Almanya tarafından da rağbet görmektedir. Ülkemiz de Uşak dışında İstanbul’da Beyazıt Kapalı Çarşı’da da Uşak kilimlerini bulabilirsiniz.


İlk Fabrika

Uşak’ta tarım ve hayvancılığın yanı sıra sanayinin gelişimine katkı sağlayan e kentlerden birisi olmasıyla da öne çıkmaktadır  


1926 yılında İmece usulü kurulan ilk fabrika olmasının yanı sıra ilk şeker fabrikası olması da oldukça dikkat çekmektedir.


Cumhuriyetin kurulmasının hemen ardından Nuri Şeker’in pancar ekimine ve bu alanda ki tarımsal çalışmaların geliştirilmesine yoğunlaşmasıyla ilk şeker fabrikasının kurulmasında önem taşımaktadır. Hammadde çalışmalarının yanı sıra fabrika kurulması aşaması sırasında da bir çok insanla görüşen ve fabrika kurmak isteyenleri bir araya getirerek imece usulü kurulan bu fabrikadan sonra kurulan dört şeker fabrikası da birleştirilerek günümüz Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş temelleri atılıyor.


Uşak bulunduğu bölge itibariyle de ulaşımında oldukça kolay olduğu bir bölge olması ve kavşak noktasında da yer alması nedeniyle de turistlerin direk olarak ilgisini çekmese de muhakkak uğraması gereken ve doğal güzellikleriyle de görenleri büyüleyen bir şehirdir.


Uşak’a nasıl gidebileceğiniz konusunda detaylı bilgi için Uşak Şehir Rehberi yazımıza göz atabilir ve Uşak hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiz. Bkz: ModaTatil

KATEGORİLER