Uçakta Rahat Bir Yolculuk Yapmak İçin İpuçları


Sık sık seyahat edenlerin en büyük sorunlarından birinin başında uçakta yapılan yolculuklara hazırlıksız yakalanmak geliyor. Daha rahat ve konforlu yolculuk yaşamak ise sanıldığı kadar zor değil. Dikkat edeceğiniz küçük detaylar ve yanınıza alacağınız birkaç eşya daha rahat bir yolculuk geçirmenize yardımcı oluyor.


Boyun Yastığınızı Yanınıza Alın


Küçük ama en önemli detayın başında boyun yastıkları geliyor. Özellikle uzun yolculuk yapacakların boyun ağrısı çekmemek için tercih ettiği bu yastıklar aynı zamanda daha kolay uyumanızı sağlıyor. Yolculuğunuzu dinlenerek değerlendirmek istiyorsanız boyun yastıkları tam da size göre. Gece uçuşlarında uykunuzu kusursuzlaştıran boyun yastıkları uçaktan indiğinizde dinlenmiş hissetmenizi sağlıyor.


Yanınıza Atıştırmalıklar Alın


Eğer seyahatiniz boyunca açlık krizlerinin önüne geçmeyi amaçlıyorsanız yanınıza alacağınız bir avuç kuruyemiş ya da bir adet meyve bu krizlerin önüne geçiyor. Uzun süre hareketsiz kalmanızdan dolayı ağırlaşmanın önüne hafif atıştırmalıklarla geçebilirsiniz. Seçeceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar yolculuk sonrasında da daha canlı olmanızda büyük bir etki sağlıyor.


Hava Yolu Kurallarını Önceden İnceleyin


Uçağa yetişme telaşında çoğu zaman defalarca geçilen kapılar sizde olumsuz bir etki bırakabilir. Uçağı kaçırma stresiyle her kapının süresi gözünden büyüyüp can sıkıcı durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Birde valizinizde yasak olan eşyalara yer verirseniz güvenlik kapılarında bunlardan kurtulmanız gerecek. Bu nedenle uçağa binmeden önce hava yolu kurallarına iyice hakim olarak uçuş öncesinde strese girmenize neden olacak bu durumlardan uzak kalabilirsiniz.


Kulaklık ve Şarj Aletinizi Unutmayın


Keyifli bir seyahatin yolu elbette kulaklıktan geçiyor. Yol boyunca müzik dinlemek ve bir şeyler izlemek isterseniz kulaklığınızı yanınıza almamanız canınızın sıkılmasına neden olabilir. Kulak içi kulaklık kullanarak dikkatinizi dinlediğiniz ve ya izlediğiniz şeye daha rahat verebilirsiniz. Seyahat boyunca bu keyfe devam edebilmeniz için ise şarj aletinizin de mutlaka yanınızda olması gerekiyor. Şarjınızın bitmesi durumlarına karşı bu şekilde önlem alabilirsiniz.


Bitki Çayı İçin


Eğer yolculuklar sizde biraz kaygıya neden oluyorsa yola çıkmadan önce içeceğiniz bir fincan bitki çayı rahatlamanızı sağlıyor. Aynı zamanda bu bitki çayları sayesinde yolculuk boyunca daha rahat bir uykuya kavuşabilirsiniz.


Koltuk Seçimine Dikkat Edin


Seyahat ederken seçeceğiniz koltuk tüm yol boyunca konfor seviyenizi belirliyor. Özellikle uzun yolculuklarda koltuktan başka hareket edecek noktanız olmadığı için yanlış seçilmiş bir koltuk tüm yolun size işkence olarak dönmesine neden oluyor. Sunulan servislere bir an önce ulaşmak isterseniz seçmeniz gereken ön koltuklar. Ön koltuklar sayesinde aynı zamanda uçuş sonrasında hızlıca uçağı ter edebilme şansınız bulunuyor. Yolculuk boyunca sıklıkla tuvalete giden biriyseniz koridor tarafını tercih etmenizde fayda var. Hem rahatça yerinizden çıkabilmeniz hem de yanınızda oturan yolcuyu rahatsız etmemeniz için koridor yanı koltukları seçebilirsiniz. Sesten çok çabuk etkileniyor ve oldukça hafif bir uyku yaşıyorsanız arka kısımlardan uzak durmanız gerekiyor. Servisler genellikle arka kısımlara yakın yerde hazırlanıyor ve bu da fazladan sese neden oluyor. Boyunuz uzunsa ve yolculuk sürenizde fazlaysa bacaklarınızda uyuşma yaşamamak için güvenlik çıkışında bulunan koltukları tercih edebilirsiniz.


Yanınıza Bir Hırka Alın


İster yaz olsun ister kış bazen uçağın içerisinde ki hava beklediğinizden daha serin olabiliyor. Değişen sıcaklıklara karşı ince bir hırka ile önlem alabilirsiniz. Bu sayede üşümeye başladığınız anda hırkanızı giyebilir ve hasta olmanın önüne geçebilirsiniz.


Yanınıza Kitap Alın


Eğer yolculuklar sizin için uykusuz geçiyorsa yanınıza en sevdiğiniz ya da okumakta olduğunuz kitabı alarak bu yolculuğu keyifli bir hale getirebilirsiniz. Kendinizi kitaba verdiğinizde saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Ya da uzun zamandır okumak istediğiniz ama okumaya fırsat bulamadığınız kitabı yanınıza alabilir uçuş sırasında yaşadığınız zaman kaybını kendiniz için ödüle dönüştürebilirsiniz.


Yanınıza Havlu Terlik Alın


Uçuşlarda sıklıkla yaşanan ayak şişmelerinin önüne havlu terliklerin rahatlığı ile geçebilirsiniz. Uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayaklarınız huysuzlanmaya başlayabilir. Şişen ayaklarınızı havlu terlikler ile rahatlamanız mümkün.

KATEGORİLER