Türkiye’nin Semt Pazarları İle Ünlü 7 Şehri


Alışveriş, her dönemde her insan için vazgeçilmez bir haz. İhtiyacımız olsun olmasın çeşit çeşit ürünü yan yana görünce pek çoğumuz dayanamayıp hemen alıyoruz. Birbirinden gösterişli alışveriş merkezleri, online alışveriş siteleri her ne kadar bu işi çok kolay hale getirmiş olsa da, o hazzı en iyi semt pazarlarının verdiğini söylemek yanlış olmaz. Özellikle ismini duyurmuş bazı pazarlar var ki, sadece dolaşmak için bile gidilebilir. Hadi gelin hangi şehrimizin pazarları çok meşhur birlikte inceleyelim.


Beşiktaş Semt Pazarı, İstanbul

İstanbul pek çok şehrimize oranla en ucuzundan en pahalısına kadar her ürünü tüketiciye sunabilen bir şehir ancak bunların en ünlüleri arasında Beşiktaş Pazarı var. Her cumartesi sabahı kurulan bu pazar, hemen Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin karşısında yer alıyor. Kıyafetten tutun da ev dekorasyon ürünlerine kadar pek çok şeyi aynı anda size sunan pazar her cumartesi deyim yerindeyse tıklım tıklım oluyor. Sudan ucuz fiyatları ile herkesin yüzünü güldüren bu şahane yer, yeni evlenecek çiftlerin, öğrencilerin ve değişik ürün arayan herkesin bir numaralı adresi.


Eskişehir Çarpa Pazarı, Odunpazarı, Eskişehir

Öğrenci cenneti sayılan Eskişehir’de kurulan bu pazar, çarşamba günleri kurulduğu için bu ismi almış. Her yaştan insanın o günü dört gözle beklediği pazarda olmayan hiçbir şey yok diyebiliriz. Binlerce markanın birebir taklitlerine çok uygun fiyatlara ulaşabildiğiniz bu yerde aynı zamanda sebze ve meyve satışının yapıldığı tezgahlar da mevcut. Üstelik kredi kartı ile ödemelerin yapılabildiği tezgâhlar da var. Burada kumaşçılardan, ayakkabıcılardan, takı-tokadan, ev yapımı yerel lezzetlere kadar her şeyin en ucuzuna ulaşmak çok kolay.


Alaçatı Antika Pazarı, İzmir

Yerli yabancı turist akınına uğrayan Alaçatı’da ilginizi çekebilecek bu antika pazarı, yaklaşık 17 yıldır varlığını sürdürüyor. Özellikle yabancı turistlerin çokça ilgisini çeken pazarda eski dönemlere ait birbirinden güzel eserlere, dekorasyon ürünlerine hatta ve hatta daha önce hiç görmeyip adını dahi bilmediğiniz antika eşyalara ulaşabilirsiniz. Alaçatı Antika Pazarı, her bütçeye uygun tezgâhları ve güler yüzlü halkı ile mutlaka gezmeniz gereken bir pazar.


Bolu Köylü Pazarı, Bolu

Kadınların canla başla satış yaptığı, üreticiden direkt tüketiciye akan bir yiyecek pazarı burası. Halk kendi eli ile yetiştirdiği binlerce organik ürünü burada sergiliyor. Üstelik çoğu organik pazar adı altında satış yapılan ürünler kadar pahalıya da patlamıyor. Her ürünün dalından kopup, tazecik satışa sunulduğu bu yerde ev yapımı süt ürünlerinden kurutulmuş ürünlere kadar pek çok gıdaya yer veriliyor. Özellikle bu emekçi insanların ev yapımı ekmeği de Bolu Köylü Pazarı’ndan alınacak ilk şeylerden biri.  Bolu’ya yolunuz düşerse her pazartesi kurulan bu şahane organik yuvaya uğramadan gitmeyin.


Salı Pazarı, Kadıköy, İstanbul

İstanbul’un pek çok semtinde ünlü bir pazar bulunuyor ancak belli başlı olanlarını sıralarsak Kadıköy’de kurulan bu pazarı atlamak büyük ayıp olur. Yiyecek ve kıyafetin beraber satışa sunulduğu pazar hemen her saatte çok kalabalık oluyor. Fiyatların uygun, çeşitliliğin fazla olmasına sevinen vatandaşın akın akın geldiği pazarda dolanmak biraz zor olabilir. Ancak biraz sabırlı olursanız birbirinden güzel kıyafetleri, ayakkabıları, takı eşyalarını sudan ucuz fiyatlara satın almanız mümkün.


Gümüşlük Pazarı, Bodrum, Muğla

Her çarşamba günü kurulan Gümüşlük Pazarı, özellikle kadınların ziyaret ettiği bir yer. Çünkü birbirinden şahane el yapımı takıların, çeyizlik eşyaların, aksesuarların arasında bir kadının kendisini kaybetmemesi mümkün değil. Kurutulmuş ürünlerin, sebze, meyve ve baharatın da satıldığı pazar yeri özellikle süslenmeyi seven genç kızları da çok sevindirecek tarzda bir yer.


Perşembe Pazarı, Hatay/Yeşilyurt, İzmir

İzmir’in adından sıklıkla söz ettiren semt pazarlarından biri olan Perşembe Pazarı’nda adeta yok yok. Birbirinden farklı ihraç fazlası ürünlerin çok uygun fiyatlardan satışa sunulduğu, özellikle iç çamaşırlarının inanılmaz ucuz olduğu bu yerde bütün paranızı harcamanız yüksek ihtimal. Yine pek çok semt pazarına gelen kredi kartına satış yöntemi burada da var. Bu arada son dönemlerde salı ve perşembe gününe bölünen pazarda, Perşembe günleri sadece yiyecek satışı yapılıyor.

KATEGORİLER