Ucuzlukta Çığır Açmış 6 Ülke


Uzun seyahatleri sevenler bilir, gezmek belki de dünyanın en eğlenceli aktivitesi fakat buzdağının görünmeyen kısmı, yani bütçe meselesi her defasında karşımıza çıkar. Bazen çok fazla yer gezmek ister ama imkanların el vermediği durumlara takılan bu isteklerimizi hep geri plana atmaya çalışırız. Gezmenin büyülü dünyasına açılan bu isteklerinizi susturmayın diye ucuzlukta çığır açan ülkeleri listelediğimiz bu yazımızla tatilinize yeni bir boyut kazandırmaya kararlıyız. Hem göze hem de cebe hitap edecek bu ülkelerde yeni yerleri, kültürleri keşfederken sürekli hesap yapma derdinden kurtulma şansını yakalayabilirsiniz.


Kamboçya

Geçmişte yaşanılanlardan mıdır bilinmez oldukça sakin bir havası olan Kamboçya’nın aynı sakinlikte giden bir yaşam çizgisi var. Sadeliğin ve huzurun şehri olarak adlandırılabilecek bu yerde birçok imkana diğer ülkelere göre daha ucuza ulaşabilmek turistlerin buraya olan ilgisini arttırıyor. Aynı zamanda Kımer mirası, 1000 yıllık dünyaca ünlü Angkor Tapınağı, Siem Reap ve Apsaralar gibi tarihi yapılarıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Kamboçya’da en basitinden yarım kilo ekmeği 3 TL’ye alabiliyorsunuz. Biraz daha uygun yemek seçeneklerini düşünüyorsanız da bir lokantada 5 liraya yemek yemeniz mümkün. Hem sakin hem de uygun bütçeli bir tatil için Kamboçya tam da size göre!


Sri Lanka

Muhteşem üçlü deniz, kum, güneşin tadını hem doya doya çıkarmak hem de çok fazla harcama yapmak istemiyorsanız, Sri Lanka sizin için en doğru adres diyebiliriz. Hint Okyanusu’nun vazgeçilmezi olan Sri Lanka kendine özgü gelenekleri, yöresel lezzetleri ve doğal güzellikleri ile ünlü bir şehir. Denizin maviliğinde kaybolan kumsallarda palmiye ağaçlarının gölgesinde dinlenirken geçmişi antik döneme dayanan tapınakların görkemine kapılabiliyorsunuz. Sri Lanka’da her bütçeye uygun konaklama alternatifi de bulunuyor. Çay üretiminin yanında kahve ve balıkçılıkla da geçimin sağlandığı Sri Lanka’da geceliği yaklaşık 10 – 15 usd gibi bir ücret ödeyerek konaklayabilirsiniz.


Bolivya

Güney Amerika’da konumlanan Bolivya bu bölgede denize kıyısı olmayan sadece iki şehirden biri. Yüksekliğin fazla olduğu yerlerde sıcaklık farkı sıkça görüldüğü için yüksekliğe göre değişiklik gösteren yemek kültürünün bulunduğu Bolivya’da uygun bütçeli seçeneklerle dilediğinizce yiyip içmek ise hayal olmaktan çıkıyor. Genel olarak yerli halkın yaşadığı bölgede tarihi müzeler oldukça ilgi görüyor. Bu müzelerin büyük bir kısmı uygun bir bütçe ile gezilebilirken tüm müze gezilerinin toplamında yaklaşık 5 TL gibi çok az bir rakam harcamış oluyorsunuz. Aynı zamanda adından sıkça söz ettiren Salar de Uyuni de Bolivya’da bulunuyor ve yılın her dönemi eşsiz manzaralar sunuyor. Çorba çeşitlerinin her biri yaklaşık 1 TL, Pancena birasını ise 2 TL’ye alabiliyorsunuz.


Ukrayna

Doğu Avrupa’da oldukça geniş bir yere sahip olan Ukrayna da bütçenize hitap eden ülkeler arasında yer alıyor. Fazlasıyla gezip görülecek yere sahip ülkede konaklama, yeme içme, hediyelik eşyalar ve daha niceleri şaşırtacak derecede uygun fiyatlarla karşınıza çıkıyor. Gece hayatının da oldukça renkli olduğu Ukrayna kışın daha çok kayak turizmiyle ön plana çıksa da yaz aylarında da sıklıkla tercih edilen Avrupa ülkelerinin başında geliyor. Ukrayna’nın başkenti Kiev’de hayat her an hareketli. Kiev’de yılın her dönemi renkli tiyatro, sinema, konser vb. etkinlikler düzenleniyor. Şehir içi ulaşımı 20 cent gibi oldukça düşük bir bütçe ile sağlayabilirken, herhangi bir restoranda güzel bir yemek yaklaşık 7 dolara denk geliyor.


Sırbistan

Çeşitli kültürlere tanıklık etmiş, Avrupa’nın yeşil ülkesi lakaplı Sırbistan’da eğlence hayatı gün geçtikçe birçok turistin dikkatini çekmeye başlıyor. Caddelerinin her daim kalabalık ve hareketli olduğu bu ülke aynı zamanda bütçe dostu bir yer. Yaklaşık 5 dolar gibi oldukça düşük bir ücrete 1 gece hostelde konaklayabilirsiniz. İyi bir yemeğe 10 dolar harcarken yalnızca 80 cente istediğiniz yere ulaşım ağlayabilirsiniz. Sırbistan’da yaklaşık 30 dolar harcayarak bir gününüzü dolu dolu yaşayabilirsiniz.


Tayland

Uzakdoğu’nun en turistik ülkesi Tayland tropikal ve doğal güzellikleriyle oldukça keyifli bir tatil imkanı sunuyor. Tarihi eserlerin fazlasıyla bulunduğu şehirde tatil gezileri seçeneklerle çoğaltılabiliyor. Yaz mevsiminde muson yağmurlarının artması göz önüne alınarak tatil planlarının yapılması gerekiyor. Başkenti Bangkok’ta bir öğününüzde yaklaşık 5-6 TL harcayarak karnınızı doyurabilirsiniz. Sunmuş olduğu iklim koşulları ve bütçe olarak uygunluğuyla Tayland birçok turistin uğrak adresleri haline geliyor.

KATEGORİLER