Türkiye’nin Termal Kaynaklarıyla Şifa Dağıtan 6 Şehri


Hem fiziksel hem de ruhsal tedavi anlamında şifa dağıtan termal kaynaklar yılın her döneminde yüz binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Yer altından doğal olarak çıkan sıcak su kaynakları, bol mineralli yapısı nedeniyle değişik rahatsızlıkları tedavi etme amaçlı kullanılır. Hem kısa bir tatil kaçamağı yapmak hem de şifa bulmak isteyenlerin Türkiye’de tercih ettiği termal kaynaklarıyla zengin şehirleri sizler için listeledik:


Sandıklı Kaplıcaları, Afyon

Afyon’a yaklaşık 47 km uzaklıktaki Sandıklı ilçesinde bulunan bu termal kaynaklar, dünyaca ünlü çamur banyosu ile adını duyurmuş bir yer. Buranın termal kaynakları için ‘’gençlik ve güzellik iksiri’’ deniliyor çünkü buranın termal suyu bol kükürtlü yapısı ile cilt ve yüzdeki akneler, lekeler ile savaşarak cildin doğallığını korumaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda solunum hastalıkları, kireçlenme, böbrek taşı, kadın hastalıkları ve romatizma gibi çeşitli hastalıklara da iyi geldiğinden dolayı yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyor.


Oylat Kaplıcaları, Bursa - İnegöl

İnegöl’e çok yakın olan bu termal kaynakların daha eski dönemlerde ölmek üzere olan kişileri bile iyileştirdiğine dair söylentiler var. Muhteşem bir doğanın tam merkezinde olan Oylat termal kaynaklarında sıcak suyun yanında soğuk su kaynakları da mevcut. İster sıcak sularda yüzün isterseniz de soğuk sularda. Burada hem şifa bulmak hem de doğanın kucağında içi huzur dolmak isteyen herkese Oylat Kaplıcaları’na gitmesini öneriyoruz. Ayrıca buraya çok yakın olan Oylat Şelalesi ve Oylat Mağarası’nı da gezerek tatilinizi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.


Diyadin Kaplıcaları, Ağrı

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan bu termal kaynakların nevrit nöroloji hastalıklarına iyi geldiği biliniyor. Diyadin Kaplıcaları, ruhsal hastalıkları bulunan kişilerin tedavisinde oldukça işe yarıyor. Özellikle kış dönemlerinde buz gibi bir havada, her yerde bembeyaz karlarla çevrilmiş haldeyken bu sıcak termal sularda yüzebilirsiniz. Diyadin Kaplıcaları’nın şifalı suları, aşırı stres ve kaygı sorunları yaşayan insanların tedavisinde de yardımcı oluyor. Diyadin Kaplıcaları vücut için çok faydalı minerallerden oluşuyor. Kalabalıktan, şehrin keşmekeşliğinden uzaklaşmak isteyen herkes Diyadin’e gidebilir.


Karahayıt Kaplıcaları, Pamukkale - Denizli

Diğer termal kaynaklardan farklı olan Karahayıt Kaplıcaları’nın suları, kızıl renge sahip. Demir oranı yüksek olan metamorfik kayalar arasından yeryüzüne ulaşan bu termal kaynaklar işte tam da o esnada kızıl renge bürünüyor. Yine bu bölgede toprak da kızıl renge sahip ve çamur banyosu yapabileceğiniz havuzlarıyla da çok ünlü.  Özellikle cilt problemi yaşayan kişiler için önerilen bu kaynakların hem şifalı sularında yüzebilir hem de çamur havuzlarında cildinize maske yapabilirsiniz.


Kızılcahamam Kaplıcaları, Ankara

Ankara’ya bir saatlik mesafede yer alan ve bir milli park içerisinde konumlanan Kızılcahamam Kaplıcaları, tertemiz doğası ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bir yer. Burada çıkan doğal kaynak suyu mineral bakımından çok zengin ve değerli olduğu için genellikle sindirim sorunları, mide problemleri ile baş edemeyenlerin ilk tercihi oluyor. Termal kaynağın etrafında çok fazla çam ağacının bulunması da bol oksijene sahip olmasına sebep oluyor. Özellikle solunum yollarından rahatsızlık yaşayanların da ilk adreslerinden biri Kızılcahamam Kaplıcaları oluyor.


Kütahya Kaplıcaları

Tam fay hattının üzerinde bulunan Kütahya şehrinin hemen hemen her ilçesinde termal kaynak suları mevcut. Özellikle Roma ve Bizans döneminden bu yana bu bölgede var olan her termal kaynak kullanılıyor. Hatta Selçuklulara ait bir kaplıca da mevcut. Osmanlı döneminde de bu kaynaklar çok değerli görülerek korunuyor.  Kütahya’da Yoncalı Kaplıcaları, Çit Göl Ilıcaları, Eynal Termalleri, Gediz- Ilıcasu, Tavşanlı- Göbel, Dereli ve Herlek Ilıcaları olmak üzere toplamda 7 tane termal kaynak var. Genel olarak hangi rahatsızlıklar için tercih edildiğine bakacak olursak, egzama, bel fıtığı, siyatik, ülser, böbrek taşı, deri rahatsızlıkları, çeşitli cilt rahatsızlıkları gibi durumlarda özellikle Kütahya bölgesindeki hepsi birbirinden şifalı ve rahatlatıcı termal kaynakların tercih edildiğini söyleyebiliriz.

KATEGORİLER