Türkiye’nin Sörf Yapılabilecek En Güzel Yerleri


Türkiye’de sörf ile uğraşan ya da sörfü ilgiyle takip edenlerin yeni yeni artmasından dolayı, sörf yapılabilecek yerler de  yeni keşfedilmeye başladı. Bu yerlerin tüm dünyaya tanıtılmasında da şüphesiz sporcuların ve düzenlenen yarışmaların büyük payı var. Akdeniz’in berrak sularında veya Karadeniz’in hırçın dalgalarında sörf yapmak gerçekten apayrı bir keyif. Sörf yapmak için Türkiye’nin en uygun ve en güzel yerlerini sizler için araştırdık:


Alanya

Türkiye'nin en popüler sörf yapılabilecek yerlerinden biri olan Alanya, sadece sörf tutkunlarının değil, dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çekiyor. Alanya’yı sörf yapmak için ziyaret edecekseniz, en uygun dönemin aralık ayından nisan ayına kadar sürdüğünü hatırlatmakta fayda var. Alanya’da sörf yapmak için uygun olan zamanda hava sıcaklıkları genelde 18 santigrat derece civarında oluyor. Sörf yapmak için gidebileceğiniz Alanya'nın en iyi plajlarından bazıları Damlataş ve Keykubat'tır. Bu plajlardaki dalgalar özellikle sörfe yeni başlayanlar ve uzmanlar için mükemmel bir seçimdir. Alanya'daki dalgaların ortalama yüksekliği 3,6 metre ve sörf mevsimi sezon dışı olduğu için plajlar boş ve sakin oluyor.


Karadeniz

Karadeniz’in hırçın dalgalarında sörf yapmanın keyfi de bir başka. İstanbul'un hemen dışındaki Rumeli Feneri çevresinde bulunan Karadeniz sahillerinde sörf yapabilirsiniz. İstanbul'da iken sörf dersleri alabileceğiniz ve ülke çapında sörf yapmak için en iyi yerler hakkında bilgi edinebileceğiniz, Türkiye'nin en iyi sörfçülerinden bazıları tarafından işletilen Surf School İstanbul ile iletişime geçmeyi de unutmayın. Sörf yapmak için harika bir yer olan Kilyos'taki Suma Plajı'nı da tercih edebilirsiniz.


Kerpe

Karadeniz kıyılarında sörf yapılabilecek bir diğer önemli nokta olan Kerpe, güzel kayalık koylar ve turkuaz suları olan küçük bir turistik kent. Yıl boyunca sörf yapabileceğiniz harika bir yer olan Kerpe’de sörf dersi alabileceğiniz kurslar da bulunuyor. Hem otel hem de sörf dersleri verilen bir kursu olan Danube Surf House & Academy'de konaklayabilirsiniz. Bu sörf akademisi ayrıca sörf ekipmanları, dersler, egzersiz programları ve konaklama dahil olmak üzere 2-3 gün süren sörf kamplarına da ev sahipliği yapıyor.


Rüzgâr sörfü için…

Türkiye'nin belli bölgelerindeki kuvvetli rüzgarlar nedeniyle yaz aylarında rüzgar sörfü ve kitesurf de çok popüler spor haline geldi. Tarihi taş evleri ve yel değirmenleri ile tanınan bu küçük kıyı kenti Alaçatı’nda her yıl uluslararası düzeyde profesyonel yarışmalar düzenleniyor. Gökçeada Adası, Bodrum yakınlarındaki Akyarlar ve Muğla'da Akyaka'da da kitesurfing yapabilirsiniz.

KATEGORİLER